Hogy mitől olyan bőrszínünk, amilyen? Hát igen, nyáron a sok napsütéstől, nyaralástól, télen, illetve rosszabb időben pedig a sokat szidott szoláriumtól barnulunk le szépen, még az egyébként fehérnek mondott bőrűek is. De biztos, hogy a szép barna bőrszín egészséget is jelent? Sokan úgy vélik, hogy a vakítóan fehér bőrűek biztosan betegek, vagy betegesek, nincsenek a napon, nem nyaralnak.
Persze ebben is van igazság, mivel a szervezetnek szüksége van a pihenésre, szüksége van a napsugarakra, így a napsugár hatására képződik szervezetünkben a D-vitamin is. (Ugye mostanában mindig csak szidjuk a napot, a napsugárzás káros hatásairól beszélünk, de elfelejtjük, hogy egyes fontos élettani folyamatokhoz, így például a most említett vitamin képződéséhez is szükségünk van a jótékony napsugarakra!) Ugyanakkor vérszegénység esetén valóban nagyon fehér a bőr, vagy ha lázasak, náthásak, influenzásak vagyunk, akkor is sápadtnak látszunk. Persze van, akinek alapvetően fehérebb a bőre, mint másoknak, és teljesen egészséges. Ugyanakkor léteznek betegségek, melyek barnás bőrelszíneződéssel járnak. Ránézésre a lebarnult ember hatását kelti, valójában azonban nagyon súlyos betegséget jelez a bőr ilyen elváltozása.
Nézzük tehát először, hogy mi is határozza meg bőrünk alapszínét!
Tudnunk kell, hogy a bőr színét normális körülmények között három festék határozza meg: ez a hemoglobin (oxigént szállító vérfesték), a karotin (a sárgarépában is megtalálható, és köztudott, hogy csecsemőnél a sok sárgarépa és sütőtök evésekor sárgás lesz az egész bőr, illetve sokszor csak a tenyér és a talp) és a „legfontosabb“ a melanin. Kóros körülmények között a bőr színét más „kórosan felszaporodó“ anyagok (pl. epefesték, a bilirubin a máj- és epebetegeknél) vagy idegen anyagok, gyógyszerek is befolyásolják.
A bőr normális pigmentje, a melanin barnásfekete, kéntartalmú, nagy molekulájú festék. Tirozinból keletkezik, a tirozin-melanint a melanociták (festékes sejtek) termelik, a termelés stimulációja az agyalapi mirigy egy speciális hormonja, az MSH (melanocita stimuláló hormon). Az MSH-t az agyalapi mirigy elülső lebenyének sejtjei termelik, tiszta MSH befecskendezésével pigmentációt, festékes anyajegyek képződését lehetett az embereknél kiváltani. Ez a hormon igen kis mennyiségben termelődik, helyette az agyalapi mirigy másik hormonja, az ACTH (egyébként mellékvese stimuláló hormon) serkenti a melanocitákat, így alakul ki a fokozott bőrelszíneződés. A bőr kóros pigmentációi (elszíneződései) tehát legnagyobbrészt a melanin megszaporodásából származnak.
A barnás bőrelszíneződéseknek két fő formája lehet: az egyik, amikor a barnás bőrpigmentáció „egységes”, az egész bőrre kiterjed, illetve a másik forma, amikor nem az egész bőrt érinti, hanem „foltos” az elváltozás.
Nézzünk egy speciális és fontos, kezelés nélkül életveszélyes betegséget, a mellékvesekéreg elégtelenségét, melyet a szaknyelv Addison-kórnak nevez. Ennek egy speciális, szembetűnő jellegzetessége a fokozott, egész bőrre kiterjedő bőrpigmentáció. Ennek oka az, hogy a mellékvese elégtelen hormontermelése stimulálja az agyalapi mirigy ACTH nevű hormonját, mely többek között hat a bőr melanocitáira (festékes sejtjeire), fokozza a működésüket, így a bőr barnásszürkés elszíneződését okozza.
Általában az egész testre kiterjed, de a napfénynek kitett helyeken (arc, nyak, kéz) a gyakori nyomásnak vagy kisebb traumának kitett bőrterületeken a legfeltűnőbb (könyök, térd, hajlatok, derékszíj viselése esetén has és derék). Ezeken kívül a tenyérredők, a köröm, körömágy is barnásan elszíneződik. A száj, az ajak, az íny és a nyelv is érintett, foltosan pigmentálódik, de ugyanígy a mellbimbó, a végbél, a bőrön levő hegek is sötétednek, illetve a haj színe, a szeplők és az anyajegyek is sötétebbé válnak. Ha ilyen egyénre ránézünk, azt gondolhatnánk, hogy túlzásba vitte a napozást vagy a szoláriumot, pedig erről szó sincs. Számos egyéb súlyos tünete van az illetőnek, pl. hányás, eszméletvesztés, ájulás, gyengeség, fáradékonyság, hasi tünetek, fogyás, izomfájdalom stb.
A betegség kezdődhet nagyon hirtelen, de kissé „elkentebb” formában is. Eredete szerint is besorolhatjuk, orvosi nyelven mondhatjuk azt, hogy a betegség lehet primer, „vagyis elsődleges“ a „szervezetben levő ok” miatt, de lehet másodlagos is, orvosi szóval élve „iatrogén“, amikor az ok a szervezeten kívül keresendő. Ennek egyik fontos példáját képviselik bizonyos súlyos betegségek, betegségcsoportok, melyre szteroid gyógyszereket vagyunk kénytelenek adni, ezek pedig hosszú idő elteltével vagy nagy adagban adva elpusztítják a mellékvese kérgét. De bizony a konditermekben is szép számmal akadnak olyanok, akik hasonló szerekkel élnek, és így érik el a kívánt hatást, nem gondolván e szerek súlyos mellékhatásaira.
A mellékvesekéreg betegségén túl egyéb olyan betegségek is vannak, melyek hasonlóan az egész testre kiterjedő kóros barnás elszíneződést okoznak. Megfigyelhetjük néhány hormonbetegség, májcirrózis, daganatok vagy felszívódási zavar esetén is. Érdekességként megemlítendő, hogy „más színű” bőrelszíneződések is vannak. Sárgássá válik a bőr máj- és epebetegségek következtében, szürkéssé-sárgássá pl. a krónikus veseelégtelenségnél, de ismertek olyan esetek is, melyek kékesszürke elszíneződést okozhatnak.
Ezek voltak tehát azok a bőrelváltozások, melyeknél a fokozott bőrpigmentáció az egész testre kiterjedt. Vannak azonban olyan betegségek is, melyek „foltosak”, tehát a fokozott bőrpigmentáció nem az egész testre terjed ki, hanem csak bizonyos területekre, az elváltozás szeplőszerű vagy valóban foltos. Ezek már eléggé speciálisan az orvosi területre tartoznak, de ugyanaz érvényes rájuk, mint az anyajegyekre, mindenféleképpen ellenőriztetni kell, esetleges okot, eredetet kutatva. A másik végletre van példa, azaz „ahogy mindenki látott már ilyet” vannak festékhiánnyal járó elváltozások, melyek mindenképpen orvosi kivizsgálást igényelnek.
Láthatjuk tehát, hogy mennyi árulkodó jel van bőrünkön, s bizony sokan nem is gondolnák, hogy a bőr nem “független” szervünk, a rajta megjelenő elváltozások a szervezet kóros folyamatait jelezhetik. Fordítsunk tehát gondot bőrünk ellenőrzésére is!
Dr. Ivánka Attila