Az átlagember szellemi kapacitásának jó, ha két százalékát használja ki. Pedig, ha csak a televízió előtti passzív nassolást, napi egy óra, bármilyen hasznos tevékenységre cserélné, legyen az jó könyvek olvasása, rendszeres sporttevékenység, nyelvtanulás, hangszeren való játék, a világ egyik legképzettebb emberévé válhatna, és ráadásul egészségét is megőrizhetné. Láthatjuk tehát, hogy micsoda iszonyatos pocsékolást folytatunk testi és szellemi értékeinkkel és tartalékainkkal. Ez fokozottan érvényes a cukorbetegekre.
Közismert, hogy az I. típusú diabétesz mellett egyre gyakoribb a lakosság körében a II. típusú – úgynevezett nem inzulinfüggő – cukorbetegség, amelynek oka elsősorban a helytelen életmódban gyökerezik. A magyar lakosság csaknem kétharmada, jelentős testsúly többlettel rendelkezik, amely többnyire inaktív életmóddal párosul. Az emberek többsége nem szívesen néz szembe azzal a ténnyel, hogy élete hátralévő részében kedvenc ételei és italai egy részéről végleg le kell mondania. Arról pedig, hogy hetente legalább négyszer, minimum negyven percet azonos intenzitással mozogjon (pulzusszám: 180 – életkor) sokan hallani sem akarnak. Ilyenkor kezdődik meg a különböző kifogások gyártása: nekem erre nincs időm, pénzem, kedvem stb…
Statisztikai felmérések jelzik, hogy a magyar lakosság átlag három órát tölt el a TV előtt. Ez alatt rendszerint valamit rágcsálnak, illetve isznak, ami rendszerint szeszes ital. Így tehát, túl azon, hogy kivonják magukat a testmozgás alól, felesleges kalóriákkal tömve magukat, csak a téli zsírraktárakat növelik. Mértékadó vélemények szerint, megfelelő életmód és kezelés mellett a cukorbetegek élettartama hosszabb lehet az átlag populációénál, melynek valószínű magyarázata az, hogy a cukorbeteg odafigyel magára, diétázik, rendszeres orvosi kontroll alatt áll és egészségesebb életmódot folytat, mint a többiek.
A diabétesz diétájával számtalan speciális kiadvány foglalkozik, melyek használható recepteket is tartalmaznak. Itt csak néhány gondolatot emelnék ki e tárgykörből. A cukorbeteg étrendje tartalmazzon minél több gabonafélét, zöldséget és minél kevesebb natív cukrot, illetve olyan élelmiszert, melynek magas az ún. glikémiás indexe (milyen gyorsan illetve magasra emelkedik a vércukor az elfogyasztott táplálék után bizonyos időegységen belül). Kevés szót és hangsúlyt szokott kapni a folyadékfogyasztás a diabéteszben. Mindenképp fontos, hogy legalább 2-2.5 liter kalóriamentes folyadékot igyanak meg naponta. Ez lehet gyógytea, ásványvíz, zöldséglé vagy olyan rostos gyümölcslé, mely csökkentett mértékben, vagy inkább egyáltalán nem tartalmaz cukrot. A kalóriadús folyadékokkal „orvul” több felesleges kilót lehet felszedni. Ezért nem mindegy tehát, hogy milyen folyadékot fogyasztunk.
Dr. Bakanek György