Már a szemedbe süt a nap, hát ideje tisztázni egy-két dolgot a napsugárzással kapcsolatban. A fénynek is van ugyanis árnyékos oldala! A WHO szakemberei szerint a bőrrák szinte “járványszerű” terjedése várható Európában az elkövetkező évtizedben, ha a fiatalok nem mondanak le a mértéktelen barnulási mániájukról.
Napfény és hormonok
A téli depresszió és a téli aluszékonyság a melatonin hormonnak köszönhető. Ezt a hormont a tobozmirigy termeli, és termelődése jelentős napszaki ingadozást mutat. Amikor a nap lemegy, a tobozmirigy elkezdi termelni a melatonint és folytatja azt egészen hajnalig. Napközben a hormon szintje a vérben olyan alacsony, hogy alig lehet kimutatni. Érdemes tudni, hogy a melatonin hormonszintjének változása nem minden embernél egyforma. Azok az emberek például, akiknél a hormonszint nem süllyed a téli hónapokban sem, nem szenvednek téli depresszióban.
E hormon számos országban szabadon kapható, mert a természetpatika részének tartják.
•Alvászavarok,
•az időkülönbség miatti alvásképtelenség kezelésére ajánlják.
•Egyesek akkor is használják, amikor távoli kontinensre utazva és más időzónába érkezve, mérhetetlenül nagy fáradsággal küzdenek. Ezt a jelenséget JETLAGnek nevezzük.
TIPP
A melatonint nemcsak pirula formájában vehetjük magunkhoz, hanem természetes úton is, táplálékainkkal. A úgynevezett szezonbetegségben szenvedőknek javallott
•a rizs,
•a gyömbérgyökér és
•a paradicsom fogyasztása, mert segít fenntartani a melatonin hormon szintjét a vérben.
Test és nap
Hogy mennyire fontos a napfény és a napenergia a szervezetünk, teljesítőképességünk, illetve az egészségünk számára, azt az is bizonyítja, hogy az Egyesült Államok haditengerészete óriáskutatást követő beruházást végzett, egy úgynevezett széles spektrumú mesterséges napfény előállítására, amely (95%-ban megegyezik a napfénnyel), a tengeralattjárókon szolgálatot teljesítő katonák életminőségén, és ezzel együtt a teljesítményén is javított.
ÚJDONSÁG!
•A mesterséges fénycsövek használata már nemcsak a haditengerészet és a megacégek irodahelységeinek alapfelszerelése, hanem újabban a háztartásokban is használják.
•Ezek a speciális lámpák, a napfénynek a nap során bekövetkező változásait is képesek utánozni, a sápadt hajnali fénytől a déli ragyogáson keresztül a naplemente vörösségéig: ezáltal szükség esetén (főleg télen) szabályozzák az emberi bioritmust.
•A hidegebb hónapokban akár a melatonin hormon szintjét is szabályozhatják, így elkerülhető a téli depresszió.
•A nappalifény-csövek, bio-fénycsövek, teljes spektrumú fénycsövek szerepe tehát egyre nagyobb és nagyobb. Ennek oka az egyszerű tény, hogy a nap káros anyag kisugárzásait egyre kevésbé képes a Föld vékonyodó ózonrétege megszűrni. Egyes adatok szerint a Föld felé irányuló káros anyag besugárzás évente 2%-ot növekszik.
Vajon mit tehetünk mi, napimádók annak érdekében, hogy a nyarat, a napfürdőzést egészségben és biztonságban élvezhessük?
Változatok előnapozásra
Az előnapozásról szóló viták általában arról szólnak, hogy mennyit és hol napozzunk.
1. Vannak javaslatok a természetes napon eltöltött előnapozásra is, melynek lényege
•a fokozatosság és
•a mértékletesség.
•A bőrgyógyászok egybehangzó véleménye szerint, az előnapozást elegendő tíz-tíz percekkel kezdeni.
3. A harmadik megoldás vagy talán csak kiegészítés,
•a karotin tartalmú élelmiszerek fogyasztása, vagy
•a speciálisan erre a célra kifejlesztett kapszulák fogyasztása.
Ezek a pirulák nagy mennyiségben tartalmazzák az „A” vitamin provitaminját, vagyis a béta-karotint. A béta-karotin a bőr sejtjeinek zsírtartalmában feloldódva segíti az ibolyántúli sugárzás kiszűrésében, illetve antioxidáns hatásánál fogva, semlegesíti az ártalmas szabad gyököket.
TIPP
Ha nem akarsz pénzt költeni táplálékkiegészítőkre, akkor fogyassz minél több sötétsárga, sötétzöld, narancsszínű zöldséget és gyümölcsöt, például •brokkolit,
•spenótot,
•kaport,
•sárgarépát,
•sárgabarackot,
•narancsot.
Ami károsan hat
Az ultraibolya (UV) sugarakat a hullámhosszaik alapján három tartományra osztják. Az UVC (200-280 nm), az UVB (280-315 nm) és az UVA (315-400 nm) sugarakra.
