Fáradt vagy, majd’ elalszol az íróasztalodon, hamar kimerülsz, mintha szédülnél, nyugtalan vagy, és a szíved szabálytalanul, sokszor hevesebben dobog. Ismerős tünetek? Lehet, hogy a stressz van rád ilyen hatással, de az is lehet, anémiás vagy. Anémia, azaz vérszegénység állapotában nincs elég vörösvérsejt a testedben.
Fokozd a teljesítményt!
Tekintettel azonban arra, hogy a vashiány világszerte az anémia leggyakoribb oka, fontos ismerni a tüneteket és a kialakulás hátterét. Miután a vas jelentős mennyisége a vér festékanyagában található, következésképpen anémiás állapotban nincs elég vas a szervezetben, ami
•fáradékonysághoz, kimerültséghez,
•és ájulásos rohamokhoz vezet.
Ezen túl megfigyelhetsz magadon olyan tünetek is, mint
•sápadtság,
•száraz bőr,
•hajhullás,
•törékeny körmök és
•az orrnyálkahártya berepedezése.
Igaz, hogy a vashiányos anémiát nem az életveszélyes betegségek közé sorolják, mégis érdemes vele komolyabban foglalkozni, mert az egész szervezetre kihat, erősen befolyásolja közérzetet, az iskolai és a munkahelyi teljesítményedet is.
Vashiány
Az anémiának több formája létezik, de az anémia legelterjedtebbjének vashiány az oka. A szervezet teljes vastartalma 2-
Vas hiányában a szervezet nem képes elegendő vörösvérsejtet képezni, melynek a szerepe lenne elszállítani az életadó oxigént a test sejtjeihez. Az oxigénhiány eredménye fáradékonyság, szédülékenység és szabálytalan olykor heves szívverés, mert a szívnek keményen kell dolgoznia az életadó oxigénért.
Kezelés
Mivel ritkán alakul ki életet veszélyeztető anémia, a kezelés legfontosabb része a háttérben álló ok – különösen az úgynevezett okkult vérzésforrás – felderítése. A táplálékkal történő fokozott vasbevitel nem képes megszüntetni a vashiányt, ezért mindig szükség van vaskészítmények adására.
A vashiány kezelése hármas célú:
-az ok megszüntetése,
-a vér vasszintjének a megemelése/vaspótlással, kb 2 hónap,
-vasraktárak feltöltése/akár 3-6 hónapig is eltarthat!
A vaspótlás eredménye
•Kiegyensúlyozottabb, munkabíróbb és koncentrálásra képes egészséges szervezet.
•Jobb közérzet és jobb kedv.
•A betegségekkel való erősebb ellenállóképesség.
•A bőr egészséges tónusát adja vissza.
Veszélyeztetettek
A nők: főleg a tinédzserlányok, és az áldott állapotban lévők életében fordul elő leggyakrabban a vashiányból fakadó vérszegénység.
§ A nők azért vannak nagyobb veszélyben, mert gyorsabban és több vért veszítenek, mint amilyen gyorsan szervezetük újra tudná termelni azt, így a vasraktáraik hamar kimerülnek. A szegényes, egyoldalú étkezés, az állandó fogyókúra során még az átlagnál is kevesebb vas jut be a szervezetbe. Ráadásul a sok kávé és tea is csökkenti a vas felszívódását.
§ A tinédzserek még növésben, fejlődésben vannak, amikor elkezdenek menstruálni. A felszívódott vas egy része távozik menstruáció során, másik részét a szervezet használja fokozottan a növekedéshez. Ráadásul a lányok tinédzser korban étkeznek a legszegényesebben, és koplalnak sokat azért, hogy a fiúk tetszetősebbnek lássák őket.
§ A terhes nők szintén a veszélyeztetettek közé sorolhatóak. A szervezetnek nagyon sok vasra van szüksége, amikor nagy mennyiségben megy benne végbe a sejtosztódás.
§ Az anémiának a vegetáriánusok között gyakoribb az előfordulása, mint a húsevők körében. A vörös hús a vas egyik legjobb forrása. Ha kizárod a húst az étkezésből, akkor mindenképpen kell keresned egy másik vasforrást. A köztudattal ellentétben a spenót csak kevés vasat tartalmaz, és ráadásul olyan kémiai kötésben, amit a szervezet nem tud könnyedén hasznosítani.
§ A vashiányos anémiát okozhatja még a gyomor-bélrendszer megbetegedése is, amikor valamilyen okból nem képes a vas felvételére. Ilyen lehet: a gyomorhurut, az aranyér, a bélférgesség, gyomorműtét vagy gyomordaganat.
FITT TIPP
Amennyiben a tünetek rád illenek, érdemes csináltatni egy vérképet, mert a kóros vashiányt csak a vérből lehet pontosan kimutatni.
Vasban gazdag ételek
Hús eredetű: marha, sertés, baromfi, hal, máj és egyéb belsőségek, osztriga,
Növényi eredetű: tojássárgája, dió, bab, spárga, zabpehely, szójaliszt, köles, rizs, mandula, mazsola
Napi vas szükséglet
Nők: 12 mg
Férfiak : 10 mg
FITT Tipp: a C-vitamin segíti a bevitt vas felszívódását, ezért ügyeljünk arra, hogy mindig elegendő mennyiségű C-vitamin álljon szervezetünk rendelkezésére.