Vége a karácsonynak, a nagy kajálásoknak, szenteste a szülõknél, elsõnapi ebéd a párom családjánál, másnap a barátokkal. Mindenki a legjobb falatokat készíti, és persze senkit nem lehet megbántani, ilyenkor nincsen kifogás, mindent meg kell kóstolni. A szilveszteri ruha viszont már ott lapul a szekrényben. Lehet, hogy már föl se jön?
Segítünk, hogy csak a karácsonynak legyen vége…
Mi ilyenkor a teendõ? Irány a futópad, de teli hassal? Vagy koplaljunk? Akkor hogy fogod kibírni a hajnalig tartó, táncos szilveszteri mulatságot? Íme egy kis segítség, hogy ne kelljen újra a boltokat járni egy nagyobb méret után kutatva, és a már oly sokszor halogatott léböjtkúrát se kelljen végveszélyben alkalmazni.
1. Nézzünk néhány nyersanyagot, melyek segítenek helyreállítani emésztésünket.
2. Aztán kapsz hozzájuk könnyen és gyorsan elkészíthetõ recepteket is.
ANANÁSZ
Természetes és ízletes módja egészségünk és vitalitásunk javításának az ananász fogyasztása. E különösen finom trópusi csemege gazdag enzimekben, így bromelainban, különféle antioxidánsokban és vitaminokban, többek között C-vitaminban.
– A bromelain egy természetes gyulladáscsökkentõ, fájdalomcsillapító és fertõzésmegelõzõ hatású bioaktív anyag. A friss ananászban található bromelain segíti a táplálékkal bevitt fehérjék emésztését, az aminosavak közti kötések bontását, s így a gyorsabb és hatékonyabb felszívódást, az emésztõrendszeri zavarok kezelését illetve megelõzését. – Hatékony lehet a húzódások, ficamok, rándulások kezelésében, elõsegítve a duzzanat, gyengeség és a fájdalomérzet csökkentését. Gyulladáscsökkentõ és fájdalomcsillapító hatása a csont- és ízületi csúzok, sõt a mûtétek utáni duzzanatok és gyulladások kezelésében is kiválóan alkalmazható.
– Az ananászban fellelhetõ különféle antioxidánsok, így többek közt a C-vitamin, segítenek megvédeni szervezetünket a szabad gyökök károsító hatásától, erõsítve az immunrendszert, a szövetek, sejtek regenerálódását, a zsír-, koleszterin- és vasanyagcserét, a kollagén képzõdését, s így a bõr, haj, körmök egészséges növekedését, a jó közérzet kialakulását; általános egészségi állapotunk javítását.
Lehetõleg a friss formát válasszuk, a tartósítási eljárások nyomán ugyanis a bromaelaintartalom jelentõs hányada károsodik. A friss ananász választása során a szín ne tévesszen meg, ugyanis a külsõ héj árnyalatai fajtánként változnak, érettségükrõl az illatuk árulkodik, hagyatkozzunk az orrunkra.
ÍZBOMBA! ANANÁSZOS-CURRYS CSIRKECOMBFILÉ
” 30 dkg csirke felsõcombfilé ” 1 darabolt ananász ” 2 dl kefir ” 1 dl tejszín ” 1 teáskanál graham-liszt ” curry ” só ” bors
A combfilét csíkokra vágjuk, olajsprayvel fújt teflonserpenyõben fehéredésig sütjük, sóval, borssal és curryvel megszórjuk. Hozzáadjuk az ananászt, átpirítjuk, meghintjük liszttel, és a kefirrel illetve tejszínnel felengedve összeforraljuk. Tálalhatjuk valamilyen salátával vagy párolt zöldséggel (pl: zabkorpás kínaikel saláta, gõzben fõtt zöldbab stb.)!
