Ha még mindig bedőlsz minden diétahiedelemnek, segítünk, hogy a jövőben csak legyinthess rájuk. Vigyázz, az egész csak bunda, ne vedd be! Elmondjuk, mire kell figyelned a neked való diéta kiválasztásakor. A túlzott szénhidrátokat tiltó diéták fáradékonysághoz, székrekedéshez és ingerlékenységhez vezetnek.
Hosszútávon vitaminok és rostok nélkül különböző szívbetegségek és a diabétesz kialakulásához, illetve a bélrendszer komoly megbetegedéséhez is.
1. LIGHT ŐRÜLET
Hiedelem: Csak diétás ételekkel gyorsabb eredményt érsz el a fogyásban
Valóság: Valójában az ellenkezője is könnyen megtörténhet
•Ha az ételek csomagolásán harsányan kiabál, hogy diétás, kalóriaszegény, vagy zsírszegény, az bizalmat ébreszt az emberekben. Pedig sokszor, ami megbújik az „alacsony” kalória, és zsírtartalom felirat mögött, az többet árt, mint használ.
•Az előre csomagolt, félkész, diétásnak és zsírszegénynek titulált ételek kalóriában gyakran csak minimálisan alacsonyabbak, mert magasabb a cukortartalmuk, és tele vannak zsírhelyettesítőkkel.
•Ráadásul, miután „diétásak”, hajlamosak vagyunk nagyobb mennyiségben fogyasztani ezekből.
•Itt is igaz az, mint a szénhidrátok esetében, hogy a zsírok minősége és nem a mennyisége jelenti a valódi különbséget. Az egyszerű telítetlen zsírok (mogyoróban, olívaolajban, avokádóban, tengeri halakban) és az összetett telítetlen zsírok (kukoricában, szójababban) segítenek a szív- és érrendszer jó működésében, elősegítik a súlyvesztést, és létfontosságú szerepük van a béta-karotin zöldségekből történő felszívódásában is. Ezzel ellentétben összefüggés található a zsírhelyettesítők, illetve a telített zsírok és a szívbetegségek, daganatos megbetegedések között.
•A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy ha egy nap 30 kalória szénhidrátot helyettesítesz ugyanekkora mennyiségű zsírhelyettesítőkkel, növeled egyes betegségek kialakulásának kockázatát. Ha viszont ugyanennyi szénhidrátot egyszerű vagy összetett telítetlen zsírsavra cserélsz, csökkented a betegségek kialakulásának a kockázatát.
FITT TIPP
A jó zsírok bevitelét könnyedén növelheted azáltal, hogy magvakat, mogyorót rágcsálsz, vagy keversz a reggeli müzlidhez, ill. avokádót csempészel a salátához. A napi össz kalóriamennyiséget érdemes megközelítőleg nyomon követned.
2. SZÉNHIDRÁT LES
Hiedelem: A szénhidrát csökkentése segít, hogy lefogyj
Valóság: Ha nem szelektálsz, az egészséged forog kockán
•A szénhidrátok a köztudatban jelenleg úgy jelennek meg, mint korábban a zsírok: bűnös ételek. Az igazság az, hogy szükséged van rájuk, energiát adnak. Csakúgy, mint azt már a zsíroknál megtanultuk, a szénhidrátok között is vannak hasznosak, és kevésbé hasznosak.
•Szakértők minimum
•Rövidtávon egy ilyen diéta fáradékonysághoz, székrekedéshez és ingerlékenységhez vezet; hosszútávon különböző szívbetegségek és a diabétesz kialakulásához, illetve a bélrendszer komoly megbetegedéséhez.
FITT TIPP
Csak óvatosan a divatos diétahóbortokkal! Ami számít, az nem feltétlenül a mennyiség, hanem a milyenség: az, hogy a szénhidrát mennyire természetes, vagy inkább finomított. A finomított szénhidrátok (szénsavas üdítők, fehér lisztből készült ételek) fogyasztását csökkentsd, de helyettesítsd azokat egészséges szénhidrátokkal, mint teljes kiőrlésű gabonaféleségek, zöldségek, gyümölcsök.
