A fokhagyma gyógyít, ízt ad ételünknek, sõt az életünknek is, hiszen megfűszerezi a szerelmet: kiváló afrodiziákum.Élj vele, fokról-fokra: JOBBAN! Elveszi a fokhagyma „illatát“, ha fogyasztása után vörösbort iszol, vagy megeszel egy almát – joghurttal, túróval, illetve ha petrezselymet, borsmentalevelet vagy nyers kávészemet rágcsálsz.

 

AZ ÚJSZÜLÖTTEKET MIVEL DÖRZSÖLTÉK BE?
A fokhagyma a természet nagyszerű ajándéka: származási területe a mai Irán-Afganisztán , de fogyasztása Japánban
és Kínában is õsidõk óta ismert. A görögök leírták, hogy a Kheopsz-piramist építõ munkások táplálékának  legfontosabb összetevõje a fokhagyma volt. Sõt, Tutanhamon sírkamrájában fokhagymagerezdeket találtak, hogy azok a túlvilágon is rendelkezésére álljanak.
 
A perzsák rájöttek, hogy a fokhagyma kiváló a fertõzõ betegségek megelõzésében, ezért az udvarban a király és udvartartása naponta 26 kilót fogyasztott el belõle. De említi a Biblia, és õsi indiai történetekben is elõfordul. Hippokratész, Galenosz is nagy elismeréssel nyilatkoztak gyógyhatásáról. IV. Henrik korában az újszülötteket fokhagymával dörzsölték be, abban az idõben fertõtlenítõszerként használták.
 
DÉMONOK, SZELLEMEK, BABONÁK
A fokhagyma körül számtalan babona kering. Még ma is sok ház ablakában lóg fokhagymafüzér, hogy az ártó szellemeket elkergessék. Hittek, hisznek abban, hogy az „ellenszenves illat“, az erõs szag elűzi a démonokat, vámpírokat és a varázslatokat.
 
A csecsemõk nyakába, bölcsõjébe pedig füzért akasztottak, hogy távol tartsa az ördögöt. Szelleműzés ellen amuletteket árultak, melyben fokhagyma volt, vagy csak elég volt annyi, ha a „fokhagyma, fokhagyma“ szót kiabálták. A rabló nem vitte el a pénzes ládát, ha fokhagyma volt benne. Az elsõ kévében elhelyezett fokhagyma állítólag megvédte az összes gabonát. Védettek voltak az állatok, ha az istállóban fokhagymafüzér lógott, nem lopták el a kacsákat, ha ivóvizükben fokhagyma volt. Úgy gondolták, meg lehet fogni a tolvajokat, ha karácsonyi asztalra fokhagymát tesznek, vagy a templom harangját bekenik fokhagymával. A fokhagymának mágikus hatást is tulajdonítottak: ha egy cérnára fűzve a nyakadba akasztod, akkor nem leszel férges, elkerül a sárgaság.
 
MIÉRT IS ILYEN JÓ, MITÕL ILYEN JÓ?
Mit tartalmaz a fokhagyma?
A fokhagyma a következõ alkotórészekbõl áll: 65% víz, 26% nitrogénmentes szerves anyag, 7% nitrogéntartalmú anyag, 1,5% ásványi anyag, 0,1-0,5% éteres olaj.
10 dkg fokhagyma tápanyagtartalma: 137 kcal, 6,8 g fehérje, 0,1 g zsír, 26,3 g szénhidrát.
Alkotórészei: alliin, alliináz és más enzimek, allicin, poliszulfidok, ajoén, metil-allil-triszulfid, vinilditiin, adenozin, szkordininek, flavonoidok, foszfolipidek, szteroidok, cisztein, béta-szitoszterin, Avitamin, B1- és B2-vitamin, C-vitamin, nikotinsav, magnézium, vas, cink, mangán, réz, kalcium, szelén.
A fokhagyma gyógyhatását, jellegzetes szagát többnyire a gerezdekben lévõ, kéntartalmú vegyületek okozzák. A jellegzetes szagot a legkényesebb orrú ember sem érzi, amíg a gerezdek egyben vannak, és nem vagdostuk fel, nem préseltük át, hisz addig az alliin nem kerül kapcsolatba egy enzimmel.
 
TIPP!
Hogy a szagot utána ne érezzék rajtunk, lenyelhetjük a gerezdet egyben is, a hatás ugyanaz, ilyenkor a darabolás a gyomor feladata lesz.
 
+1 ötlet házipatikához
KÖHÖGÉS, HÖRGHURUT ELLEN
Öt fokhagymagerezdet péppé nyomunk, majd öt teáskanálnyi cukorral keverjük össze, a masszát engedjük fel vízzel, és forraljuk fel. Ezután szűrjük le, és a nap folyamán iszogassuk.
 
A FOKHAGYMA ÚTJA
Lenyeljük, majd három óráig a gyomorban tartózkodik, ezután tovább halad a belekbe, ahol majd 24 órát tart a kiválasztódása. A belekbõl bekerül a vérbe, melynek egy része kiválasztódik a vizelettel, másik része a verejtékkel. Ezért van, hogy kb. 24 órán keresztül „illatozunk“ a fokhagymától. A fokhagyma jótékony hatása a kén körül forog. Pasteurtõl származik az a tudományos megállapítás, hogy a fokhagyma olyan anyagokat tartalmaz, amelyek antibakteriális hatásúak.
 
