A fogazatunkat érintő betegségeket két nagy csoportba oszthatjuk: a fogszuvasodásra és a fogágy betegségeire. Míg a fogszuvasodás megelőzése és kezelése napjainkban már fogorvosi szempontból jórészt megoldottnak tekinthető, addig fogaink, rágóképességünk megtartását a fogágy megbetegedései továbbra is veszélyeztetik.
Ez a kórkép a magyar lakosság közel 100 százalékát érinti, enyhébb vagy súlyosabb formában. Mit értenek a fogorvosok a fogágybetegség alatt? A fogágy működési és fejlődéstani szempontból is két nagy, jól elkülöníthető egységre oszlik: az egyik az íny, a másik a fogakat rögzítő apparátus, amit a gyökérhártya, a fogmeder nyúlvány-csontja és a foggyökér külső része, a cement alkotnak. Szűkebb értelemben véve ez utóbbi megbetegedéseit hívjuk fogágybetegségeknek. Az íny gyulladása, ha hosszú ideig tart is, nem veszélyezteti a fog rögzítettségét, míg a fog rögzítő rendszerének gyulladása már visszafordíthatatlanul károsítja a fogak stabilitását, és a rágófunkciót. Mindkét kórkép veszélye, hogy mivel fájdalommal nem jár, hosszú ideig észrevétlen maradhat, megfelelő szakorvosi vizsgálat hiányában. Az íny vérzése, amelyet pl. fogmosáskor észlelhetünk, lehet az első figyelmeztető jel. A fogágybetegség előrehaladottabb eseteiben a fogak rögzítettsége oly mértékben meggyengülhet, hogy azok fokozott mozgathatósága már az egyén által is észlelhetővé válik. Ekkor azonban a károsodás már az esetek túlnyomó részében igen súlyos, és sokszor csak a fogak eltávolítása az egyetlen gyógymód. Ehhez azonban célszerű specialista, parodontológus fogszakorvos tanácsát kikérni.
Mi okozza a fogágy megbetegedéseit?
A tudomány mai állása mellett, ezekért a betegségekért, az illető szájüregének saját baktérium flórája, a bakteriális lepedék (plakk) tehető felelőssé. Az esetek, szerencsére kis részében, a szervezet általános betegségei, mint pl. cukorbetegség, leukémia stb. nagyban súlyosbíthatják a gyulladásos folyamatokat. Máskor helyi tényezők, mint hibásan elkészített tömések, fogpótlások, a fogak torlódása is hozzájárulhat a fogágy-megbetegedéséhez. Az emberek fogékonysága sem egyforma a plakk baktériumaival szemben, s bizonyos öröklődő, genetikai tényezők is befolyásolhatják a fogágybetegség létrejöttét és súlyosságát. A fogágybetegség előrehaladottabb formáiban (amit hétköznapi, helytelen szóhasználattal „ínysorvadásnak” hívnak) az íny elválik a fognyaktól, a foggyökér és az íny között kialakuló holttérben, az úgynevezett. „tasakban” hatalmas baktérium tömeg található. A baktériumok és anyagcsere termékeik a véráramba folyamatosan bejutva „bombázzák” a szervezetet, s így gócként a távolabbi szervrendszerek megbetegedését okozhatják. Ilyen módon, pl. a szívbelhártya gyulladása, csípő protézisek, mesterséges szívbillentyűk fertőződése is létrejöhet, melyek gyakran halálhoz vezetnek. A bakteriális anyagcseretermékek az agyvérzésben és a szívinfarktusban is kiváltó okként szerepelhetnek az erek elzáródását okozó lerakódások előidézésével. A fogágybetegségek megelőzésének alapja, a gondos szájápolás, és a rendszeres fogorvosi szűrővizsgálat, valamint a fogak megtisztítása a lepedéktől, fogkövektől, a fogorvos, vagy a szájhigiénikus által. A dohányzás is igen nagymértékben hajlamosít a fogágybetegségekre, így annak felfüggesztése nemcsak a tüdő megbetegedések megelőzése szempontjából hasznos.
Elmondhatjuk tehát, hogy az íny és a fogágy megbetegedéseire sokkal nagyobb figyelmet kell fordítanunk a jövőben, és ez egész szervezetünk egészségének szempontjából is alapvető jelentőségű.
Dr. Nagy Gábor
Egyetemi docens
parodontológus
Dr. Nagy Gábor
Egyetemi docens
parodontológus
Tudja-e |
|
![]() |