Hogy mi a vitalizálóétel?
•küzdenek a rák és a keringési betegségek ellen, és
•Ráadásul tanácsainkat követve kb. 2 kg-val lehetsz könnyebb a két hét alatt.
•Természetesen nem mindegy, hogy ezekből a szuper alapanyagokból hogyan készíted el a menüt! Recepteket, konyhatrükköket is kapsz!
•A diéta mellé nem árt, ha mozgásba lendülsz. Nem csak az elégetett extra kalóriák kedvéért, hanem azért is, mert a mozgás endorfint termel, így máris energikusabb és boldogabb leszel.
•A felgyorsult vérkeringés pedig segít megszabadulni a méreganyagoktól, és a bőröd is feszesebb lesz!
•Ez alatt a két hét alatt nem a kalóriákra fogunk koncentrálni, inkább arra, hogy csökkentsük az adagokat a megfelelő ételekből. Lehet, hogy az első napokban éhesnek érzed majd magad, de ez azért van, mert a legtöbben nagyobb adagokat eszünk a szükségesnél. Ne aggódj, a szervezeted gyorsan hozzászokik a csökkentett mennyiséghez! Nem is csoda: sokszor elég kevesebbet enni ahhoz, hogy több energiád legyen. Most az a fontos, hogy jó (és egészséges) ételeket egyél!
•Ha kitartasz, két hét után igazán nagy változást látsz – a tükörben! Ne feledd, ez egy kéthetes terv, négy vagy hat hétig ne kövesd! Viszont a közben megtanult új dolgok, a szerzett tapasztalatok sokat segítenek, hogy ezentúl egészségesebben táplálkozz!
• Mivel valószínűleg eléggé megváltozik majd az általad fogyasztott ételek minősége és összetétele, az első néhány napban ez felboríthatja emésztésed megszokott működését.
•Ha felgyorsul az anyagcseréd, vagy éhesnek érzed magad, akkor is tarts ki: a méreganyagoktól szabadulsz meg, és nemsokára új energiával feltöltve léphetsz tovább! Ha már nagyon éhes vagy, igyál egy pohár vizet vagy gyógyteát. Ha a csábítás még mindig nagy, tegyél egy nagy sétát, vagy párologtass vanília illóolajat – ez megnyugtat, és eltereli a figyelmedet az éhségről!
Mielőtt belevágunk a kéthetes terv ismertetésébe, beszéljünk egy kicsit a szuperitalról: a vízről! Itt az ideje, hogy elkezdj napi
Felejtsd viszont el a szénsavas üdítőitalokat, a cukrozott gyümölcsleveket, az alkoholt, és csökkentsd a koffeintartalmú italok fogyasztását! Gyümölcslevekre sem lesz szükséged, inkább mindennap egyél gyümölcsöt. Ha igazán megéhezel, akkor (sózatlan!) mogyorót, diót vagy mandulát nassolhatsz, de ezek mennyiségére figyelj oda!
Hogy az ételek igazán könnyűek legyenek, csak egy kevés olívaolajat használj a salátákhoz, no, meg egy kis citromlevet, friss zöldfűszereket és frissen őrölt borsot. A receptek igazán ízletesek, és ha a nagyon sós vagy édes ételekhez vagy szokva, akkor ez a két hét éppen jó lesz arra, hogy átprogramozd az ízlelőbimbóidat!
A desszerteket helyettesítsd gyümölcsökkel, válaszd az almát, a citrusféléket, vagy az antioxidánsokban különösen gazdag bogyós gyümölcsöket, mint a málna, szeder, áfonya vagy eper – ezek az igazi szuperételek!
Hogy még egészségesebb legyél, igyál meg – napi háromszor! –
2. keverd össze szárított gyümölcsökkel és olajos magvakkal
3. adj hozzá friss, apróra vágott zöldfűszereket, mentát, tárkonyt, kaprot, petrezselymet vagy frissen őrölt borsot, így finom mártást kapsz
4. ha turmixot csinálsz, tegyél bele egy kis joghurtot is, több kalcium lesz benne
5. add felvert tejszínhabhoz, hogy a nasi könnyebb legyen
Napi 25 perc séta éppen elég, hogy levezesd a feszültséget, tehát: ha munka után hazasétálsz, biztosan jobban alszol majd, és kipihenten ébredsz! A zsírégető mozgások, mint a futás, biciklizés vagy egy jó kis kardióedzés szintén igen hasznosak: tedd legalább háromszor egy héten.
Edzés előtt semmiképpen se edd tele magad: ettől csak rosszul lennél. De az sem jó megoldás, ha éhesen kezdesz mozogni. Ha délelőtt edzel, reggelire egyél egy kis gyümölcsöt, esetleg teljes kiőrlésű kenyérből készült pirítóst vajjal, vagy müzlit, szárított gyümölcsökkel. Mindezt megtetézheted egy kis gyógyteával vagy gyümölcslével.