TERMÉSZETES GYÓGYSZER
A fokhagyma legfontosabb és legértékesebb tulajdonsága az erekre gyakorolt hatása, növeli az érfalak rugalmasságát,
megelõzi a vérrögképzõdést, csökkenti a koleszterin- és trigliceridszintet a vérben. Így igen hatékonyan segít az érelmeszesedés és a szívkoszorúér-megbetegedés megelõzésében. Több vizsgálat igazolta vércukorszint-szabályozó és enyhén vérnyomás csökkentõ hatását.
 
Másik figyelemre méltó tulajdonsága, hogy csökkenti a baktériumok, vírusok, gombák mennyiségét, életképességét.
A fokhagyma elõsegíti a belek egészséges működését, étvágygerjesztõ és emésztést javító szer.
Kedvezõen hat az epepangásokra, a szájüreg baktériumflórájára, bélhurutra, influenzára, herpeszre, vírusos májgyulladásra, agyhártyagyulladásra, gombás bõrfertõzésekre, candidás fertõzésekre.
Megkönnyíti a nehéz ételek megemésztését, epehajtó hatású.
Erõsíti az immunrendszert, csökkenti a rák kialakulásának lehetõségét. Szívesen alkalmazzák hörghurut, légcsõhurut, tüdõtágulat, asztma esetén. Igen hatásos a reumás, gyulladásos panaszok csillapításában. Enyhíti a dohányos hörghurutot, krákogást, javítja a dohányzás miatt nem megfelelõ bélműködést.
Kitűnõ hatású foggyökérgyulladás esetén.
Enyhíti a rovarcsípések okozta viszketést, gyulladást.
Használják égési sebek gyógyítására is.
Serkenti a salakanyagok kiválasztását.
Kedvezõen hat a fáradtságra, a teljesítõképességre, alvászavarokra, álmatlanságra, javítja a depressziós állapotot.
Fokozza a nemi képességet, a potenciát.
A fokhagymával számos betegség megelõzhetõ, ha idõben és rendszeresen fogyasztod.
 
HOGYAN HASZNÁLJUK?
Fogyaszthatjuk természetes formában, valamint fokhagymakészítmény, táplálék kiegészítõ formájában is. A fokhagymakészítmény elõnye, hogy szagtalanított, de drágább, és tartalmazhat valeriánát, D3- vitamint, ginzenget, komlót, orbáncfüvet, lecitint, citromfüvet, fagyöngyöt, A-vitamint, rutint, zsurlófüvet, E-vitamint, galagonyát, búzacsíraolajat is. Természetes formában használhatod levesek, fõzelékek, saláták, sültek, vadhúsok, szószok, kolbász- és szalámifélék készítéséhez, de kedvelt pirítós kenyér, lángos ízesítésére. Kötelezõ alkotórésze a húspác és húsfűszer-keverékeknek. Összezúzva, szárítva, por alakban használjuk.
 
+1 recept ínyenceknek
FOKHAGYMALEVES
Hozzávalók:
5 gerezd fokhagyma
# 5 dkg zeller
# 10 dkg sárgarépa
# 5 dkg póréhagyma
# petrezselyemzöld
# vöröshagyma
# csipet köménymag
# 3 dkg margarin
# szegfűbors
# csipet gyömbér
# 2 evõkanál liszt
Elkészítése:
A zöldségeket egy liter sós vízben 10 percig fõzzük, közben hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát és egy csipet köménymagot. További 10 percig forraljuk, majd apróra vágott vöröshagymát párolunk a margarinban, ehhez beletesszük a fokhagymagerezdeket, a szegfűborsot, a gyömbért, s végül hozzákeverjük a lisztet. Az egészet a forrásban lévõ levesbe keverjük, és 5 percig forraljuk.
 
11 jótanács!
Az a hús, melyet fokhagymával kensz be, hosszabb ideig tartható el. (Gondoltad volna, hogy ezért fűszerezik fokhagymával jobban a hurka- és kolbászféléket a déli országokban?)
” Ne vásárolj belõle feleslegesen több kilót, több füzért, mert állás során veszít az aromájából.
” A fokhagyma frissességét arról ismered fel, hogy a gumó külsõ takaróhéja és az egyes gerezdek külsõ rétege nincs kiszáradva, inkább nyirkos, s a külsõ rétegek lilásrózsaszínűek.
” Ha a darabolás után még néhány óra múlva is érzed kezeden a fokhagymaillatot, akkor legközelebb kend be kezedet citromlével, majd utána moss kezet.
” Ha túlhevíted zsiradékban, akkor megkeseredhet.
” Mindig szellõs, száraz helyen, felfüggesztve tárold, semmiképpen sem hűtõszekrényben, mert ott megpuhul.
” Legkönnyebben úgy tudod gerezdjeire bontani, ha egyszerűen gyökerével felfelé rátenyerelsz.
” Ha nem akarod, hogy fokhagymaillat árasszon el, akkor fogyassz fokhagymakészítményeket, ezek a gyomron áthaladva a vékonybélben oldódnak fel, így ott árasztják ki hatóanyagaikat.
” Ha partnered is eszik fokhagymát, akkor egyikõtöket sem zavarja az „illat“.
” A meleg tej a fokhagymaillat egy részét semlegesíti, fõleg ha egy kis mézet is adunk hozzá!
” Fogyasztása után 1-2 órával tusolj le, vagy vegyél egy jó fürdõt, melynek vizébe klorofillt, citromlét vagy gyümölcsecetet tehetsz.
 
Loós Ágnes

 

b25935df-e18b-4246-b166-83bbd560c7a4