Őszi estéken jólesik leülni egy meleg zugba, elkortyolgatni egy csésze teát. Vajon tudjuk-e, hogy mit iszunk, tudjuk-e, hogy történelmet tartunk a kezünkben?
Egy csésze történelem
A teát több mint 5000 éve ismeri az emberiség, állítólag Szen Nung kínai császár fedezte fel. Angliába először I. Erzsébet királynő uralkodása idején jutott el, oly módon, hogy a Kelet-Indiai társaság tengerészei néhány csomag tealevelet vittek magukkal Kínából, ajándékozás céljából. A teát Angliában, eleinte főzelékfélének tartották és a leveleket megfőzték, de nagy sikert ebben a formájában nem aratott. Később viszont amikor rájöttek a helyes elkészítésére, óriási és gyors karriert futott be. Az 1700-as évek elején már több, mint 500 olyan kávéház volt Londonban, ahol teát is árusítottak és megfigyelhető volt, hogy ezzel egyidőben csökkenni kezdett az alkoholfogyasztás.
Anna bedfordi hercegnő az 1800-as évek elején vezette be a délutáni tea szokását azért, hogy az ebéd és a vacsora közötti éhségérzetét enyhítse. Ebben az időben találta ki Sandwich negyedik grófja – aki még a főétkezés kedvéért sem akart felállni a kártyaasztaltól – a két szelet kenyér közé tett töltelékből álló harapnivalót, vagyis a róla elnevezett szendvicset.
A tea köré számos babona is szövődött. A küszöbre szórt tealevelekről azt mondták, hogy távol tartja a háztól az ártó szellemeket és a szegénységet.
A XVIII-XIX. században már tevékenykedtek hivatásos teakóstolók, akik nem csak ízlelték és szagolták a teát, hanem füleltek is azért, hogy meghallgassák, elmorzsolva milyen hangot adnak a levelek, mert ebből állapították meg, hogy mennyire száraz.
Thomas Sullivan, New York-i kereskedő, 1904-ben selyemzacskóba csomagolva küldte szét a teafüvet és ő találta fel a filteres teát is.
Az, hogy a teát tejjel vagy anélkül isszák, tulajdonképpen ízlés kérdése. Az angolok többsége a fekete teába tejet tesz, a fanyar íz mérséklésére. A tea citrommal történő ízesítése orosz eredetű szokás.
A legjobb teáskannák, égetett agyagból, porcelánból, vagy üvegből készülnek, tekintettel arra, hogy ezek jobban tartják a hőt. Az alumínium és öntöttvas kannák nem jók, mivel mellékízt adnak a teának. Az igazi tea készítéséhez a teáskannát melegíteni kell, azért hogy a teafűre öntött víz, ameddig csak lehet forrásponton maradjon.
A tea történeti áttekintésénél érdemes még figyelmet szentelni annak is, hogy India adja a világ teatermelésének mintegy 30 százalékát. Az ország fő teatermelő vidéke, a Himalája déli lejtői és a Bengál-öböl között elterülő Asszám szövetségi állam. A világos színű, finom ízű Darjeeling teát, a Himalája előhegyeiben, 2000 méter felett termesztik. Ezt a teafajtát tartják a teák pezsgőjének.
Az Earl Grey tea jellegzetes aromája a bergamottolajtól származik. Nagy-Britanniában a tea rendkívül népszerű ital, jelenleg is a lakosság teljes folyadékfogyasztásának, több mint a 43 százalékát teszi ki.
A tea-titok
A teában levő serkentő szerek, mint pl. a koffein, bizonyos értelemben fokozzák az éberséget. Egy csésze tea kb. 40 mg koffeint tartalmaz, jóval kevesebbet, mint egy csésze instant kávé. A teában lévő csersav nem feltétlenül hasznos, de testesebbé teszi az italt. Megfigyelések igazolják, hogy a magas csersav tartalmú tea, a vas felszívódását akadályozhatja. Itt érdemes megjegyezni, hogy kisgyermekeknek csak nagyon gyenge teát szabad adni. A csersav ezen túlmenően, a fogakat is elszínezheti. Újabb kutatások igazolják, hogy a zöldtea, a daganatos megbetegedések vonatkozásában különösen hatékony. A bizonyítékok azonban még igencsak ellentmondásosak. A tea alkotóelemei közé tartozik a fluor és a mangán is, amelyek ugyancsak fontos szerepet töltenek be szervezetünkben.
A gyógyteák
A különféle növények leveleiből, virágaiból és terméseiből készült teák egyre népszerűbbek. Ezek közül néhánynak gyógyító hatást is tulajdonítanak, bár ezt tudományosan még nem sikerült igazolni. A gyógyteák elkészítése úgy történik, hogy a szárított gyógynövényre forrásban lévő vizet öntünk, majd 5 percig állni hagyjuk. Ezt követően átszűrjük és máris fogyasztható. Minden gyógytea cukorral, mesterséges édesítőszerrel, vagy mézzel ízesíthető.
Érdekesség: a jegestea
Richard Belchynden angol kereskedő 1904-ben Amerikában népszerűsítette az indiai teát. Ellátogatott a St. Louis-i világkiállításra, ahol egy nagyon meleg napon nehezen talált vevőt portékájára, ezért úgy döntött, hogy a teát jégkockákra önti. Bármilyen furcsa, így született meg a jegestea. A tea szakértők a jegestea készítésére a következő módszert javasolják: áztassunk 60 g teát egy liter frissen engedett hidegvízbe, legalább 3 órán át, de még jobb, ha egy éjszakán át. Ezután szűrjük át az italt egy nagyobb kannába és tegyük hűtőbe. A lehűtött tea tálalása úgy történik, hogy egy pohárba jégkockákat teszünk, és erre öntjük a korábban lehűtött teát. Citromkarikával, egy kevés cukorral, vagy esetleg friss mentalevéllel lehet ízesíteni és még frissítőbb italt varázsolni belőle.
Kubányi Jolán
a Magyar Dietetikusok
Országos Szövetségének elnöke