Micimackó erős vonzódása a mézhez, nem véletlen, hiszen filozofikus mackónk jól tudja, hogy már az ókori egyiptomiak kedvelték és használták, nemcsak ételeik, hanem változatos orvosságaik elkészítésekor is. Energiát adó hatását pedig a római gladiátorok hívták segítségül fizikai erejük és teljesítőképességük fokozására.
Sokunk kedvencét, az aranyló, sűrűn folyó mézet, a mézelő méhek állítják elő, magas, 25-50 százalékos cukortartalmú vizes cukoroldatból, a nektárból, ami az apró állatok szorgos gyűjtőmunkájának az eredménye. A méz a begyűjtést követően a kaptár méhsejtjeibe kerül, ahol érlelésen esik át, ami tulajdonképpen víztartalmának elpárologtatás útján bekövetkező kb. 20 százalékos csökkenését jelenti. Ennek hatására az oldat cukortartalma olyan tömény lesz, hogy a különböző mikroorganizmusok, például gombák, baktériumok nem képesek szaporodni benne, ezáltal hosszan eltarthatóvá válik. (Ezt a hatást használják ki pl. a cukorral történő tartósítás során is.) Ezután a sejteket viasszal lezárják. Az így keletkező lépből az ízletes méz csurgatással, pergetéssel, esetleg sajtolással nyerhető ki.
A jó minőségű méz illata jellegzetes, tiszta. Íze aromásan, könnyen azonosíthatóan édes, zamatos. Színe attól függően világos, vagy sötétebb sárga, esetleg barnás, hogy jellemzően mely virág nektárjából származik. Igen kedvelt, talán a legnépszerűbb változat az akácméz, mely a színskála világos pólusán helyezkedik el, sőt színe akár egészen fehéres is lehet. A másik végletet a gesztenyeméz képviseli, mély, barna színével. A kettő között szerepelnek a megszámlálhatatlan mézvariációk, pl. a selyemfű-, a hárs- és a vegyes virágméz. A méz színe és íze között páratlan összefüggés fedezhető fel. Míg a világos színű mézek, lágyabb, egyszerűbb ízűek, a sötétebbek erősebb, áthatóbb aromájúak. Fontos lehet tudni, hogy egy mézre akkor mondható, hogy valamilyen virág méze, ha az adott növény nektárját legalább 70 százalékban tartalmazza. Érdekes tulajdonsága a méznek az úgynevezett ikrásodás, amely szakértők szerint a kiváló minőség biztos jele, és a méz magas cukortartalmából fakad. Megszűntethető ez a jelenség a mézes üveg meleg, kb. 40 Celsiusfokos vízfürdőbe helyezésével.
Tápanyag-összetétel szempontjából jellemzőnek tekinthető a méz szénhidráttartalma, amely kb. 80 százalék. Ennek nagy része invert cukor, továbbá 6-7 százalékban szacharózt, illetve fruktózt (gyümölcscukrot) tartalmaz. Ezen egyszerű szénhidrátok gyorsan felszívódnak, könnyen mozgósítható energiaforrásként van igazán jelentőségük szervezetünk számára. A sűrítési folyamaton átesett, már kész méz víztartalma nem jelentős, kb. 14,5 százalék. Fehérjetartalma elhanyagolható, csupán 0,4 g. A méz energiatartalma kb. 340 kcal/100 g, mely érték önmagában semmitmondónak tűnhet, de összevetve a leggyakrabban édesítésre használt cukorral, és annak kb. 420 kcal/100 g energiatartalmával, ez a tény határozott előnyt jelenthet, többek között a mára már népbetegségnek tekinthető, néma járványnak is nevezett túlsúly és elhízás étrendi kezelése esetén. A méz igazán jelentőset a mikrotápanyagok területén nyújt. Kiemelhető jelentékeny kálium- (47 mg/100 g), kalciumtartalma (40 mg/100 g), illetve ehhez képest mérsékelt foszfor- (20 mg/100 g), nátrium-, mangán-, továbbá vastartalma (1 mg/100 g). Ezzel részt vesz testünk sav-bázis egyensúlyának fenntartásában, a magas vérnyomás betegség (hypertonia) diétás rendezésében. A vitaminok közül a vízoldékony csoport tagjait, többek között pantoténsavat, biotint, C vitamint tartalmaz. Mindezek alapján elmondható, hogy magas biológiai értékű, könnyen emészthető élelmi anyag. Fogyasztása a már említett energiaszegény, illetve magas vérnyomás étrendi megoldásán túl, számos további egészségi probléma, pl. májbetegségek diétájában ajánlható. Érdekes alkalmazási terület lehet a sportolók étrendje, ahol az edzés előtt fogyasztott, gyorsan mobilizálható energiaforrásként szerepelhet. Nem feledkezhetünk el természetesen a hagyományos nagymama módi felhasználásról sem. Legyengült, náthás állapotban nincs jólesőbb érzés a mézzel ízesített meleg teánál, amely azon túl, hogy nyugtatja a fájdalmas, bevont torkot, a beteg testet a regenerálódáshoz nélkülözhetetlen vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz juttatja.
Egyes, elsősorban természetgyógyászati források javasolják a virágpor fogyasztását, immunrendszerünk erősítése érdekében. Sőt, a méz szerepel az egzotikus kultúrák népeinek, így a maja indiánok mítoszaiban is, mint házi patikaszer, hiszen potencianövelő és vágyfokozó (afrodiziatikus) hatása igen népszerűvé tette.
Szűcs Zsuzsanna
dietetikus