A XXI. században a táplálékfelvétel, az evés zavarai már jól ismertek, s ezt korunk egyik jellemző problémájaként tartják számon, amely elsősorban a nőket érinti.
Az étkezési zavarok két fő formája, a kóros lesoványodással járó anorexia (teljes orvosi nevén anorexia nervosa, mely ideges étvágyhiányt jelent), és a túlevési-önhánytatási ciklusokkal leírható bulimia (azaz bulimia nervosa). A szó maga „ökörétvágy”-at jelent, de találóbb meghatározás a farkaséhség.
A bulimia „divatos” zavarrá vált, ebben szerepe van azoknak a modellnyújtó személyiségeknek is, akik ezzel a kórképpel küszködtek. Legismertebb közülük Lady Diana volt, aki nem csinált titkot bulimiájából (az 1993-ban Londonban rendezett evészavar-kongresszust ő nyitotta meg, szimpatikus meghatottsággal említve saját, múlófélben lévő betegségét). E furcsa zavar meglehetősen gyakori, a fiatal nők mintegy 1 százalékát érinti. A kifejlett kórkép mellett sok fiatal rendelkezik a bulimia egy-egy tünetével. Egyes felmérések szerint az egyetemista nők fele, rendszeresen koplal vagy hashajtózik, többen pedig hánytatják magukat. Korábban azt hitték, hogy a bulimia csak Nyugaton fordul elő (ezt fejezné ki a 3W: white western women, azaz fehér nyugati nők körében). Kiderült azonban, hogy Kelet-Európában is jellemző, hazánkban például a nyugati adatokkal azonos gyakorisággal. Elsősorban fiatal nők betegségéről van szó, a férfiak mintegy tízszer ritkábban betegszenek meg. Ennek leginkább társadalmi-kulturális okai lehetnek, mert a nőkre szinte rákényszerítik a karcsúság ideálját.
A bulimia gyakran rejtve marad, mert az „áldozat” nem tartja magát betegnek, nem fordul orvoshoz. Nem egy olyan beteggel találkozhatunk manapság is, akinek bulimiás tünetei 15-20 évre nyúlnak viszsza, s férjük sem tud a hányásokról.
Nézzük a kórkép „szabványos” orvosi ismérveit:
- Falási rohamok jelentkeznek.
- A hízás elkerülésére, különböző manipulációkat alkalmaz a beteg: leggyakrabban önhánytatás, vagy túlzott hashajtóhasználat, extrém testedzés, koplalás jön szóba.
- Súlyosabb esetekben, hetente legalább két falásroham fordul elő.
- Állandó aggodalmaskodás jellemzi a beteget, a testsúlya és alakja miatt.
A bulimia általában normális testsúllyal jár, de kövérséggel és soványsággal (anorexiával is) egyaránt társulhat. A kövér bulimiások általában hashajtóznak. Néha társbetegségekkel, más viselkedészavarokkal együtt jelentkezik a kórkép: indulatkitörések, öngyilkossági gondolatok vagy kísé rletek, önsebzések, alkoholizálás, lopkodás fordul elő. Mivel az önhánytatások során a gyomorsav a fogzománc belső felszínét erősen rongálja, nemritkán fogorvos állapítja meg a zavart az önhánytatás eltitkolásakor is. Ha egy egyetemista korú lány igen leromlott belső fogzománccal megy fogorvosához, a legvalószínűbb diagnózis a bulimia. A hányás veszélyes, mert általa az érintett, káliumionokat veszít, ami életveszélyes szívritmuszavarok forrása lehet.
Mi okozza a bulimiát?
Többféle tényező szerepelhet az okok között. Vannak hajlamosító faktorok (például gyermekkori kövérség, a családban előforduló hasonló zavarok, vagy a fentebb említett karcsúság-ideál szerepe), vannak továbbá kiváltó tényezők (például családi feszültségek: az apa alkoholizálása, válási fenyegetettség stb., vagy a szexualitás kudarcai, szexuális zaklatás), s betegségfenntartó tényezőkről is beszélünk, amelyek stabilizálják a kialakult zavart. A szexualitás gondjai igen gyakoriak bulimiások között; a két alapvető ösztön, az evés és a szexualitás igen közel áll egymáshoz.
Van segítség!
A bulimia kezelésében az első és sokszor egyáltalán nem könnyű lépés, a betegek megtalálása, a rejtett zavarban szenvedők felkutatása. A következő lépés annak elfogadtatása a beteggel, hogy kezelésre van szüksége. Ez általában a család feladata, hiszen a beteg – a kórképek lényegéből fakadóan – nem mindig képes reálisan megítélni, hogy állapota mennyire súlyos. Az enyhébb zavarok kezelése járóbeteg-ellátás formájában is sikeres lehet, de ha naponta több falásroham-önhánytatás fordul elő, akkor a további kockázatok elkerülése érdekében, kórházi felvétel szükséges.
A kezelésben gyógyszereknek – leginkább depresszió elleni készítményeknek – és a pszichológiai alapokon működő pszichoterápiáknak egyaránt szerepük van. Több pszichoterápiás módszer is alkalmazható a tünetek megfékezésére. Kiemelkedő a családi megbeszélések jelentősége, mert az evéssel kapcsolatos tünetek igen gyakran a családon belüli indulatok kifejeződései. Igen lényeges a tünetek „jelentésének”, tudattalan céljának megfejtése (ez a pszichoanalízisből kinövő módszerek egyik célja).
Az evéssel kapcsolatos szokások, gondolatok újraformálásával, „újratanulásával” dolgozó módszerek (viselkedésterápiák) is hatékonyak. Sokszor a csoportterápiák is eredménnyel járnak. A hipnózis is hasznos lehet, mert a bulimiások fokozottabban fogékonyak erre a megváltozott tudatállapottal működő módszerre – ami nem csoda, hiszen tüneteik, túlevéseik is némileg „transz-állapotban” zajlanak le. A kezelés minden formájában, a kezelővel való folyamatos együttműködés és a család bevonása lényeges. Igen fontos, hogy ha bulimiást találunk a környezetünkben, pszichiáterhez kerüljön, mert megfelelő kezeléssel jó eredményekre számíthatunk.
Dr. Túry Ferenc
egyetemi docens
Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete