A víz titokzatos módon mindenkit vonz. Talán a tengerek és óceánok mélyének különleges világa, a folyók és tavak meghitt hangulata azt idézi fel bennünk, hogy élhetnénk másképp is. Már ha van búvárfelszerelésünk, bátorságunk és egy jó oktatónk, mint például Szabó Attila.
Milyen életkortól érdemes, javasolt a búvárkodást elkezdeni?
Először is külön kell választanunk a szabadtüdős és a felszereléses búvárkodást. A szabadtüdős búvárkodásnak nincs korhatára, ahogy megtanultunk úszni, már kezdhetjük is. Ezt is célszerű szakavatott búvároktatóval megtenni, mert olyan technikákkal ismertet meg, amit másképpen nem tudnánk.
A felszereléses búvárkodás alsó korhatára 8 év. Ekkor még csak 2 méter mély és uszodai merülésre kap képzést és lehetőséget a gyermek. 10 éves kortól már Junior Open Water (Kezdő) búvár-minősítést szerezhet, amivel 12 méter mélyre merülhet, szülői vagy hivatásos búvár felügyeletével. 12 éves kortól Junior Advanced Open Water (Haladó) búvárminősítést kaphat, amivel 21 méter mélyre lehet merülni.
A felnőtt Open Water (Kezdő) búvár 18 méter mélyre és az Advanced Open Water (Haladó) búvár 40 méter mélyre ad képesítést.
Nekem a legfiatalabb tanulóm 8, a legidősebb 59 éves volt. Azt hiszem, minden korosztálynak tudom ajánlani a búvárkodást.
Milyen hatással van a szervezetre?
Kihangsúlyozom, hogy csak a szabályok betartása mellett beszélhetünk biztonságos búvárkodásról. A szabályok figyelmen kívül hagyása, vagy ismeretének részleges, illetve teljes hiánya, komoly balesetet, vagy akár halált is okozhat. Soha ne próbáld ki magadban, fordulj oktatóhoz!!!
A szabályok betartása mellett, több jótékony hatását is megtapasztalod. Tisztítja a tüdőd, növeli az állóképességed, és olyan izmokat dolgoztat meg, melyek létezéséről nem is biztos, hogy tudtál, de a merülés utáni izomlázad a bizonyíték létezésükre.
Kapcsolatban van a mindennapi fittség megőrzésével?
Mindenképpen, hiszen sokan nem is gondolnák, hogy a búvárkodás komoly fizikai igénybevételnek teszi ki a szervezetünket. Fontos a jó erőnlét, az egészséges életmód. Azoknak, akik odafigyelnek a mindennapi fittség megőrzésére, sokkal könnyebb a búvárkodás. Aki sokat búvárkodik, annak nagyon jó lesz az állóképessége és jó kondíciónak örvendhet. Sokkal ellenállóbb lesz a szervezete a betegségekkel szemben. Mivel a búvárkodás a tengereken és óceánokon a legélvezetesebb, ezért az ember sokat van jó levegőn. Egyszóval segít megőrizni az embernek a természetes fittségét.
Milyen hatással van a lélekre? Amikor az ember túl van a kezdeti „nehézségeken”, tehát a felszerelést megismerte és a használata készségszintű, már csak a látottakban való gyönyörködés marad. Teljesen más érzés, mint egy televízió előtt ülni, és egy természetfilmet nézni, hiszen nem csak mi érzékeljük a víz alatti élővilágot, hanem az is érzékeli jelenlétünket, és ennek függvényében változik, alakul és viselkedik. Nem csak nézői, de szereplőivé leszünk egy természetfilmnek.
Amint a vízfelszínt elhagyom, lelassul a légzésem, megváltozik a gondolkozásom és a felszíni üzleti, magánéleti, vagy egyéb problémák eltűnnek, elhomályosulnak, mintha soha nem is lettek volna. Nincs rádiótelefon, fax, e-mail, megáll az idő. Nem marad más, mint a természet és ÉN.
Számomra nincs még egy ehhez fogható érzés, ami ennyire ki tudna kapcsolni, és ennyire pihentetne.
Azt hiszem erről sokan mesélhetnének, hiszen a búvárkodás egyre népszerűbb.
Mi az első dolog, amit egy kezdő búvárnak meg kell tanulnia?
Elsőként a szigorú szabályokat, amely a saját egészségének megóvását hívatott szolgálni. Másodszor a higgadtságot, a nyugodtságot és az önfegyelmet. Van egy úgynevezett hármas szabály, amit a tanfolyamokon a kollégáimmal együtt nem győzünk eléggé hangsúlyozni, pedig ez az egyik legfontosabb.
I. ÁLLJ MEG!
II. GONDOLKOZZ!
III. CSELEKEDJ!
Ez nem versenysport, és a közhiedelemmel ellentétben, nem az a jó búvár, aki a legmélyebbre merül. Vannak szabályok mélységre, merülési időre, emelkedési sebességre és egyéb dolgokra. Meggyőződésem, hogy aki ezeket a szabályokat betartja, az a világon az egyik legbiztonságosabb sportágat választotta.
Honnan jött a szenvedély?
Ezt a kérdést szinte minden tanfolyamon felteszem én is a tanulóimnak. Gyerekként engem is teljesen elvarázsoltak Jacques-Yves Cousteau csodálatos filmjei és az általa bemutatott, meseszerű víz alatti világ. Már akkor a televízió előtt ülve megfogadtam, ha felnőtt leszek, én is tengerbiológus leszek, utazom a nagyvilágban és rengeteget búvárkodom.
Ön mióta űzi ezt a sportot?Nos, először 22 éve vettem fel uszonyt, maszkot és snorkelt, azaz 13 éves koromban. Nagyon későn és nehezen tanultam meg úszni és féltem is a víztől. Magával a felszereléses búvárkodással 1994-ben ismerkedtem meg, egy külföldi nyaralás alkalmával, de csak 1996-ban tudtam levizsgázni Magyarországon. Ettől kezdve viszont már gyors volt az előmenetelem, hiszen 1998-ra hivatásos búvár lettem. Mára már több száz ember tett sikeres vizsgát az általam vezetett búvárklubnál és közel ezren utaztak velünk, hogy felfedezzék a tengerek, óceánok csodálatos világát.
Tervei?
Azt hiszem, erről oldalakon keresztül tudnék mesélni, de a közeli terveim között is sok érdekesség van. Ez év decemberében nyílik Budapesten – a XX. kerületben – egy búvárfelszerelés üzletünk. Jövőre újabb 2 boltot szeretnénk indítani, ezzel is a megnövekedett igények magasabb szintű kiszolgálását kívánjuk elősegíteni. Jövőre is sok szép helyre szervezünk búvárutakat és nem csak búvárok, hanem kísérőik számára is. Kuba, Egyiptom, Maldív-szigetek, Horvátország stb. Utoljára, de nem utolsó sorban, 2004-ben szeretnék nyitni egy olyan komplexumot, melyben 4 oktatóterem, 300 nm áruház és egy 11 méter mély tanmedence található, aminek egy része átlátszó üveg lesz, és innen követhetik nyomon a nem búvárkodó családtagok, illetve barátok az eseményeket. Ez a közel 1300 nm búvárközpont egyedülálló lenne Magyarországon, sőt talán Közép-Európában is.
H. Zs.