3.KALÓRIACSAPDA
Hiedelem: Minél inkább csökkented a kalóriák számát, annál inkább fogysz
Valóság: ezzel károsíthatod a szervezetedet
•Ha túlzottan lecsökkented a kalóriák számát – 1200 kalória alá – akkor dupla pofont adsz a szervezetednek, mert az anyagcseréd is lelassul, és a szervezeted a zsír helyett értékes ízmtömeget éget.
FITT TIPP
Hogy a legtöbbet kihozd a kalóriákból, amiket megeszel, válassz teljes kiőrlésű, természetes ételeket, friss húst, halat. Ezeknek sokkal magasabb a tápanyagsűrűsége, mint a finomított ételeknek, azaz kevesebb kalóriában több vitamin és ásványi anyag van.
4. ÁLBARNÁK
Hiedelem: A barna szín „teljes kiőrlésűt” jelent
Valóság: Nem minden barna igazi barna
•Keress olyan címkét, amin az összetevőknél az elsők között szerepel a teljes kiőrlésű szó, vagy a rozs, a graham, a korpa, illetve a szója szó.
•Sokszor a barnább kenyér csak a színező anyagok miatt barnább, és nem azért, mert több teljes kiőrlésű gabona van benne. Megéri ez a kis extra figyelem, mert egyre több és több vizsgálat bizonyítja, hogy a teljes kiőrlésű és rostban gazdag ételek csökkentik az olyan krónikus betegségek kialakulásának a kockázatát, mint a diabétesz, ill. a szív- és érrendszeri megbetegedések.
•A teljes kiőrlésű ételek kulcstényezője a gazdag rosttartalom: a rostok javítják az anyagcserét, elősegítik az emésztést, valamint a méreganyagok és a salakanyagok eltávolítását, és felgyorsítják a fogyási folyamatokat is.
FITT TIPP
A teljes kiőrlésű ételeknek van még egy extra értéke: általában E- és B-vitaminban gazdagabbak, mint a finomított gabonából készült ételek. Ha már barnát veszel, vegyél igazit!
5. TEJ és TE
Hiedelem: A tejtermékek hízlalnak
Valóság: Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek nem hátrányosak a diéta szempontjából ráadásul erősítik csontjaidat
•A tejtermékekben, azaz a kálciumban gazdag étkezés fontos lehet a test zsírszintjének szabályozásában. A kálcium növeli a test zsírcsökkentő képességét, segíti a fogyást, ugyanis a kálcium hatással van a kalcitriol nevű „hormonra” – a D vitamin egyik leghatékonyabb formája –, mely segít felszabadítani a test zsírtartalékait és akadályozza a testben a zsír elraktározását.
•Az eredmény: vékonyabb zsírsejtek és vékonyabb leszel TE is. Ellenben a kálcium szegény táplálkozástól a csontok elvékonyodnak, sűrűségük csökken, és a legkisebb súlyt is nehezen bírják el.
FITT TIPP
Mindezért ajánlott zsírszegény tejtermékeket fogyasztani – egy nap háromszor is.
Már az első kilók leadása sem súlyos kérdés!
Étrendkiegészítő – a sikerhez!
“Észrevettük, hogy azok az önkéntesek, akik négy aktív tápanyagot szedtek, gyorsabb súlycsökkenést tudtak elérni, mint azok, akik csupán az étrend szabályozásával próbáltak fogyni” – mondta Christine Mignon, a Belgiumi Francia Dietetikusok Egyesületének elnöke.
Az említett kijelentés előzménye egy tudományos vizsgálat, melyben 34 túlsúlyos nő vett részt, mindegyikük dietetikus segítségét vette igénybe súlyproblémája megoldására. Két csoportba osztották őket: az első csoportban részt vevőknek csak az étrendjét korlátozták, a másik csoportban lévők – az étrendkorlátozás mellett – krómot, koenzim Q10-et, l-karnitint és garcinia cambogiát tartalmazó, fogyást elősegítő tápanyagokat is szedtek. A páciensek naponta vitték be a tápanyagokat, a mindenkori étkezés előtt fél órával, sok folyadékkal, és azt figyelték meg, hogy csökkent a zsírgyarapodás, a vércukorszint szabályozódott, ami csökkentette az édességevés utáni vágyat is. Kövesd őket, és utoléred magad!