Itt az ősz, s bár még jó idő van, sokunk már átesett egy jó kis náthával, megfázással, esetleg lázzal járó megbetegedésen. Sokszor hallani a beszélgetések kapcsán, hogy „influenzás voltam”, s kiderül, hogy sem láza, sem pedig egyéb – az influenzára jellemző tünete – nem volt az illetőnek. Vagyis keverjük ezeket a fogalmakat.
Ez nemcsak a pontosság és tájékozottság terén okoz némi hiányt, hanem gyakran a komolyabb törődést, kezelést és orvoshoz fordulás elmaradását is jelentheti súlyosabb kórállapotokban.
Nézzük meg, mit is jelentenek ezek a fogalmak: nátha, meghűlés (megfázás), influenza. Talán ha csak a sorrendet néznénk, a súlyossági fokokat is jelölhetnénk velük. Mindegyikre jellemző, hogy fertőző (cseppfertőzéssel terjedő) vírusos betegség. Típusosan az őszi-téli hónapokban jelentkeznek, melynek oka nem egyszerûen a hideg levegő, hanem szervezetünk ellenálló képességének, immunrendszerünknek a gyengülése, s ezáltal nagyobb fogékonyság a vírusfertőzésekre.
A nátha és a meghûlés nem súlyos betegség. A nátha az orrnyálkahártyát érinti, híg, vizes orrfolyás, tüsszögés jellemzi láz nélkül. A megfázás a felső légutak hurutos betegsége, mely magában foglalja a náthát is (orrnyálkahártya gyulladásával is jár), de torokfájás, köhögés is kíséri, mely a felső légutak gyulladását, hurutját jelzi, s erre is jellemző, hogy általában lázzal nem jár. A tünetek igen sokfélék lehetnek, hiszen sokféle vírus okozhatja. A lappangási idejük egy-két nap, s ekkor kialakulnak a jellegzetes tünetek: kiszáradt, kaparó torok, orrfolyás, tüszszögés, köhögés, izomfájdalom, szemkönnyezés, nyirokcsomók fájdalmas megduzzadása, száj kicserepesedése, fejfájás, fáradékonyság, hőemelkedés.
Amennyiben láz alakul ki, feltétlenül fontos orvoshoz fordulni, mert vagy influenzáról, vagy a vírusos fertőzés bakteriális felülfertőződéséről van szó. Terápiájában alapvető a pihenés, ágynyugalom, bő folyadékfogyasztás, orrcsepp, nappalra szükség esetén nyákoldók alkalmazása, éjjelre pedig köhögéscsillapítók szedése, fájdalom esetén pedig fájdalomcsillapító alkalmazása, torok-garat fertőtlenítés. A vírusok ellen az antibiotikumok nem hatékonyak, sőt kifejezetten káros lehet – feleslegesen – a szedésük, hiszen a kórokozók ellenálló képességét növelve a szükséges fertőzésben hatástalanok lesznek. Persze, amennyiben a nátha vagy meghûlés következtében bakteriális felülfertőződés alakul ki (középfülgyulladás, arcüreggyulladás, tüdőgyulladás), akkor feltétlenül szükséges, de ennek megítélése az orvos feladata.
Amennyiben észrevesszük, hogy a nátha és a felsőlégúti tünetek típusosan ugyanazon hónapokban vagy netán egész évben jelentkeznek, rövid idő alatt nem szûnnek, felmerül az allergia gyanúja, célszerû ilyen irányú kivizsgálást végezni. Egyébként a panaszok, tünetek nátha és meghûlés esetén egy hétig tartanak. (Ismert és találó is a mondás, hogy kezelés nélkül egy hétig, kezeléssel hét napig tart.)
