Egyre több munkahelyen, háztartásban találunk számítógépet, mely azon kívül, hogy nagy mértékben megkönnyíti életünket, számos új problémát okoz.
Elsősorban a szemünk az, amit fokozottan terhelünk, ezért panaszaink egy része is szemészeti jellegű. Álljon itt néhány tanács ahhoz, hogy meg tudjuk őrizni egészségünket a számítógép mellett is.
Rendszeresen visszatérő kérdés az, hogy van-e olyan védőszemüveg, ami kiszűri a „káros” sugárzásokat, ezáltal megelőzi a szem romlását.
Fontos hangsúlyozni, hogy a számítógép nem bocsát ki az egészségre ártalmas sugarakat. Mint minden elektromos készüléknek, ennek is megvan a maga elektromágneses tere, de ez nagyon kis mértékű. Életünk, a civilizált világ rengeteg elektromossággal működtetett eszközt használ, ezek összességében lehet, hogy arra érzékeny embereken pl. bőrkiütést okoznak, de egészségkárosító hatásuk nem bizonyítható. Nem okoz szembetegséget (zöldhályog, szürkehályog) sem.
Szemünkre sem ezért „ártalmas”. Ha órákon keresztül egyetlen távolságra nézünk, ha közben megfeszülnek az izmaink, kényszer tartásban ülünk, ha nem megfelelő a monitor elhelyezkedése, ha rossz a megvilágítás, ha túl sok stressz ér bennünket, a szemünk, és más testrészeink is „tiltakozni” fognak. A szemünk piros lesz és könnyezik, a fejünk megfájdul, a nyakunk, a hátunk fájni fog, a csuklónk, az ujjaink megmerevednek, esetleg ínhüvely gyulladást kapunk.
Ilyen értelemben tehát védőszemüveg sincs. Ami mégis segít, az az esetleg fennálló fénytörési hibák korrekciója, illetve a káprázás csökkentése színezett szemüveg lencsékkel, monitor elé helyezett szűrőkkel. Ezek javítják a kontrasztosságot, azaz a láthatóságot, és így növelik a látás komfortosságát.
Vannak olyanok is, akiknek a szemüvege nem megfelelő a számítógépes munkához. Ezek azok, akiknél öregszeműség miatt már van olvasó szemüvegük, de a monitorhoz az a dioptria túl erős. Ilyenkor egy másik szemüvegre van szükség, amely tartalmazza az olvasó és a számítógéphez szükséges erősségű üveget is. Ezek az un. munka szemüvegek, amelyek különböző elnevezéssel kaphatók optikusoknál.
A kontakt lencsét viselőknél fokozottan, de bárki másnál is felléphet a száraz szem érzése. Ez abból ered, hogy a monitor figyelése közben, a szemfelszín jobban kiszárad – a száraz irodai levegő, a ritkább pislogás miatt. Ez az állapot nem azonos a száraz szem nevű betegséggel, mert ebben az esetben a normál könnytermelésűeknél is előfordul a panasz, míg ott a könnytermelés zavaráról van szó.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a sok panaszt, kellemetlenséget?
Először is érdemes tudnunk róla, hogy munkahelyeinken a törvény is véd bennünket. Részletesen előírja, milyen legyen a munkahely kialakítása, a munkahelyi környezet paraméterei és a munka időtartama.
Felmerül a különböző szűrőelőtételek szükségessége is. Ez csak a katódsugaras monitoroknál lehet szempont, mert elektromágneses sugárzás ott keletkezik. Azonban az előtét szűrők feladata nem annyira a sugárzás elnyelése (bár az alacsony elektromágneses sugárzás 99.9 %-át kiszűrik), sokkal inkább a kontrasztosság növelése, a jelek láthatóságának javítása. Csökkentik a tükröződést, gátolják a statikus feltöltődést, porlerakódást. A gyártók készítenek például standard szűrőket, de körpolarizációst és kontúrkeretest is, melyek jobban felfekszenek a görbe felületre.
Otthonunkban is törekedjünk a következőkre:
- A monitort úgy helyezzük el, hogy az ablakból ne süssön rá a nap, a szobai lámpák fénye ne tükröződjön közvetlenül a képernyőn. Használjunk indirekt megvilágítást, függönyöket.
- A monitor a látósíknál magasabban ne legyen. Rendkívül kellemetlen és egészségtelen, ha megemelt fejjel, vagy hátrahajtott fejjel kell figyelnünk órákon át. Az ideális, ha a látósík alatt 20 fokkal helyezkedik el a monitor.
- Lehetőség szerint a legkorszerűbb monitort válasszuk. Ez nem csak a számítógép monitorjára érvényes, de például a televíziónkra is. (Bár az utóbbit nem annyira közelről és nem annyira kényszerű helyzetből nézzük, mint a számítógépet.) A gyártók folyamatosan fejlesztik a technológiát. A katódsugaras elven működők közül azok jobbak, amelyeknek átmérője nagyobb (pl.17 col, 19 col, 21 col), illetve nagy felbontásúak, magas képfrissítési mutatóval. (30-82kHz) Abszolút sugármentesek a folyadék kristályos monitorok (LCD).
- Ha többen használják ugyanazt a számítógépet, legyen állítható a bútorok magassága, hogy mindenki adottságai szerint kényelmesen ülhessen.
- A széknek legyen hát és kartámlája, esetleg lábtámaszt is használhatunk.
- Párásítsuk a szoba levegőjét.
- Minden órában álljunk meg egy kicsit, végezzünk nyak és vállkörzéseket, mozgassuk meg lábunkat, hátunkat, szemünkkel nézzünk ki az ablakon, esetleg csukjuk is be, frissítsük fel magunkat egy hideg vizes arcmosással.
Panaszaink nagy része abból ered, hogy túl sokáig ülünk egy testhelyzetben, túl sokáig nézünk egyetlen pontra. Ebből a statikus állapotból kell kimozgatnunk, átmozgatnunk magunkat rendszeresen ahhoz, hogy szervezetünk, szerveink megőrizhessék rugalmasságukat. A számítógép kevésbé lesz kellemetlen eszköz, ha ismerjük a problémákat, melyeket okozhat és megelőzzük azokat.
Dr. Ungváry Lilla