2. nap: nyerj energiát a vízből!
Azt mondják, hogy ha
Ezen a napon tegyél az asztalodra egy nagy kancsó vizet, és tényleg idd is meg! Hogy a vesédet kíméld, a legjobb, ha egyenletesen osztod el a mennyiséget. Ne feledkezz meg az edzés közbeni folyadékfogyasztásról. A kardióedzés napján még 0,5 l-re szükséged lehet!
TIPP
1. citrom vagy lime szeletek
2. friss mentalevelek
3. citromfű
4. friss gyömbérdarabkák
5. kevéske cukormentes bodzaszörp
Ahogy megemelted a bevitt víz mennyiségét, valószínűleg azt veszed majd észre, hogy egyre kevesebb teát és kávét iszol. Ez pedig jó, hiszen a túl sok koffein hosszú távon kiszárítja a szervezetet. Bár egy csésze kávé reggel vagy egy csésze tea délután extra energiát adhat neked, de napi egy adag koffeinnél több alááshatja szervezeted saját energiaháztartását. Sokan energikusabbnak érzik magukat, miután csökkentik a koffeinbevitelt, hiszen a vízhajtó hatás mellett ez az anyag csökkenti a vas és a kalcium felszívódását a szervezetben.
Mindenképpen vedd azonban figyelembe, hogy a hirtelen koffeinmegvonás fejfájással, energiahiánnyal járhat, ezért fő a fokozatosság! Az eredmény: ízlelőbimbóid új életre kelnek, és jobban érzed majd az ízeket.
1. citromfű
2. gyömbér
3. jázmin
4. fahéj
5. hibiszkusz
150 ml extra szűz olívaolaj
tengeri só
frissen őrölt bors
1 zacskó vegyes salátalevél
2 friss avokádó felszeletelve
2 ek. balzsamecet
¼ kk. dijoni mustár
1 kis csokor friss tárkonylevél
250 g grillezett csirkemell kis darabokra vágva
Melegítsd elő a sütőt. Hámozd meg a céklát, a leveleit tedd el a salátához, majd a gumókat mosd és töröld meg jól. Tedd a céklagumókat egy 50 ml olívaolajat tartalmazó grillserpenyőbe, kicsit sózd és borsozd meg. 40-60 percig süsd a céklákat, addig, amíg a külsejük ropogós, a belsejük viszont már puha. Akkor vedd ki őket a sütőből, és hagyd kihűlni.
A céklaleveleket tedd egy nagy tálba a salátalevelekkel együtt. Keverd össze az olajat, a balzsamecetet és a mustárt.
Amikor a cékla kihűlt, végd kisebb darabokra, és tedd a levelekhez, a tárkonnyal, csirkehússal és avokádóval. Öntsd rá az öntetet, forgasd át a salátát. Azonnal tálald!
A következő napokban egyél annyi nyers ételt, amennyit csak tudsz. Így a bennük lévő vitaminok és ásványi anyagok nem semmisülnek meg a főzés során, igazán jót tesznek tehát neked. Gondold csak végig, hányféle finom salátát hozhatsz össze pl. nyers zöldborsóból, gyümölcsökből, répából. Adj hozzájuk sajtot, füstölt lazacot vagy sonkát. Jöhetnek a gabonafélék, magvak és egy finom joghurtos öntet. Ne felejtsd ki a friss zöldfűszereket sem! Ha pedig már elég a salátából, válaszd a szusit.
1. bors
2. szegfűszeg
3. édeskömény
4. kardamom
5. fahéj
6. sáfrány
1 csokor friss zellerszár
900 g kicsi paradicsom, feldarabolva
1 csomag zöldhagyma nagyon finomra vágva
2 gerezd fokhagyma nagyon finomra vágva
1/3 kk koriandermag összenyomkodva
1 ek friss, feldarabolt mentalevél
tengeri só
1 citrom frissen facsart leve
2 ek extra szűz olívaolaj
frissen őrölt bors
Áztasd be a cukkinit hideg vízbe kb. 20 percre, aztán vágd le a két végét, szeleteld fel csíkokra, és tedd egy nagy tálba. Vágd fel a zellert, és ezt is add a cukkinihoz. Most már mehet hozzá a paradicsom, a hagyma és fokhagyma, a menta és a koriander is. Végül tedd hozzá a sót, a citrom levét, az olívaolajat, és borsozd meg.
Keverd össze alaposan a hozzávalókat, és átlalás előtt tedd a hűtőbe egy órára, hogy összeérjenek az ízek.
Most, hogy a nyers ételek előnyeit élvezed, könnyebben lemondasz a keményítő élelmiszerekről, amelyek letargikussá tehetnek. A legújabb kutatások szerint, vannak olyan keményítő tartalmú alapanyagok, amelyek fokozatosan emelik vércukorszintedet, mint a zabkása, a teljes kiőrlésű magvak, és vannak olyanok, amelyek gyorsan megemelik, majd hagyják leesni, mint a fehér kenyér, és a reggelire olyan sokak által fogyasztott, cukrozott gabonapelyhek.
