Az emberi szervezet működésének elengedhetetlen feltétele a szervek folyamatos oxigén ellátása és ezek működése során keletkezett széndioxid eltávolítása. Ezt a folyamatot gázcserének nevezzük, és a tüdőben zajlik.
A külső levegő (amely 20, 92 százalék oxigént tartalmaz) a légcsőn, főhörgőn, hörgőkön keresztül jut el a tüdőhólyagocskákig. Az érrendszer ide szállítja az úgynevezett vénás vért, amely a szervezet működése következtében termelődött és az eltávolítandó széndioxidot tartalmazza. A tüdőhólyagocskákban levő oxigén itt az erekben levő széndioxiddal kicserélődik, így az érrendszer már oxigénben dús vért szállíthat a szervek számára, míg a káros széndioxidot kilélegezzük. A tüdőhólyagocskák felszíne kb. 100-150 m2, ami bizonyos mértékben függ a testtömegtől, testalkattól is.
Ahhoz, hogy a tüdő ki-és belégzéskor táguljon és szűküljön mindenképpen szükség van a mellkas mozgására is, amihez egyrészt a bordaközti izmok, másrészt a rekeszizmok összehangolt működése nélkülözhetetlen. Fokozott fizikai igénybevételnél, nagy ventilációs szükséglet esetén, egyes külső mellkasi izmok (pl. tarkóizom, fejbiccentő izom, nagy mellizom) szintén segíthetik a légzési munkát. Ebből következően a mellkas izmainak (bordaközi izmok, nagy külső mellkasi izmok) az állapota, fejlettsége, és rendszeres edzése megkönnyíti a szervezet oxigénellátását, fokozza a tüdőben zajló gázcserét.
A teljes tüdőkapacitás az a levegőmennyiség, ami mély belégzéskor a tüdőben van, ez kb. átlag 6000 ml. (Ez természetesen az életkortól, nemtől és testsúlytól függően változhat). Ennek azonban kb. 20 százaléka, az úgynevezett maradék tüdőkapacitás, nem vesz részt a gázcserében, soha nem fújható ki. Nyugalmi légzésnél a ki- és belégzés során mindössze a nyugalmi térfogatot (500 ml) ventilálja a tüdőnk, ezt a levegőmennyiséget használjuk a mindennapi életben. Ez, percenként 250 ml oxigént biztosít a szervezet számára, ami a nyugalmi működéshez elegendő.
Emellett szokványos légzési technikánál a tüdőnek csak egy kis része szellőződik ki, és anatómiai, áramlástani, légzésmechanikai okok miatt többnyire a tüdőcsúcsok kevésbé vesznek részt a légzésben (Emiatt, mint rosszul ventilált területek megbetegedésre is hajlamosabbak). A nyugalmi térfogat erőltetett ki-belégzés során jelentősen megnövekedhet, és elérheti a 4800 ml-t is. A tüdő teljes kapacitásának fokozása, a teljesítmény növelése érdekében fontos a megfelelő, helyes légzéstechnika alkalmazása, amelyben mind a légzőizmokat, mind a hasizmokat, és az egész mellkas segítségét igénybe tudjuk venni annak érdekében, hogy fokozzuk a szervezet oxigénellátottságát.
A levegő áramlásában igen fontos szerepe van a hörgőrendszernek, amelyen keresztül a levegő bejut a hólyagocskákba. Fontos, hogy ezek átjárhatóak legyenek. Például dohányosoknál lényegesen több váladék termelődik a hörgőnyálkahártyán, ez akadályozza a levegő áramlását, és a váladék nehezebben távozik a hörgőkből, mert a nikotin bénítja a váladékszállítást végző csillószőröket is. Dohányosoknál tehát a szervezet oxigén ellátottsága lényegesen rosszabb, emiatt kevésbé terhelhetőek, állóképességük soha nem olyan jó, mint a nem-dohányosoké. Emellett a dohányosok állóképességének romlásában sok más tényező is szerepet játszik még pl: gyakori légúti gyulladások, nagymennyiségű oxigénszállításra alkalmatlan szállító molekula (methemoglobin) képződés stb., és akkor a dohányzás egyéb káros mellékhatásait még nem is említettük.
Az oxigén tehát minden egyes szervünk számára nélkülözhetetlen „üzemanyag”. Hiánya egyes szervek működését károsítja, munkáját hátráltatja. Tömegében szervezetünk legnagyobb oxigén felhasználója a szervezet mozgását biztosító vázizomzat. Oxigén hiányában fáradékony lesz, az izomerő gyengül és hamarabb alakul ki izomláz.
Tehát ha növelni akarjuk állóképességünket, fokozni akarjuk teljesítményünket, szervezetünknek több oxigénre van szüksége. Ezt pedig a tüdőnk képes biztosítani számunkra. Vigyázzunk rá, ne tegyük tönkre dohányzással, tanuljunk meg helyesen lélegezni, fordítsunk több gondot környezetünkre, hogy minél több friss, oxigéndús levegőt lélegezhessünk be.
Dr. Juhász Erzsébet
Országos Korányi TBC és Pulmonológiai
Intézet osztályvezető főorvosa