Mi jut eszébe az embernek a Karácsony szó hallatán? Szeretet, család, ajándékok, hó, Mikulás, Jézuska, hideg. Nehezen hiszi el az ember, hogy van a világnak olyan pontja, ahol nyári napsütésben ünneplik a Karácsonyt. Más-más időpontban bonthatók ki az ajándékok (hol már december elején, hol Szentestén, hol 25-én reggel, hol folyamatosan 12 napon keresztül!).
Az ajándékhozó sem mindenhol ugyanaz a személy. Kinek a Jézuska, kinek a Mikulás, a Télapó, a Jégapó, a Karácsonyapó, kinek pedig csak egy apró manó hoz ajándékot. Egy azonban bizonyos: a táplálkozás, a táplálékokkal kapcsolatos szokások kiemelkedő szerepet kapnak ebben az időszakban, mert ez az ünnep mindenképpen családi esemény, ahol az egybegyűlteket „etetni” kell, s az étkezések alkalmával az összetartozás is nagyobb hangsúlyt kap.
Nemzetek és ünnepek
Kenyában az ünnepi vacsora a szabadban, nyílt tűzön készül.
Új-Zélandon piknikeznek. Kedvelt helyszín az ünnepléshez a tengerpart.
Ausztráliában a szánhúzók nem rénszarvasok, hanem kenguruk, a vacsorát a szabadban költik el, majd sétálnak a tengerparton.
Írországban az ajándékoknak kitett zsák mellett hagynak rétest, és sört is a Mikulásnak, hogy ne éhezzen, ne szomjazzon.
Norvégiában a pajtába zabkását tesznek, hogy távol tartsák a rossz szellemeket.
Angliában a karácsonyi mazsolás pudingba kis ajándékot rejtenek, vagy szerencsepénzt sütnek bele. Megtalálójának szerencsés éve lesz!
Az olaszok barátaiknak lencsét ajándékoznak, ami szintén szerencsehozó.
Dél-Afrikában a barátokat karácsonyi dobozokkal ajándékozzák, melyekben ennivaló (általában édesség) található.
Elfelejtett régi magyar szokás szerint a karácsonyi asztalnál a családfő egy almát annyi darabra vágott, ahányan körülülték az asztalt. Mindenki megette a saját darabját, ez utalt a család összetartozására, s biztosította a jövő évi egészséget.
Az ünnepi menü is igen sokszínű.
Angliában gesztenyével töltött pulykát készítenek, párolt zöldséggel és burgonyapürével, amit a karácsonyi puding követ. A recept sem mindennapi:
Hozzávalók:
23 dkg marhafaggyú, 11 dkg mazsola, 23 dkg aszalt szilva, 11 dkg aszalt ribizli, 11 dkg narancs- és citromhéj, 7 dkg liszt, 1 mokkáskanál reszelt szerecsendió, 6 kiskanál őrölt fahéj, 2 kiskanál őrölt szegfűszeg, 23 dkg zsemlemorzsa, 6 dkg kókuszreszelék, só, 3,5 dl tej, 4 tojás, 6 evőkanál rum, 1 citrom, 3 dkg vaj
A megtisztított faggyút ledaráljuk. Az aszalt gyümölcsöket (amit kell felaprítva), a kókuszreszeléket, a narancs-citrom héjat, a lisztet, a morzsát, kis sóval jól összekeve-rünk. Hozzáadjuk, a citrom levét, a tejet, s a tojásokat. Az egészet alaposan összekeverjük. Kivajazott formába töltjük, lefedjük, s alig gyöngyöző vízben 4 órán át főzzük.
Németországban az ünnep eledele a libasült.
Belgiumban a tenger gyümölcsei kerülnek az asztalra, főételként pedig töltött pulyka.
Svédországban hering és bab a hagyományos vacsora, de esznek még káposztás ételeket is, valamint sült sonkát rengeteg mustárral.
Reggeli különlegesség a sáfrányos kalács:
20 dkg vaj, 5 dl tej, 5 dkg élesztő, só, 10 dkg cukor, 1 tojás, 1 kg liszt, 1 kiskanálnyi sáfrány, a tetejére tojás, mazsola.
Egy tálban elkeverjük az élesztőt a langyos tejjel, az olvasztott vajjal, a cukorral, sóval (2 kiskanálnyi), tojással és sáfránnyal. Ezután a liszttel puha tésztává gyúrjuk és 1 órányit kelesztjük. Majd újra átgyúrjuk, három részre osztjuk, rudakat formálunk a tésztából, megkenjük tojás sárgával, belenyomkodjuk a mazsola szemeket. Újra kelesztjük (20percet), s középmeleg sütőben kb. 20 percig sütjük.
Portugáliában szárított tőkehalat esznek burgonya körítéssel.
A franciáknál kagylótál és többféle szárnyas (pulyka is) a menü. Az édesség a nálunk is jól ismert fatörzs.
Oroszorzságban kaviár, füstölt, sózott halak, és kocsonya kerül az asztalra.
Romániában sok helyen disznót vágnak, a kolbász is az ünnepi vacsora része lehet. Az igazi hagyomány ott is a halvacsora. Befejezésül pedig bejgli dukál.
Ahány ház, annyi szokás mondja a közmondás. Ezt az előbbi kis áttekintéssel biztosan sikerült alátámasztanom. Az országok étkezési szokásai, érdekességei igen jellegzetesek, egy azonban mindenhol megegyezik a gasztronómia vonatkozásában, s ez az, hogy a jó étel finom borral az igazi.
Most, hogy körbejártuk a nagyvilágot, térjünk haza, mindenki elkezdheti a bevásárlást a töltött káposztához, a halászléhez, a túrós csuszához. Süljön a disznótoros és a bejglik! Mindenkinek békés, családi körben eltöltött, meghitt ünneplést kívánok a szeretett ételek finom illatával fűszerezve!
Kisa Judit
dietetikus