Sokszor nem lehet tudni, mi az elhízás oka. Hormonális, vagy egyszerűen csak táplálkozásunk nem egészséges? A mellékvese működésének megváltozása és az elhízás között összefüggést fedezhetünk fel. Ez a szerv sokszor okozza a nem kívánt kilókat. De vajon hogyan működik mindez?
1.Csökken vérünk oxigén felvevő és szöveteink oxigén felhasználó képessége.
Nem vagyunk képesek megfelelően elégetni felvett táplálékunkat. Állapotunk hasonló az olyan autóhoz, melynek az adagolója (karburátor) nincs jól beállítva és a kipufogóban korom rakódik le. Ha szervezetünk anyagcserekályhája “kormol”, ennek jele a vérzsír / cholesterin-szint emelkedése, lerakódása az érfalakban vagy a raktárakban, vagyis a kialakuló vérkeringés-zavar illetve az elhízás. Megállíthatja ezt a folyamatot pl. egy “almaecet kúra”: reggel felkelés után, és este lefekvés előtt kortyonként 10-15 perc alatt elfogyasztunk 2-3 dl olyan folyadékot, amely víz vagy almaléhez adott 2 kávéskanál 5 százalékos almaecetet és 1-2 kávéskanál mézet tartalmaz. Hasonlóan hasznos feloldani 1gramm Trikálii citrici-t (gyógyszertárban kapható) kevés (harántujjnmyi) vízben és naponta 2-3 alkalommal ezt meginni.
2.Energiaháztartásunk ellentétesen (paradox-módon) reagál.
Mennél kevesebb fizikai munkát végzünk, annál éhesebbek leszünk!!! Az evési kényszer (“falánkság”) tehát a civilizált életmóddal járó mozgáshiány törvényszerű következménye. Yudkin angol táplálkozástudós ábrája szemlélteti ezt az összefüggést, mely szerint naponta “közepes” és ennél “több” testmozgás elvégzése esetén étvágyközpontunk megfelelően működik. A mozgásmennyiség növekedésével arányosan (adekvát módon) változik étvágyunk, így testsúlyunk állandó. Mutatják a zöld színű vonalak.
Amennyiben napi mozgásmennyiségünk “közepes”-nél “kevesebb” – vagyis életmódunkban mozgáshiány jellemző – étvágyközpontunk viselkedése “paradox” módon megváltozik. Mennél kevesebbet mozgunk, tükörképszerűen annál inkább “nő” étvágyunk. Testsúlyunk ezzel állandóan emelkedik!
A német precizitás megállapította a “közepes” napi mozgásmennyiséget. Hetente 90 percet (másfél órát) kell megfelelő intenzitással (120/perces pulzusszámmal) mozognunk egészségünk megóvása érdekében. Veszélyes lehet mindezt monoton erőteljességgel végezni! Célszerűbb 2 percen át egyéni maximális teljesítményünk 75 százalékával,, majd 3 percig annak 35 százalékával mozognunk. Ez az ún. “változó intenzitású terhelés” megelőzi a szervrendszerek reakcióképességének megváltozását. Pulzusszámolás segít az intenzitás beállításához: pl.
Életkor szerinti maximális pulzusszám: 210-ből levonjuk az életkort. Negyven éves kor esetén 170/perc.
Ha nyugalmi pulzusszámunk 70/perc, úgy max. teljesítményünk 75 százaléka 70+75=145/perc pulzussal végzett munka, míg 35 százaléka 105/perc pulzusszámmal történik.
Magyarázatul szolgál ez a tapasztalat arra is, hogy őseink szalonna mellett is egészségesek maradtak a kaszálás, azaz a fizikai munka jóvoltából.
3. A szervezet káliumvesztésének csökkentésére igen hasznos a helyesen végzett szaunázás, melyről 2002. áprilisában megjelent fittinfo magazin már beszámolt.
4. A mozgatórendszer funkciózavarára jellemző, hogy az ízületi-, illetve. légzési-középállás eltolódik az erősebb izomcsoport irányába, légzési segédizmok esetén belégzés irányába, mely ún. “pihegő légzés”-t eredményez. Hatására csökken a légzőközpont legfontosabb szabályozója – a széndioxid – a szervezetben, mely nehezíti a megfelelő mennyiségű oxigén felvételét. Ha kilégzési állapotban 5 másodperc ún. “kilégzési szünet”-et tartunk, visszaállíthatjuk a légző izmok egyensúlyát és csökkenhet a hozzá társuló általános görcshajlam is, mely sok fájdalomnak is forrása. Zavaros és érthetetlen!
5. Fontos szempont, hogy ugyanaz az a napi ételmennyiség öt alkalommal elfogyasztva lényegesen kevésbé gyarapítja a testsúlyt.
6. Cukorbetegség gyakran társul elhízáshoz. A mellékvesekéreg I. hormonjának tartósan magas szintje elősegíti a májból cukor bejutását a vérpályában, ami serkenti az Inzulin kiválasztását a hasnyálmirigyben. Hosszabb idő alatt ennek kimerülése, vagy hatásának csökkenése vezethet oda, hogy a hiányzó Inzulin miatt megemelkedik a vércukorszint, és cukorbetegség kialakulására hajlamosíthat. Ennek regenerálását elérhetjük a szervezet nyugalmi energiaszintjét növelő eljárásokkal. Indirekt módon testedzéssel, melyhez felhasználhatjuk a testmozgást, fürdők-, szauna alkalmazását, környezetváltozást, magaslati klíma kedvező hatását stb. Direkt módon is növelhető a szervezet nyugalmi energiaszintje modern fizioterápiás módszerekkel. Ilyen az ún. “VIOFOR terápia”, mely kozmikus energia speciális (ún. ciklotronos”) alkalmazásával lehetővé tette a szervezeti elektronok energiájának maximális növelését és ezzel a szöveti oxidáció helyreállításának előmozdítását.
7. A sejten belüli Kálium-hiány bélrenyheséget von maga után, mely miatt az étel tovább tartózkodik a bélcsatornában, mint amire egyébként szüksége lenne és helyenként izomgörcsök akadályozzák a a bélben a béltartalom továbbjutását. Eredménye puffadás (erjedés, rothadás miatt) és nem kívánatos mérgek felszívódásának lehetősége, mely a szervezet szabályozó képességét tovább rontja és az időnkénti hasmenések elősegítik a szervezet káliumveszteségét. Érthető ezek alapján a “testkontroll” diétás tanácsa, mely sok ballasztanyagot (zöldség, gyümölcs), korlátozott energia bevitelt és az emésztés megkönnyítése céljából ételek adott párosítását tanácsolja. Korlátozza tovább a zsiradékok mennyiségét, mely érthető, ha tudjuk, hogy elégetésükhöz lényegesen több oxigén szükséges, mint egyéb táplálékok (fehérje, szénhidrát) esetében.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy vannak ún. “civilizációs ártalmak, betegségek”, melyek a felgyorsult életmód, a gyorsan változó társadalmi környezet következményei, de ugyanez a civilizáció kifejlesztett módszereket és megfelelő egészségkultúrát, mely sokat segíthet a káros hatások megelőzésében és regenerációjukban.
Dr. Lángfy György
Országos Sportegészségügyi Intézet