A szauna szűkebb értelemben forró légfürdő. Manapság már „rendszert” értünk alatta, amelynek során az élettani hatások figyelembevételével a forró légfürdőt egyéb inger-hatásokkal, például hideggel, mechanikai ingerekkel együtt alkalmazzuk, szigorú rendszabályok figyelembe vételével.
Célja lehet:
- Tisztálkodás (főleg a korábbi évszázadokban).
- Egészséggondozás. Legelterjedtebb Finnországban, ahol 4,7 millió lakos egymillió szaunát használ. A népesség 90 százaléka hetente egyszer felkeresi a szaunát. Innen az elnevezés „finn szauna”.
· A szervezet általános állapotát javítja. A rendszeres szaunázás, jó közérzetet biztosít, amely számos belső elválasztású mirigyre kifejti hatását.
- Ellenálló képességünket növeli. Főleg gyermekkorban a felső légutak fertőzésre való hajlama esetén van különleges jelentősége.
- Serkenti az anyagcserét. Az anyagcsere folyamatok lelassulásakor hatásos pl. Anorexia nervosa (kóros étvágytalanság) esetén.
- Bőrápolás, kozmetikai hatása van. Izzadással és a bőr anyagcseréjének serkentésével tisztulnak a mirigyek járatai, regenerálódik a bőrünk.
- Megzavart életritmusunk helyreállítása. Gyorsulnak a regenerációs folyamatok, és a szervezet saját ritmusának helyreállítását megkönnyíti.
- A vegetatív idegrendszer működési egyensúlyát helyreállítja.
- Alvászavarokat enyhíti
- Pszichés feszültséget csökkenti. A szaunában „elszáll a harag”.
- Javítja az agy vérkeringését és a szellemi tevékenységet. Finn író F. E. Sillianpaa szerint: „A szaunapadon olyan érzések és gondolatok születnek, melyek más helyen nem fogalmazódnak meg”.
- Általános kondíciót javítja. A nemzetközi sportélet kiterjedten él ezzel a lehetőséggel.
- Egyes szervrendszerek működési zavarát helyreállítja.
- A hő-háztartás, a vérkeringés szabályozás, a légzőrendszer zavarait helyreállítja. A bőr és nyálkahártya szárazsága esetén is hatékony.
- Testsúlyszabályozás. A sportban igen elterjedt olyan sportágak esetében, ahol súlycsoportok szerint mérik össze erejüket a sportolók. Javítja ugyanis a testsúlykilogrammra eső teljesítőképességet. Ennek előnyeit azonban már a mindennapi ember is élvezheti, ha megszerzi szaunázás során azt a képességet, hogy alkalmazkodni tud a környezeti hőmérséklethez.
A szervezet teljes konyhasó (Na+) tartalma csökken. Miután a só vizet köt meg, csökken a szervezet víztartalma is, amely több kilogramm spontán súlycsökkenést eredményez, felgyorsítja az idegrendszeri folyamatok működését.
Ügyelni kell a folyadékfelvétel mennyiségére! Szaunázás után lo-l5 percen át, csak szájöblítést végezzünk. Ezt követően 3-5 percenként igyunk 2-3 kis kortyot. A folyadék mennyisége ezalatt ne haladja meg a 2-3 dl-t. Így elérhető, hogy csak addig fogunk inni, amíg a szervezet sókoncentrációjának növekedése (a hígabb verejték távozása következtében) a normál szintre be nem áll.
„Vízmérgezés tünet-együttese”. Hirtelen elfogyasztott folyadék hatására (különösen a szénsav és az alkohol értágító hatása miatt) az izzadás után, töményebb sótartalom kerül a szervezetbe, ami becsapja az idegrendszeri szabályozást: úgy érzékeli, mintha az egész szervezet hígabb lenne és fokozza az izzadást.
A szaunázás átmeneti ellenjavallata:
- A tüdő, tüdőkapu, nyirokcsomó tbc-s elváltozása esetén, ha aktivitás észlelhető,
- heveny (akut) vírus-infekció, ha a gyulladás jelei a vizeletben kimutathatók,
- belső szervek akut gyulladásos megbetegedései: máj, hasnyálmirigy, epehólyag, szív,
- friss szívizominfarktus.
Dr. Lángfy György
ELLENJAVALLATOK:
- A szív és keringlési rendszer működési egyensúlyzavara.
- Magas vérnyomás súlyosabb formái (III.-IV. stádium) veseérintettséggel.
- Krónikus vesegyulladás, ha a gyulladás jelei a vizeletben kimutathatók.
- Hirtelen rosszullétek előfordulása (epilepszia).
- Súlyos neuro-vegetatív zavar.
- Pajzsmirigy túlműködése esetén.