Mivel régóta küzdök a súlyfeleslegemmel, az a kérdésem, hogy melyek azok a gyakorlatok, amelyekkel főként a has és comb környékén érhetnék el kedvező hatást? Segít ebben az aerobik? (Tóth Ágnes)
Segít az aerobik és segít a megfelelő táplálkozás. A kettő együtt hatásos igazán. A csapból is ez folyik, de ez sajnos tény.
Ha megfelelő mennyiségű ételt fogyasztasz el egyszerre (nem éred el a telítettségi érzést), és az jó minőségű (nem zsíros, nem cukros), akkor a szervezeted energiaként fogja hasznosítani és nem raktározza el a többi közé, hátha jó lesz még valamire címszóval. Vagyis nem növeled a feleslegesen cipelt kilókat. Heti 4-5 edzés ajánlott, de az minimum 1órás legyen. A rendszeresség a kulcsa az egésznek. Ha nem kampányszerű az edzésed, akkor meghozza a gyümölcsét. De a gyakorlatok önmagukban nem elegendőek.
Hasizom gyakorlatból a legjobb kombináció, a hasprés és a csípőemelés. Hasprésből legalább 50, csípőemelésből (hanyattfekvésben felnyújtod mind a két lábadat, tarkón a kéz és elemeled a popsidat a talajtól, hasizommal, nem kell magasra. Told fel a plafon felé, és lassan engedd le, ne huppanj!) pedig minimum 30. A két gyakorlatot egymás után ismételd meg. A kettő számít egynek, szuper-szettnek hívják. 5-ször ismételd! A végén nyújtás. A combizom formálására a guggolásoknál nincs jobb gyakorlat. Lehet egy összetett kombinációval kezdeni. Széles guggolásból (lábfej és térd kifelé mutat) 30, párhuzamos lábfejekkel vállszélességben végrehajtott guggolásból 25 és kitörésekből (zárt állásból indulsz, majd egy jó nagyot kilépsz, hajlítva mind a két láb és visszazárod a másik mellé) pedig lábanként 15-15. Majd könyök- illetve térdelőtámaszban a farizom-gyakorlatból (hajlított lábfeltolás) 30-30. Ez egy kör. Ismételd meg legalább 4-szer, de az 5 alkalom is belefér. Az előző számokban leírtuk a helyes technikai végrehajtást, mindenképpen nézz utána. Jó edzést!
33 éves vagyok és a lábaim visszeresek. Aerobikozhatok-e? Milyen edzést ajánlanak?
(Molnár Gáborné, Gyömrő)
Természetesen igen. Kifejezetten jót tenne neked. Függ a visszeresedés mértékétől is, hogy melyik típusú óra lenne számodra igazán megfelelő. Mindenképpen kérjél orvosi szakvéleményt, mielőtt elkezdenél mozogni, ha eddig esetleg egyáltalán nem sportoltál. Az aerobik mindenesetre csak jót tehet veled. Serkenti a vérkeringést, fokozza az anyagcserét, felpezsdíti a szervezetedet, és neked éppen erre van szükséged. Megfelelő mennyiségű folyadékot is fogyasztanod kellene, az edzések során és napközben is.. Nagyon sok ember követi el azt a hibát, hogy elfelejt inni, mert nem érzi magát szomjasnak. Pedig alapvető szükséglet lenne.
Úszást is beiktathatnál a heti programodba, ha belefér. Van jelenleg is egy tanítványom, akinek ugyanaz a problémája, mint neked. Mióta edzésre jár, lényegesen kevesebbet fáj a lába, sokkal jobban érzi magát. Megszűnt a feszítő érzés a térdhajlatában és a lábszárában. Korábban, például nem mert vádligyakorlatokat végezni, mert félt, hogy még eresebb lesz a lába, de ez nem így van. Egy megfelelően összeállított edzésprogrammal maga a visszér ugyan nem szüntethető meg, de állapota nem romlik tovább.
Az egyik legjobb gyakorlat, hanyattfekvésben emeld fel mind a két lábadat nyújtva, feszítsd a combizmaidat. Nyisd ki terpeszbe a lábadat visszafeszített lábfejekkel, majd zárd össze miközben lefeszíted a lábfejedet. Nyit-zár, visszafeszít-lefeszít. Folyamatosan ismételd meg 30-szor. Ez egy kombinált gyakorlat, a belső combodat is jól megdolgoztatja. Ezután lábfej körzés kifelé 10-szer, majd befelé 10-szer. És újra nyit-zár. Ismételd meg legalább 5-ször. A végén pedig nyújtás.