A léböjtről sokan azt gondolják, hogy nem más, mint egy újabb fogyókúradivat, pedig ennél jóval többről van szó. Ennek a kúrának a lényege egy egészséget szolgáló, gyógyító hatású étrend. A leadott súly nagy része folyadék, kisebb része az izmokból származó fehérje, és csak a legkisebb része zsír, tehát a léböjt valójában nem fogyókúra, és nem azonos az éhezéssel.
Léböjt idején a szilárd táplálékokat mellőzzük, csak zöldség- és gyümölcsleveket, leveseket és gyógyteákat fogyasztunk, saját tápanyagkészletünket éljük fel, megszabadulunk a súlyfölöslegtől, megtisztul a szervezet a méreganyagoktól, javul az energiafelhasználásunk, nő szellemi frissességünk, javul a szervezet védekező-, öngyógyító- és önszabályozó képessége, javul az egészségi állapotunk. Jellemzője a léböjtös és a normális táplálkozási szakaszok váltakozása.
A léböjtös időszak alatt a szervezet teljes salaktalanításon és méregtelenítésen megy keresztül, kiürülnek a májban felhalmozódott méreganyagok, hasznosulnak az érben lerakódott anyagok, a zsírraktárakban tárolt zsír átalakul energiává. Arra késztetjük a szervezetet, hogy a szokásostól eltérő módon fedezze energiaszükségletét, s mivel az egész szervezet tehermentesített, jobban működik az emésztés is.
Nem ajánlatos viszont gyerekeknek, öregkori gyengeség esetén, terhes nőknek, szoptatós anyáknak, akut fertőző betegség esetén, komoly szívbetegségben, krónikus megbetegedésekben, tüdőbetegségben, pajzsmirigy-túlműködés esetén, pszichikailag labilis egyének számára. Alkalmasak a kúra elkezdésére a tavaszi, őszi hónapok, hisz a kúra alatt fázékonyabbak leszünk, a testhőmérséklet lecsökken. Mivel a nagy melegben egyébként sem kívánjuk a nehéz ételeket, a nyár szervezetünk tisztítására, megújítására a legkedvezőbb időszak.
A léböjt alatt néhány kényelmetlen tünet kialakulhat: kellemetlen test-, szájszag, nehézlégzés, pattanások, fejfájás, fáradtság, nehezített koncentrációskészség, a vizelet, széklet rossz szagúvá válik, a testhőmérséklet csökken, erősen lepedékes nyelv, nőknél intenzív fehérfolyás, lábikragörcs, melyek a fokozottabb higiéniával, nagyobb mennyiségű
folyadékfogyasztással elkerülhetők. A kúra alatt ne igyunk kávét, alkoholt!
A kúra előkészületet igényel. Megkezdése előtt javasolt a húsokat, tejtermékeket mellőzni, olajos magvak fogyasztását csökkenteni.
Megelőző napon már csak könnyű salátát, gyümölcsöt, vagy levest együnk. A léböjt ideje alatt szilárd táplálékot egyáltalán nem, kizárólag nagy mennyiségű folyadékot vegyünk magunkhoz. Általában csak az első napokban van éhségérzet, mivel a szervezetnek át kell állnia egy másfajta táplálkozási formára. Napok teltével az éhségérzet csökken, megszűnik, a böjtölő könnyűnek érzi magát. Ez idő alatt naponta háromszor fogyasszunk két-három csésze teát, centrifugált gyümölcs- vagy zöldségleveket, alacsony nátriumtartalmú szénsavmentes ásványvizet.
Emellett fogyasztható még naponta egyszer egy üres, szűrt zöldségleves. A teához, levekhez sem cukrot, sem mézet, sem tejszínt vagy más ízesítő anyagot nem szabad adni, viszont lényeges, hogy mindig lassan, apró kortyokban fogyasszuk. Mivel fehérje- és zsírmentesek, így jelentős mértékben tehermentesítik az anyagcserét, megakadályozzák a húgysav és a koleszterin emelkedését.
Ajánlott gyümölcsfajták: alma, meggy, kajszibarack, körte, cseresznye, málna, eper, áfonya, szeder, őszibarack, szilva, szőlő, ananász, banán, ribizli, egres, papaja, narancs, grapefruit, szeder, mangó, maracuja.
Léböjtre alkalmas zöldségek: zeller, csalán, endívia, spárga, cékla, vöröshagyma, fejes káposzta, karfiol, uborka, retek, cukkini, sárgarépa, burgonya, savanyú káposzta.