Ebből is látszik, nem kell mindenféle kenyérről, tésztáról lemondanod, elég, ha a teljes kiőrlésű változatot választod! De jó, ha ezekből is igyekszel kevesebbet fogyasztani, ez alatt a két hét alatt inkább koncentrálj a nyers és a magasabb fehérjetartalmú ételekre.
1. friss borsó
2. spárga
3. bébirépa és bébicékla
4. uborka
5. articsóka
Amikor eszel, a gyomrod jeleket küld az agyadba, hogy az emésztőszerveket körülvevő izmoknak oxigénre van szükségük a helyes működéshez. Ezért is van az, hogy nem tesz jót az evés utáni edzés, mivel ilyenkor az agyadnak az oxigént és az energiát a sporthoz szükséges izmokhoz kell irányítania, ami sem az edzésnek, sem az emésztésnek nem tesz jót.
•Különböző ízek és textúrák kombinálásával stimulálhatod ízlelőbimbóidat, így minden falatra jobban oda tudsz figyelni. Ettől lassabban eszel, és előbb érzed majd a telítettségérzést.
•Az evések között fogyasztott friss vagy szárított gyümölcsök ugyan nem tartják egyenletesen a vércukorszintedet, de megelőzik, hogy annyira kiéhezett legyél, hogy végül cukros nassolnivalók után nyúlj!
•Töltsd fel tehát a konyhádat energiával teli, egészséges nassolnivalókkal: gyümölcsökkel, sózatlan olajos magvakkal.
450 friss koktélparadicsom, félbavágva
3 ek extra szűz olívaolaj
20 friss bazsalikomlevél, széttépkedve
frissen őrölt bors
tengeri só
Biztosan te is elveszted néha a kontrollt egy-egy gyümölcsös stand előtt állva. A friss, egészséges gyümölcsök ott sorakoznak a ládákban, tele C-vitaminnal, béta-karotinnal, olyan antioxidáns elemekkel, mint a szelén, és gyümölcscukorral, ami az egyik legegészségesebb energiaforrás! Öt adag gyümölcs tartalmazza a szervezetnek szükséges vitaminokat és rostokat. Ebben a két hétben azonban egyél még többet! Ez felpörgeti az anyagcserédet!
•Ha eddig azt hallottad, hogy egyes gyümölcsök, mint pl. a banán vagy a szőlő túl sok energiát tartalmaz, nyugodt lehetsz: ezek nagyon jó, alacsony energiatartalmú ételek sok máshoz képest. Egyél gyümölcsöt, amikor csak megkívánod: lényeg, hogy minél többfélét!
1 narancs leve
4 csepp narancsvíz (elhagyható!)
1 is doboz szeder, megmosva
1 nagy doboz biojoghurt
2. kerüljön némi mozgás a napi rutinodba
3. igyál legalább napi
4. tartsd alacsony szinten a koffeinbeviteled
5. egyél annyi nyers ételt és gyümölcsöt, amennyit csak tudsz
6. csökkentsd a keményítők bevitelét
7. ne terhed túl a gyomrodat azzal, hogy túl sokat eszel egyszerre
•a pihentető alvás hiánya,
•a stressz.
•Legyen ez az a hét, amikor minden este éjfél előtt kerülsz ágyba, hagyd, hogy az endorfin elöntse tested, és próbáld újra felfedezni a napsütötte jókedvet!
Bár azt, sajnos, nem mondhatjuk, hogy a depresszió ételekkel gyógyítható, de amikor alacsony az endorfinszinted, és rosszkedved van, segíthetnek olyan ételek, amelyek jókedvűbbé tesznek, mert fokozzák a szervezetben a szerotonin és a noradrenalin szintjét. Ezek az ételek fehérjében gazdagok, mint a csirke vagy a hal (főleg a lazac, a tonhal, a szardínia), a tojás, a sajt, a száraz vöröshúsok, a vadhús, a tenger gyümölcsei, a hüvelyesek és a tofu.
Tankold fel a hűtőt ezekkel az alapanyagokkal és készételekkel! Legyen otthon sonka, sajt, füstölt lazac, és minden más, amit beletehetsz a zöldségeket tartalmazó salátádba. De figyelj arra is, hogy sok húsétel sok telített zsírsavat tartalmaz, így a kolbászt pl. hagyd ki az összeállításból! Ezekből az ételekből napi két adagot egyél. A tojás például minden olyan esszenciális aminosavat tartalmaz, amire a szervezetnek szüksége van, ráadásul elkészíteni is egyszerű, akár este, munka után vágysz rá, akár a reggelt indítanád ezzel.