2002. október 7. Brno, az első amatőr IFBB Fitness Világkupa verseny. Kormos Zoltán a Fitnesz 2000 versenyzője. 80 kilogram tiszta izom, kétméteres szaltók és az aranyérem.
Miért kezdtél el sportolni?
n Koraszülött voltam és a szüleim – hogy utolérjem a korombeli fiúkat a fejlődésben – hat éves koromban szertornára írattak be, amit azután 13 évig győztem versenyszerűen. 17 évesen egy sérülésből adódóan csigolyaív-szakadásom lett, s bár másfél év után visszamentem tornázni, rövidesen végleg abbahagytam. Két évig próbálkoztam különböző küzdősportokkal, de nem nagyon voltak akkor még versenylehetőségek, így hiányzott a motiváció. Egy barátom invitálására mentem le először az edzőterembe, majd másnap is lementem, azután ott ragadtam. Azóta szinte folyamatosan edzek.
A tornász múltadból és a súlyzós edzésekből egyenesen következett a fitnesz?
n Nem kell tornász múlt a fitneszversenyhez, mindent meg lehet tanulni akár még 20 évesen is, csak kitartás és sok-sok munka kell hozzá.
Pintér Ferenc a Fitnesz 2000 tulajdonosa, az edzőm volt az, aki 1999-ben, amikor az első hivatalos férfi fitneszversenyt rendezték, úgy látta, hogy ez a nekem való megmérettetés. Felkészültem a versenyre, elmentem és megnyertem – azért ez nem volt ilyen egyszerű, de így történt. 2000-ben és 2001-ben újra megvédtem a Magyar Bajnoki címemet. 2002-ben nem volt ellenfelem itthon. Magyarországon a Magyar Testépítő és Fitnesz Szakszövetség rendezi a versenyeket, sajnos kevés férfi IFBB (International Federation of Body Builders) fitneszversenyző van, nem ösztönzi az embereket a küzdés, ráadásul erre a sportra ebben az országban csak költhetsz, anyagi elismerésre nem számíthatsz. Idén októberben volt az első úgynevezett próba világbajnokság, melynek a hivatalos neve Világkupa. Ezt Brno-ban rendezték és itt első lettem. Ennek folytatásaként reményeim szerint rendezik majd jövőre, az első hivatalos világbajnokságot.
Milyen egy IFBB fitneszverseny?A versenyeket mérlegeléssel kezdik, mert súlykorlátozás van, ezzel elkülönülnek a versenyzők a testépítőktől. A maximum súly, a cm-ben mért magasság 100 feletti értéke, plusz 10 százalék lehet kg-ban kifejezve. Én 173 cm vagyok, így 80 kg a versenysúlyom, ezen belül a lehető legnagyobb tiszta, zsírmentes, szálkás izomtömeget és kidolgozottságot kell elérni, a lehető legjobb arányokkal. Kétfordulós a verseny, az elsőben a testet nézik a négy alappózban, a másodikban maximum 120 másodperces gyakorlatot mutatunk be. Ezalatt bizonyíthatjuk, hogy milyen ruganyosak, lazák,
milyen erősek, vagyis, hogy mennyire fittek vagyunk. Ezért az erőelemeket, az akrobatikus elemeket és a nyújtógyakorlatokat kell ötvözni zenére, show jelleggel.
Hogy készülsz fel egy-egy megmérettetésre?
A jó felkészülés egy évig tart. Egész évben súlyzós edzéseket végzek, az izomtömegemet már nem kell növelnem, de az arányokon és a minőségen még lehet javítani. A tornász múltamból adódóan az akrobatikus részekkel nincs sok problémám, gyakorlom, pontosítom a technikát, a hibalehetőségeket minimalizálom. Minden edzés után nyújtok, így a lazaságomat is szinten tartom. Már most gondolkodom a következő zenémen és a koreográfián. Nem állok ki kétszer a színpadra ugyanazzal a programmal, szinte mindent magam csinálok. Persze meghallgatom mások tanácsait, de én állítom össze a műsorszámomat és egyedül gyakorlom be.
Versenyidőszakon kívül is tartod a formád?
n Körülbelül 10-14 kg-t hízom versenyidőszakon kívül, ebben az időszakban változatosabb az étrendem, sok zöldség, rizs, hal, szárnyasok, néha marhahús is – kedvencem a tatár bifsztek –, még édességet is ehetek. Hat héttel a verseny előtt kezdem a diétát, ami többnyire rizsből és natúr csirkemell-filéből áll. Ez elég sanyargató étrend, és mentes minden cukortól, zsírtól, így nincs a szervezetemben hosszú távú energiaforrás, tehát a zsírlerakódás lehetetlen.
Van kedvenc gyakorlatod?
A támaszmérleg az egyik erősségem (fekvőtámaszhoz hasonló a pozíció, de csak a kezével tarthatja magát a versenyző, vízszintes testhelyzetben a talajjal párhuzamosan (a szerk.) és az egykezes erőkézállás a specialitásom. Az akrobatikában a nyújtott testű csavarszaltó hátrafelé, 360 fokos fordulattal a tengelyem körül. Ezt rajtam kívül senki nem csinálja a fitneszversenyeken.
A felkészülésen kívül jut időd másra is?
Akrobatikát oktatok, 6 éves kortól, személyi edzőként is dolgozom, gyógymasszőrként is tevékenykedem, a maradék időmben pedig horgászni járok.
Mik a terveid?
Általában egy évre tervezek, ami abszolút elsőbbséget élvez, az a jövő évi világbajnokság, valamint ha az információim nem tévesek, lesz Magyarországon tavasszal egy pénzdíjas, nemzetközi verseny. Végszóként üzennék a versenyzőtársaimnak, hogy öregszem, én sem leszek fiatalabb. Küzdjenek és álljanak föl a színpadra, legyenek maximalisták és próbáljanak meg győzni.
H. É.