Mire, mit?
Arcüregpanaszok: karalábé-, reteklé
Idegrendszeri panaszok: búzafű-, fejes saláta-, spárga-, spenót-, zellerlé
Asztma: fejes káposzta-, karalábé-, kelbimbó-, kelkáposzta-, hagyma-, napraforgó-, pasztinák-, retek-, sárgarépa-, áfonyalé
Gyomorfekély: fejes káposzta-, fejes saláta-, kelbimbó-, kelkáposzta, pasztinák-, sárgarépa-, spenót-, papajalé
Hólyagpanaszok: cékla-, endívia-, fejes káposzta-, karalábé-, paradicsom-, pasztinák-, petrezselyem-, sárgarépa-, spárgatök-, vízitorma-, áfonya-, görögdinnye-, körte-, sárgadinnyelé
Ízületi gyulladás: karalábé-, kelkáposzta-, napraforgó-, paprika-, pasztinák-, sárgarépa-, uborka-, alma-, cseresznye-, görögdinnyelé
Keringési rendellenességek: cékla-, endívia-, hajdinacsíra-, karalábé-, kelkáposzta-, napraforgó-, paprika-, petrezselyem-, spenót-, vízitormalé
Köszvény: kömény-, paradicsom-, spárga-, zeller-, alma-, ananász-, citrom-, cseresznye-, eper-, narancs-, szőlőlé
Láz: uborka-, áfonya-, citrom-, földieper-, grapefruit-, narancs-, szőlőlé
Súlyfölösleg: cékla-, csicsóka-, endívia-, fejes saláta-, karalábé-, kelkáposzta-, hagyma-, paradicsom-, pasztinák-, petrezselyem-, retek-, sárgarépa-, spenót-, uborka-, vízitorma-, zeller-, alma-, ananász-, áfonya-, citrom-, cseresznye-, eper-, görögdinnye-, grapefruit-, narancs-, papaja-, szilva, szőlőlé.
Emésztési zavarok: alma-, ananász-, áfonya-, citrom-, cseresznye-, földieper-, grapefruit-, narancs-, papaja-, szőlőlé
A gyümölcs- és a zöldséglevek fogyasztásának hatásai:
• a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése,
• javítja a vérkeringést,
• elkerülhetővé teszi a vérrögképződést,
• segít a gyomor- és bélpanaszok enyhítésében,
• alkalmas anyagcserezavarok kezelésére,
• cukorbetegség, magas vérzsír- és húgysav értékek esetén
is jótékony a hatása,
• segít megelőzni az érelmeszesedést,
• csökkenti a vérnyomást,
• kedvezően hat bizonyos bőrbetegségekre, allergiára,
enyhébb meghűléses betegségekre,
• enyhíti a fejfájást, migrént,
• jól hat reumás és ízületi betegségekre,
• aranyérre, lábszárfekélyre, zöld hályogra.
A léböjt befejezése után ügyelni kell arra, hogy mennyiségileg ne legyen sok az elfogyasztott táplálék, hisz ezzel jelentősen megterhelnénk az emésztőtraktust. Semmiképp ne térjünk vissza azonnal a korábbi étrendre, mert ez akár epegörcsöt, hasnyálmirigy-gyulladást idézhet elő, ezért folyamatosan naponta emeljük a bevitt kalóriatartamot.
Reggel először igyunk gyümölcs- és gyógyteát vagy szénsavmentes ásványvizet.
Délelőtt alaposan megrágva fogyasszunk el egy almát, mert felléphet erős éhségérzet.
Délben lehet zöldséget, zöldséglevest, 2–3 héjában főtt burgonyát enni, utána ihatunk gyógyteát. Különösen délután igyunk sokat!
Vacsorára pedig fogyasszunk 1–2 szelet pirítóst túróval, joghurttal vagy kefirrel, az étkezést gyógyteával fejezzük be.
Ezt követően pedig a diétát laktovegetárius étrenddel kell bővíteni, s csak az első hét végén lehet húst fogyasztani, ami főképp hal vagy pulykamell legyen, mert egyébként rothadási folyamatok indulhatnak el a bélrendszerben. Ha már eddig eljutottunk, fontos, hogy változtassunk a régi szokásainkon, ne ott folytassuk, ahol a léböjt előtt tartottunk. Aki életmódjába évente beiktat néhány nap léböjtöt, biztos lehet abban, hogy egész évben jól fogja magát érezni.
Loós Ágnes
Dietetikus