GRAPEFRUIT
A citrusfélék alapvetõen magas C-vitamintartalmuk nyomán kerültek a táplálkozástudomány fókuszába, ám egészségügyi elõnyeik itt közel sem érnek véget. E család tagja a grapefruit, mind vitalitásunk fokozására, mind a felesleges kilókkal szembeni harcban hatékony segítõnk lehet. Ennek oka egyfelõl a grapefruitrostok rendkívül magas folyadékmegkötõ képessége, s így teltségérzetet fokozó, bélmotalitást növelõ hatása, másfelõl az étkezési zsiradékok lebontását segítõ szerepe jelentõs.
A grapefruit máj- és vértisztító hatású, támogatja a szervezet sav-bázis egyensúlyának kialakulását, a szív- és érrendszer egészséges mûködését, a vérnyomás optimalizálását.
– Hesperidin- és ruténtartalma segíti a kapilláris erek regenerálódását, a vese és húgyúti bántalmak megelõzését és kezelését.
– A magjában található, rendkívül bioaktív anyagok a legkülönfélébb kórokozók elpusztítására képesek. A kapcsolódó vizsgálatok tanúsága szerint több százféle vírus és baktérium, körülbelül 100 fajta gomba és egyéb parazita ellen is hatékonyan veszik fel a harcot, miközben az emberi szervezetre negatív hatást nem gyakorolnak.
GRAPEFRUIT SALÁTA
2 grapefruit 2 kiwi kínaikel joghurt fahéj ánizs édesítõszer A hámozott kiwit, garpefruitot és a megtisztított kínaikelt feldaraboljuk, a joghurtot a fahéjjal, ánizzsal és az édesítõszerrel összekeverjük, a salátára öntjük, és lehûtve tálaljuk.
SORBET
A zselatint hideg vízben keverve lágyítjuk, majd a forró vizet és a mézet hozzáadva – egyenletesen adagolva! – feloldjuk. Lehûtjük, hozzáadjuk a gyümölcsleveket, és újra hûtõszekrénybe helyezzük, tört jéggel szervírozzuk.
PROBIOTIKUMOK
Az egészséges bélflóra fenntartásában és helyreállításában fontos szerepet töltenek be az úgynevezett probiotikumok, melyeket alapvetõen savanyított tejtermékek fogyasztása útján vehetünk magunkhoz. A kefir, a joghurt és az aludttej nemcsak kellemes ízû, frissítõ hatású, de a tejjel szemben mind élettani szempontból, mind tápanyagprofiljukat tekintve pótlólagos elõnyöket szolgáltatnak. A tej cukortartalmának egy része a probiotikumokban már tejsavvá alakult, fehérjetartalma pedig koagulált állapotban van, ennélfogva könnyebben emészthetõk, s a tejnél hosszabb ideig eltarthatók.
– A vegyes erjesztéssel készülõ élõflórás kefir esetében a legnagyobb mérvû e tejsavas átalakulás, s több baktériumfajt tartalmaz, mint a joghurt vagy az aludttej, ezáltal talán még egészségesebb, s emésztést javító, bélflóra regeneráló hatása még jobb.
– A joghurtban és kefirben található baktériumok igen kedvezõ hatással vannak bélflóránkra és emésztésünkre. Rendszeres fogyasztásukkal javuló közérzet, erõsödõ immunitás várható, sõt szív- és érrendszeri állapotunkat is kedvezõen befolyásolja, így többek közt hathatós eszköz a magas vérnyomás kezelésében, növelik a gyomor és belek ellenállását a különféle savakkal és egyéb nemkívánatos anyagokkal szemben.
RAKOTT KEFIRES BROKKOLI
50 dkg brokkoli 2 dl kefir 10 dkg köményes sovány sajt
A rózsáira szedett brokkolit gõzben puhára fõzzük. Tálba halmozzuk, leöntjük kefirrel, a tetejét megszórjuk reszelt sajttal, és néhány percre elõmelegített sütõbe téve: készre sütjük.
Zentai Andrea
0b3b1628-199a-420d-9c4b-33a74b2ef356