Hiába, a házi kenyér az igazi! És bár nekiállhatsz a kezeddel is dagasztani, a technika angyalának köszönhetően a kenyérsütőgép elvégzi helyetted a munkát, s olyan illat járja át lakásodat, amit eddig nem is tapasztaltál. És ez még csak a kezdet, hiszen még meg sem kóstoltad…

 

Az istenek lakhelye

A kenyérsütésre szolgáló helyiséget az istenek lakhelyének tekintették, de szerepet játszott a temetkezési szokásokban is, azaz az elhunyt sírjába kenyértésztát tettek, hogy a túlvilágon semmiben se szenvedjen hiányt.

A kenyérkészítés technológiája a Földközi-tenger keleti partvidékéről jutott el a rómaiakhoz, s általuk terjedt el az egész világon. Már ők megkülönböztették a kenyér két fajtáját, a fehéret és a barnát. A fehér kenyér mivel a kényesebb, több odafigyelést igénylő búzából készült, így a gazdagok eledelévé vált, míg a népnek be kellett érnie a rozsból, árpából, tönkölyből, zabból készült barnább, ugyanakkor egészségesebb kenyérrel.

 

Az emberek eledele

Az egészséges táplálkozás szempontjából a teljes értékű gabonából készült kenyér a legmegfelelőbb.

•A gabonarostok alkalmasak arra, hogy tökéletessé tegyék az emésztést, zsírt, szénhidrátot kötnek meg,

•csökkentik a vér koleszterinszintjét,

•olyan nyomelemeket tartalmaznak, réz, mangán, króm, szelén, amelyek alapvetően szükségesek az egész szervezet és az inmunrendszer megfelelő működéséhez, a súlycsökkenésről nem is beszélve.

• Található benne B1-vitamin, amely a szénhidrátok anyagcseréjében tölt be fontos szerepet.

•A pantoténsav hozzájárul a zsírsavak és szénhidrátok lebontásához, az idegrendszer egészséges működéséhez.

•Az ásványianyagok közül megtalálható a magnézium, amelyre a jól működő fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcseréhez van szükség, s amely az ideg- és izomműködést is szabályozza.  

 

Melyiket a sok közül?

Ahhoz, hogy megértsük, mitől értékesebb az egyik kenyér a másiktól, ismernünk kell, hogy miből is készülnek.

Az egyszerű kelesztett fehér kenyér

lisztből, vízből és élesztőből készül, melyhez hozzá adják a különböző adalékanyagokat, állományjavítót, sikérváz erősítőt, térfogatnövelőt, habosító és puffasztó anyagokat. Ezek teszik szebbé, finomabbá a kenyeret. Hogy miért van szükség adalékanyagokra? Ma a gabona biológiai értéke a különböző vegyszerekkel való kezelés miatt lecsökkent, kisebb lett a sikértartalma, kevesebb nyomelemet tartalmaz, enzimjei kevésbé működnek. A fehérlisztből (BL 55, melynél a B a búzát, az L a lisztet, az 55-ös szám pedig a hamutartalmat jelenti. A hamutartalom a liszt értékének összessége, nagyobb hamutartalom nagyobb rosttartalmat, több ásványi anyagot jelent.) készült kenyér értéktelenebb, mint

a teljes kiőrlésű (Graham) lisztből készült kenyér,

mivel a feldolgozás során a gabonamagról a héjat eltávolítják, s gyakorlatilag csak a liszttest marad meg. Viszont a héjban illetve a csírában találhatók a legfontosabb anyagok, mint a cellulóz, élelmi rost, vitaminok, cukor, zsír, ásványi anyagok, melyek a finomítás során elvesznek.

A barna kenyér

alapanyaga olyan búzaliszt, amelyből a korpa egy részét eltávolították, színét pedig részben a búzaszem barna héjrésze, részben hozzáadott színezék adja.

A magvas kenyér

malátaliszttel és hántolt búzaszemekkel (búza, rozs, kukorica, árpa, köles, zab) dúsított barna lisztből készül.

A búzacsírakenyér

barna vagy fehér lisztből készül, amelyhez legalább 10% búzacsíra készítményt adnak.

A diabetikus zsemle és kenyér

kizárólag természetes anyagokból, búzafehérje, Indiában és Pakisztánban termő babféleség magjának hozzáadásával készülnek, szénhidráttartalmuk 30%-kal alacsonyabb a normál pékárukhoz viszonyítva.

 

Miért jobb az otthon sütött?

Ahhoz, hogy családunk garantáltan jó minőségű, adalék-, tartósítószer-mentes kenyeret fogyasszon, süssünk otthon kenyeret! Nem kell hozzá nagy beruházás, mert süthetjük sütőben, vagy már elérhető áron kapható kenyérsütőgépben, melyekben süthető fehér és teljeskiőrlésű kenyér, kalács. A jó kenyér alapja a jó kovász, mely a kenyértészta lazítószere s a kovászélesztő és tejsavbaktériumok révén fejti ki hatását.

A kovászt jól meg kell dagasztani és melegre van szükség ahhoz, hogy a kenyér laza legyen. A jó kovász receptje:a lisztet, a langyos vizet és a savót elkeverjük, légmentesen záródó befőttes üvegbe töltjük, lezárjuk, s 2-3 napig 30-40 Cofokon pihentetjük.

Az igazi kovásznak kellemes, savanykás illata van, erjedési buborékokat és finom repedéseket mutat a tetején. Ha viszont túl hideg helyen áll, akkor nem tejsavbaktériumok képződnek, hanem ecetsav. A kovásznak ilyenkor szúros szaga, s kellemetlen íze van. De helyette használhatunk élesztőt vagy sütőport is.

