Amikor az utcán járunk, az étteremben ülünk, a kórházban, a rendelőben várakozunk, de még az iskolákban is tapasztalhatjuk, hogy nagyon sokan dohányoznak. November a „ne gyújts rá!” hónapja. Dr. Jávor Andrással, a Népegészségügyi Program igazgatójával erről beszélgettünk.
Magyarország hol helyezkedik el a nemzetközi összehasonlításban a dohányzás tekintetében?A férfiak tüdődaganatos halálozásában első helyen állunk az egész világon. Ez egy rémisztő tény! Szerencsére a férfiak körében alig mérhetően, de csökken a dohányosok száma, míg a nőknél sajnos növekszik. A legelkeserítőbb azonban a fiatalok dohányzása. Van olyan falu – ezt háziorvosoktól tudjuk –, ahol 80 százaléka is dohányzik a 14-16 éveseknek. A kismamáknál kell nagyon vigyázni, mert egy dohányzó terhes anya, visszamaradott csecsemőt hozhat a világra. Az ilyen anyák gyermekeinél korábban jelentkezhet szívinfarktus, vagy szélütés. Sajnos a szülők nincsenek tisztában azzal, hogy ha dohányoznak, nemcsak maguknak, hanem gyermekeiknek is ártanak, hiszen passzív dohányosokká teszik őket. Kutatások kimutatták, hogy dohányzó szülők gyermekeinél, sokkal korábbi életkorban jelenik meg a szívinfarktus.
Mit szándékozik tenni a Népegészségügyi Program ennek megakadályozása érdekében?
Négy részre bontottuk stratégiánkat. A legfontosabb, hogy aki eddig még nem gyújtott rá, ne is tegye, ez az igazi megelőzés. Ott leszünk az iskolákban, a fiatalok szórakozóhelyein és megnézzük, hogy más országokban milyen módszereket alkalmaztak. Mi hozott sikert az ő küzdelmükben? Stratégiánk másik fontos része a leszoktatás. Ez nagyon fontos lépés, hiszen a dohányosok 70 százaléka szeretne megszabadulni káros szenvedélyétől, csak nem tudja, hogy kezdje el. Keveset tudnak a káros következményekről. A mi feladatunk minél több helyen erről beszélni és felajánlani segítségünket. Segítünk a nemdohányzóknak is, hiszen a védelmükben született egy törvény, amit a dohánykommandó ellenőriz. Az országban, Csongrád megyében voltak a legsikeresebbek, itt büntettek a legtöbbször – főként nyilvános helyeken.
Magyarországon lassan egy éve tilos a dohányipar termékeinek reklámozása! Stratégiánk harmadik része, a törvény betartására vonatkozik.
A dohányipar különböző praktikái ellen is fellépünk. Az emberek tudatalattijára hatnak, alattomos módon. Ezeket is feltárjuk, hogy védekezni lehessen ellenük.
H. ZS.