Úgy gondolom túlzás nélkül állítható, hogy a húsból készült ételek étkezéseink egyik legfontosabb részét alkotják. A menüsor számos pontján találkozhat velük az éles szem. Legnagyobb gyakorisággal a főétkezés szerves részét képezik, de akár előételként, reggeli és vacsora fogásként is felbukkanhat számos húsból készült finomság.

 

Köszönhetően az utóbbi évek egészséges, táplálkozást propagáló, népszerűsítő, elsősorban a zsírbevitel csökkentését célzó híradásainak, a húsfogyasztási szokások lassan átalakultak.
A statisztikákat korábban vezető sertéshús helyét egyre inkább a szárnyasok, és elsősorban a csirke veszi át. A csirke húsa táplálkozás élettani szempontból, igen értékes alapanyagnak tekinthető. Biológiai paraméterei közül kiemelhető fehérjetartalma, amely átlagosan 20 százalék. Ez az érték fordítottan arányos a húsrész zsírtartalmával, és a kettő együttesen alakítja ki a termék energiatartalmát. Fehérjéinek értéke számunkra abban rejlik, hogy összetétele teljes értékű, tehát a testünk által elő nem állítható, úgynevezett esszenciális aminosavakat (az összes többi állati eredetű élelmiszerhez, pl. a tojáshoz és a tejhez hasonlóan) tartalmazza. Természetesen a hús tápanyagtartalma, több tényezőtől, például az állat korától, tápláltsági állapotától és a választott húsrésztől függ. A fiatal állatok húsának rostozata finomabb, víztartalma magasabb, zsírtartalma alacsonyabb, színe világosabb, mint az idősebb példányoké. A jól táplált állat izomzata zsírszövettel finoman átszőtt, energiatartalma tehát magasabb. A hús zsírtartalma húsrésztől függetlenül, csökkenthető a bőr eltávolításával. A húsok, így a csirke is, elhanyagolható mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak. Mikro tápanyagaik közül a vitaminok csoportjából, az A, B1, B2-vitamin, a niacin és a folsav említhető. Az ásványi anyagok közül káliumot, nátriumot, foszfort, magnéziumot és vasat tartalmaz jelentősebb mennyiségben. 
A húsételek már említett népszerűségének egyik oka bizonyára az, hogy szinte megunhatatlanok, hiszen elkészítésükre az évek során rengeteg ötlet született. Természetesen a modern táplálkozási javaslatok, elsősorban a zsírszegény elkészítési módok alkalmazását ösztönzik. Hozzáadott zsiradék nélkül készíthető a húsétel, például főzés alkalmazása esetén.
A végeredmény elfogyasztása azonban önmagában kevés élvezettel jár, ezért érdemes valamilyen kellemes, markáns aromájú kísérettel, pl. paradicsom-, gomba-, kapor-, vagy gyümölcsmártással tálalni. Kívánatosabb a végtermék párolás alkalmazása esetén, főként akkor, ha a hús puhulását előidéző folyadékot aromásítjuk, pl. citrommal, fokhagymával, paprikával vagy akár néhány mentalevéllel. Az íz-skála legmagasabb fokán a sütés, mint ételkészítési módszer áll. A lehetőségek és felhasználható segédeszközök száma végtelen. Alkalmazható a slágernek számító teflon serpenyő és római tál mellett, a feltörekvő sütőzacskó, valamint az alufólia is. Kipróbálható a már-már elfeledettnek hitt són sütés, módszere, amelynél 1 kg tepsiben szétterített sóra kell helyezni a megsütni kívánt húst. Meglepően kellemes eredmény érhető el, egy ősi keleti módszer, az agyagban sütés alkalmával is. Ekkor a csirkét belülről kitisztítják, befűszerezik, kívülről azonban a tollát rajta hagyják, amit agyaggal borítanak és nyílt tűzön sütik meg. Valóban ízletes lesz az étel, ha a húst, néhány órával az elkészítés előtt bepácoljuk. Ez történhet száraz módon bedörzsöléssel, pl. kakukkfű, bazsalikom, fokhagyma alkalmazásával, valamint páclében, ami készülhet, többek között fűszerekkel ízesített olajjal, szójaszósszal, mézzel, aromásított tejjel is.
A fentiekből következik, hogy a húsételek elkészítésének zsírban gazdagabb változatait, pl. a rántott, natúr módon vagy párizsiasan készült fogásokat ritkán fogyasztva, az étrend színesítésére javasolják. Tehát nézzük az alábbi variációt csirkére. Valóban többet jelent a vasárnapi rántott csirkénél. Érdemes kipróbálni.

Thai mézes csirke

(4 személyre)

Hozzávalók:

– csirkemell filé 40 dkg
– szójaszósz 1 evőkanál
– étolaj 2 evőkanál
– méz 1 evőkanál
– hagyma 5 dkg
– gomba 15 dkg
– fejes káposzta 20 dkg
– rizs 20 dkg
– só

Elkészítési mód:
A csirkemellet megmossuk, csíkokra vágjuk és a szójaszósz, 1,5 evőkanál olaj és a méz keverékébe beáztatjuk, kb. 8-10 órára lefedve, hűtőszekrényben pácoljuk. A rizst átöblítjük, és enyhén sós vízben megfőzzük. A gombát és a hagymát megtisztítjuk, vékony szeletekre vágjuk, a káposztát is megmossuk, és szintén vékony szeletekre vágjuk. Az étel elkészítéséhez wokot használunk. A wokban felhevítjük a maradék 0,5 evőkanál olajat, rádobjuk a lecsepegtetett húscsíkokat, sütjük a hús kifehéredéséig, majd hozzáadjuk a zöldségeket és pároljuk kb. 4-5 percig, végül hozzáadjuk a rizst is. Ízesítjük egy kevés szójaszósszal és összepirítjuk. Forrón tálaljuk. 

Szűcs Zsuzsanna
Dietetikus

 

46cadcc1-af14-4c84-b4f0-d1398de5405a