Süthetünk brióst, fekete kenyeret, gyümölcskenyeret, maceszt, pitát, rozskenyeret, tortillát, bagettet, fehér kenyeret stb. Ízesíthetjük, díszíthetjük különböző magvakkal, olivabogyóval (ciabatta), szárított paradicsommal, fűszerekkel, ánizzsal, édesköménnyel, korianderrel, dióval, hagymával, szalonnával, kakukkfűvel, majorannával, oregánóval, rozmariggal, tárkonnyal, zsályával.

 

Milyen kenyésrsütőgépet vegyek?

A sütőgépek előre rögzített, és alapjaiban hasonló programokkal rendelkeznek. Ami viszont nagy különbség, hogy a szerkezet teljesítményétől függően mennyi idő alatt készíti el a kenyeret. Típusonként változhat az alap, normál sütésre alkalmas program időtartalma is, a francia kenyér, a teljes kiőrlésű kenyér, a kalács sütési programja, és a tésztakelesztő-dagasztó funkció időtartalma.

 

Fitt Tipp

•Választásnál jó megnézni, hogy van-e a gépen késleltető program, mert akkor akár sütés előtt 13 órával is beprogramozhatjuk a gépet, s így reggel a család friss kenyérillatra ébredhet.

•Fontos viszont itt arra ügyelni, hogy ilyenkor ne használjunk romlandó anyagokat, tejet, tojást!  

•Ha géppel dolgoztatunk, nem kell feltétlenül kovászt készíteni, kitűnően megfelel az élesztő, a sütőpor, a különböző sütőkeverékek (gyógynövény boltokban kaphatók) használata is.

 

Gépi sütéshez!

Hatmagos kenyér

Hozzávalók: 40 dkg grahamliszt, 2,5 dl tej, 5 dkg méz, 2 dkg élesztő, 1 tojás, 3 dkg napraforgómag, 3 dkg szezámmag, 3 dkg mák, 3 dkg lenmag, 3 dkg búzacsíra, 3 dkg búzakorpa, kevés olaj, só

Elkészítése: Beleöntjük a gépbe a tejet, a mézet, a tojást, és az olajat. A grahamlisztet, a napraforgót, a szezámmagot, a mákot, a lenmagot, a búzacsirát, a búzakorpát, a sót és a belemorzsolt élesztőt külön tálban összekeverjük, majd az egészet a kenyérsütő gép üstjébe öntjük. A teljes kiőrlésű programmal sütjük.

Igaz, mennyivel egyszerűbb, könnyebb kenyeret sütni géppel, mint kézzel dagasztani, pihentetni, keleszteni, és csak ezután sütni?

 

 Édes gyúrnivaló!

Gyümölcsös müzlis kenyér

Hozzávalók: 50 dkg rozsliszt, 20 dkg gyümölcsös müzli, 2 csomag szárított élesztő, 20 dkg vaj, 5 dkg méz, só, 3,5 dl tej, 1 tojássárgája, 20 dkg mandula

Elkészítése: A lisztet összekeverjük a müzlivel, az élesztővel, a vajjal, a mézzel, a sóval, majd óvatosan hozzáöntjük a tejet. Lisztezett felületen gyúrjuk, majd 1 óráig pihentetjük. Ezután átgyúrjuk, kenyeret formázunk belőle, a tepsiben megint 1 óráig pihentetjük. Tojássárgájával megkenjük a tésztát, megszórjuk mandulával, majd 45-50 percig sütjük.

 

Kézi munka!

Magos tönkölykenyér

Hozzávalók: 50 dkg tönkölyliszt, 4 dkg friss élesztő, 5 dkg cukor, 4 dl langyos víz, só, 2 dl joghurt, 10 dkg kölespehely, 4 dkg lenmag, 5 dkg őrölt kömény

Elkészítése: A lisztet az élesztővel, cukorral, kevés vízzel összekeverjük, majd 10 percig pihentetjük. Beletesszük a sót, joghurtot, kölespelyhet, lenmagot, őrölt köményt és a megmaradt vizet. Lisztezett felületen gyúrjuk, majd meleg helyen addig hagyjuk kelni, amíg láthatóan meg nem nő. Tetejét megkenjük vízzel, megszórjuk lenmaggal, majd 1 órán át sütjük.

 

+ fitt.tipp

         hogy kellően megkeljen az élesztős tészta, a tojásnak, a zsírnak, a folyadéknak is szobahőmérsékletűnek kell lennie

         a sütőporos tésztákat nem kell pihentetni

         a kenyeret és a zsemlét tíz napra is lefagyaszthatjuk, majd szobahőmérsékleten, csomagolás nélkül engedjük fel

         az előző napi zsemlét felfrissíthetjük, ha kicsit benedvesítjük, majd előmelegített sütőben átsütjük

         a kenyérsütőgépekbe célszerű először a folyadékot beleönteni, majd a sót, fűszereket, aztán egymásra a szilárd részeket

         a gabonapelyheket célszerű a sütés előtt beáztatni

         kevésbé szárad ki a tészta, ha valamilyen zsiradékot teszünk bele

         Candida gombával fertőzöttek sütőporral készítsék a kenyeret

         a tésztát, amint megkelt, azonnal tegyük sütőbe, mert egyébként formáját veszti, ragacsossá válik

         szép ropogós lesz a kenyér héja, ha sütés befejezése előtt megkenjük vízzel

         a kenyér akkor sült meg, ha kopogtatásra kongó hangot hallunk

 

 

Különböző kenyérfajták tápértéke

 

 

kcal

fehérje

zsír

szénhidrát

fehér kenyér

235

8,4

1,9

49,3

barna kenyér

218

8,5

2

44,3

teljes kiőrlésű kenyér

215

9,2

2,5

41,6

diabetikus

223

17

f89bbccc-d37d-4fa7-86d7-3189b49a61b7