A legrövidebb UVC sugarakat az ózonréteg szinte teljesen elnyeli, ezért nem érik el a Földet. Az UVB sugarak azonban már eljutnak a felszínig, sőt a sugárzás mértéke egyes adatok szerint évente két százalékkal emelkedik. Az UVB sugarak okozzák a leégést és a DNS láncot károsító hatásuk révén, a rosszindulatú daganatok kialakulásában is szerepet játszanak. A harmadik és egyben leghosszabb tartományba eső UVA sugarak teszik a bőrt „fényérzékennyé”. Az UVA sugarakról sokáig úgy tartották, hogy “jó” sugarak, azaz a bőrre veszélytelenek, ám a további kutatások kimutatták, hogy hatásukra szabadgyökök keletkeznek a szervezetben. A szabadgyökök olyan oxigén- vagy nitrogénalapú, rövid ideig élő molekulák, amelyek kémiai tulajdonságaik révén megtámadnak különféle kulcsfontosságú fehérjéket vagy akár a DNS-t, ám ezekben, a reakciókban maguk is megsemmisülnek. Az UVA sugarak okozzák a bőr úgynevezett. “fényöregedését” is, ami nem azonos a természetes öregedéssel.
Fényöregedés
Fényöregedésnek vagy photoageing folyamatnak azt a jelenséget nevezik, amikor az UVA sugarak hatására a bőr mélyebb rétegeiben olyan visszafordíthatatlan károsodás következik be, amelynek következtében a bőr •elveszti rugalmasságát,
•víztartalmát,
•megvastagszik,
•a ráncok elmélyülnek.
A napfénykárosodás miatti korai öregedés hatása csak évek múltán jelentkezik, azonban a védelem nélkül napon töltött órák-napok hatása mind-mind összeadódik.
TIPP
Az UVA fények, okozta fényöregedési folyamat visszafordíthatatlansága miatt minden bőrgyógyász azt javasolja, hogy lehetőleg minél kevesebbet tartózkodjunk a tűző, erős napon. Sőt, még árnyékban és felhős időben is gondosan kezeljük bőrünket napvédő készítményekkel.
Nő a bőrrák kockázata
•Európában évente 3-7%-kal nő a bőrrákosok száma.
•Nagy-Britanniában például évente több mint 7000 rosszindulatú melanomás (a bőrrák egyik fajtája) esetet diagnosztizálnak, és mintegy 1700-an meg is halnak a bőrráknak ebben az igen veszélyes fajtájában.
•Közben a WHO szakemberei felhívják a figyelmet, hogy 2035-re ez a szám megháromszorozódhat. Véleményük szerint a bőrrák szinte “járványszerű” terjedése várható Európában az elkövetkező évtizedben, ha a fiatalok nem mondanak le a mértéktelen barnulási mániájukról.
•Ezzel egyidőben Észak-Amerikában a fogyasztóvédelmi hatóságok felülvizsgálták a napvédő készítményeket, és a feliratok módosítására kötelezték a krémek gyártóit, illetve átértékelték a faktorszámok korábbi rendjét. Ennek megfelelően a jövőben a 2-11 közötti napvédő faktort tartalmazó készítményekre az a megjelölés írandó: „minimális védelem”. A 12-29 közötti napvédő faktort tartalmazóakra: „mérsékelt védelem.” A 30–as, vagy 30+ faktorszámú készítmények már „fokozottan védenek”.
Ma már sokféle napvédő készítményt kaphatsz, de ha érzékeny a bőröd, és extra védelmet szeretnél, válaszd a
Az alábbi hatóanyagok a legelfogadottabbak bőrünk védelme érdekében. Ha napvédő készítményeket vásárolsz, ügyelj az összetevők gondos áttekintésére. Segítünk!
A leggyakrabban használt szűrők
- Octylmethoxycinnamate: elnyeli az UVB sugarakat
- Oxybenzone: elnyeli az UVA sugarakat
- Titandioxid: fizikai szűrő, az UV sugarakat visszaveri
Nedvességmegkötő anyagok a krémekben
- Aloe: nedvességmegkötő növényi kivonat, bőrnyugtató hatású
- Chitin: nedvességmegkötő anyag, a rák páncéljának és a rovarok szárnyának építőeleme
- Collagen: a kötőszövet vázfehérjéje
Nyugtató illetve serkentő hatású anyagok
- Calendula: körömvirágból nyert, nyugtató hatású kivonat
- Menthol: a menta serkentő hatású anyaga
- Panthenole: B5-provitamin, gyógyulásserkentő
- Allantoine: antiszeptikus és a bőr izgalmát enyhítő hatású, búzacsírából nyerik
Homeopátiás készítmények
Az óvatlan napozás következtében kialakult elsőfokú égések esetén sikerrel és hatékonyan alkalmazhatók a homeopátiás készítmények. Ezekhez mindig szakember kérd ki véleményét!
Szem + védelem
A bőrünktől eltérően a szemünk nem képes ellenállni a túlzott, nagy mennyiségű fénynek. Az egyedüli reakció, amit a szem képes produkálni: a pupillák összehúzódása és az erőteljes könnyezés, rosszabb esetben szúró, égető viszketés. Mindezt megelőzhetjük, ha gondosan és tudatosan választunk napszemüveget magunknak.
•A szemorvosok szerint az ultraibolya sugarak károsítják a szaruhártyát, a szemlencsét és a szivárványhártyát.
•A káros sugarak hatása különösen erős 12 és 14 óra között.
•A túlzott napsugárzás hatása elősegítheti a szürkehályog kialakulását.
TIPP
A szemészek a műanyag lencsés napszemüvegeket részesítik előnyben, mert kevésbé törékeny, könnyebb, és könnyebben is kezelhető. Javaslatuk szerint olyan műanyaglencsés napszemüveget érdemes választani, amelyet védőfóliával is elláttak. A védőfóliának háromszoros szerepe is lehet,
MEGSZŰRI
• a vakító fényt,
• az ultraibolya sugarakat, amelyek kötőhártya gyulladás okozhatnak, és
•az infravörös tartományú sugarakat is.
Szabó Kata