Az influenza viszont súlyos betegség, mely típusosan magas lázzal, felsőlégúti fertőzéssel, nagyfokú fáradtsággal, gyengeséggel, izomfájdalommal, levertséggel, elesettséggel jár. Nagymértékben fertőző, ragályos megbetegedés, mely járványokban jelentkezik. Az influenza kórokozója az úgynevezett ortomixovírus családba tartozik, három típusa ismeretes: A, B és C. A nagy (világméretű) influenzajárványok kórokozója az A-vírus. Ilyen világméretű járvány volt 1743-ban is, ekkortól nevezik a fertőzést influenzának. 1889-92-ben az úgynevezett orosznátha, az 1918-20-as években pedig a spanyolnátha szedte az áldozatait.
A megbetegedettek között sok volt a fiatal, de a meghaltak többsége mindig az idősebb, szív- és érrendszeri, valamint tüdőbetegségben szenvedők közül kerül ki. A B-vírus csekélyebb kiterjedésû helyi járványokat okoz. A C-vírus pedig járványokat nem okoz, esetleg kisebb közösségekben fordul elő. A B- és C-vírus okozta kórképek általában enyhébbek, és tünetileg az egyéb eredetû meghűléses huruttól nehezen különíthetők el. A fertőzés lappangási ideje egy-két nap. Az influenza vírusai folyamatosan változnak, így a szervezetünk a vírusfertőzés átvészelése után sem lesz védett. Tehát minden évben támadhat! Az ismert vírus elleni védőoltásokkal – az érintett korosztályokban – azonban megelőzhetővé válhat a fertőzés, illetve a súlyos szövődmények.
Az influenzát nagyon komolyan kell vennünk, hiszen szövődmény bármely korcsoportban kialakulhat, de típusosan a szív- és érrendszeri problémával rendelkezőket, illetve a tüdőbetegeket, az időseket, és a még éretlen immunrendszerű csecsemőket és legyengült, krónikus betegségben szenvedőket veszélyezteti leginkább. Tünetei tehát az alábbiak: hirtelen kezdődő rossz közérzet, magas láz, hidegrázás, légúti tünetek (torokfájás, köhögés, gombócérzés a torokban, nyelési nehézség, nagyfokú izomfájdalom és izomgyengeség, fejfájás, étvágytalanság, hányinger, hányás, nyugtalanság vagy túlzott aluszékonyság.
A tünetek kb. az ötödik-nyolcadik napon kezdenek enyhülni, de egy-két hét szükséges, hogy a láz is elmúljon, ekkor javul a közérzete, de még továbbra is igen gyenge marad. (Súlyos, rosszindulatú fajtája huszonnégy órán belül akár halálos is lehet, igen súlyos állapottal jár, hirtelen súlyos nehézlégzés, elesettség, aluszékonyság és ájulás jellemzi.) Amennyiben a klinikai kép javulást mutat, s egyértelmûen a jó irányba változnak a tünetek, szövődmény kialakulására nincs gyanú. Bármilyen visszaesés vagy új tünet kialakulása azonban felveti tüdőgyulladás, középfül- vagy arcüreg- gyulladás jelentkezését, mely megfelelő kezelése abszolút indokolt. Egyébként – szövődménymentesen – specifikus kezelése nincs, a már fentebb említett tényezők fontosak (pihenés, ágynyugalom, fájdalom-, láz- és köhögéscsillapító, köptető, bő folyadékfogyasztás), orrcsepp és antibiotikum csak szövődmény esetén.
Megelőzni védőoltással lehet (ez csak rövid idejű), időjárásnak megfelelő öltözék, bő folyadékfogyasztás, vitaminok, zöldségek fogyasztása, rendszeres táplálkozás és mozgás, melyek mind immunrendszerünket erősítik. Védjük társainkat, fertőzés esetén lehetőleg ne dolgozzunk, használjunk zsebkendőt tüsszentéskor, mossuk kezünket gyakran, szellőztessünk rendszeresen, és lehetőleg zsúfolt, zárt közösségbe ne menjünk!
Dr. Ivánka Attila