Hátborzongató, ahogy halvány füstjével gőzölög az asztalon. Egy bögre forró tea, és kívül maradnak a mínuszok és a bacilusok. C-vitamin téli formában, de másképp is kipróbálhatod.

Aszkorbinsav, vagy esetleg használjuk a hétköznapi nevét; igen, a C-vitamin. A skorbut elleni védő szerepéről híresült el, azonban jelentőségét napjainkban az antioxidáns, sejtvédő hatásának köszönheti.
Vízben oldódó vitamin, előállítása tiszta formában Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződik. Erősíti az immunrendszert a megfázással és egyéb fertőző betegségekkel szemben. Bőrünknek is gyógyír, kisimítja és eltünteti a ráncokat.

 

 

Napi C-vitamin adag
Napi szükséglete 60–80 mg, amit a környezeti hatások, a stressz, lázas, esetleg műtét utáni állapot, fizikai munka, dohányzás és a fogamzásgátlók szedése módosíthat. Felszívódási vesztesége nem nagy, a bevitt mennyiség mintegy 75%-a hasznosul. A C-vitamin hő hatására bomlik, így fontos, hogy inkább nyersen, főzés vagy sütés nélkül fogyasszuk a vitamintartalmú élelmiszereket.

cvitamin3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

homoktövis
A hazai bogyós gyümölcsök közül a homoktövis bogyója tartalmazza a legtöbb C-vitamint. Erősen savanyú, a citromnál 15–20-szor több a C-vitamin (500 mg/100 g) található benne. Emellett egyéb vitaminokat (B, E, F) mikroelemeket (Ca, Mg, Zu, Ti), szerves savakat, és telítetlen zsírsavakat is tartalmaz.

 Tudtad?
Tibetben már a 18. században gyógyszerként jegyezték fel, az egyik legrégebben használt gyógynövény. A kínaiak a homoktövist a gyógyító növények királynőjének nevezik, ősidők óta jól ismerik és használják. Hazánkban is őshonos, védett növény, sárga bogyóit augusztus-szeptemberben szüretelik.
A feldolgozás során visszamaradt magból ún. zsíros olaj nyerhető, levelét teafűként használják. A termés mélyhűtve, ill. szárítva tárolható. Az így tartósított termés azonban veszít magas C-vitamin-tartalmából, viszont a többi értékes hatóanyag megmarad. A homoktövislé fogyasztása magas vitamintartalma miatt az egész szervezetet roborálja, fiatalítja. Ellátja a szervezetet a szükséges vitaminokkal és telítetlen zsírsavakkal.

Fogyaszd egészséggel!
 nyersen
 befőttként, kompótnak
 szörpnek, üdítőitalnak
 híg lekvárnak, sűrű dzsemnek
 vitamindús sűrítményként
 szirupnak, zselének
 likőr és bor formájában.

Napi adag
Napi adagja 1-2 dl gyümölcslé vagy 1 kávéskanál homoktövisolaj, illetve 1-2 kapszula elfogyasztása reggel. A gyümölcsökből készült mag- és héjőrleményt müzlikhez vagy joghurtba szórva fogyaszthatjuk. Elsősorban immunerősítő, de kiváló hámosító és gyulladáscsökkentő is. Kedvelt és jól bevált kiegészítő meghűléses betegségeknél. Nyáron kifejezetten előnyös a használata, hiszen E-vitamin- és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően jótékony hatással van a száraz, berepedezett bőrre és természetes védelmet nyújt a káros UV-sugárzástól. Télen magas C-vitamin-tartalma megvédhet minket a kellemetlen megfázástól.

cvitamin4

 

 

 

 

 

tőzegáfonya
Az Amerikából származó tőzegáfonya rokona a jól ismert kökénynek. Évszázadok óta használatos a gyógyászatban és a konyhában egyaránt. A tőzegáfonya igen gazdag antioxidánsokban (antocianidinek, tanninok), melyek védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól, óvják testünket az öregedéstől. Az antioxidáns hatású vitaminok – mint a C-, E- és A-vitamin – fokozzák a hatását. Ásványi elemek közül nátriumot, foszfort és káliumot is tartalmaz.

Jó szer!
 szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére
 bakteriális fertőzések megelőzésére és kezelésére
 immunrendszer erősítésére
 étvágygerjesztőnek
 húgyúti fertőzések ill. gyulladások kezelésére
 gátolja a fertőzést okozó baktériumok szaporodását a húgyútakban

Tudtad?
Vizsgálatok bizonyítják, hogy rendszeres fogyasztása – gyümölcslé vagy kapszula formájában – lényegesen csökkenti a húgyúti fertőzések számát, gyulladás esetén pedig segíti a gyógyulást, csillapítja a fájdalmat, az égető érzést, a viszketést és egyéb tüneteket. Szagtalanítja a vizeletet, tehát ajánlatos mindazok számára, akik inkontinenciában szenvednek.

cvitamin5

 

 

 

csipkebogyó
A csipkebogyónak már az ókori népek is felismerték gyógyító hatását, főként a sorvadásos betegségekben. Jelentős C-vitamin-tartalma mellett – tízszer annyi, mint a citromnak – cukrot, pektint, alma- és citromsavat, fehérjét, karotinoidokat, B1-, B2-, E-vitaminokat és ásványi anyagokat (pl. magnézium, kálium) tartalmaz. A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést.

Jó szer!
A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Ismeretes gyógyhatása:
 vese- és hólyagbántalmakra
 bélhurut
 hörghurut
 emésztést javító
 gyenge vizelethajtó.

Fogyaszd egészséggel!
A csipkebogyót sokféleképpen fogyaszthatjuk; teát, lekvárt, szörpöt, mártást, levest, likőrt, bort, pálinkát is készíthetünk belőle. Keverhetjük az áttört csipkehúst joghurtba, kefirbe illetve ásványvízbe. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is. Ízjavító hatása miatt gyógynövény-keverékekben, gyümölcsteákban széles körben alkalmazzák.

Tudtad?
Elkészítése eltér a többi tea készítésétől: a termést egy éjszakára hideg vízbe áztassuk, majd fele mennyiségű vízzel forrázzuk le, így vitamintartalma nem bomlik el.

Fedezd a napi vitaminszükségletedet természetes forrásból, ha csak teheted! Vagy válassz olyan vitamin-készítményt, amelynek van természetes C-vitamin-tartalma is, valamint tartalmaz természetes növényi kivonatokat (bioflavonoidokat, heszperidint és rutint), mert ezek elősegítik felszívódásukat és hasznosulásukat.

Szöveg: dr. Balázs Andrea egyetemi adjunktus