A borsmenta az ajakosvirágúak családjába tartozó, vadon nem termő, jellemző illatú, évelő növény. 1000 körül már az egyiptomiak is használták, Nyugat-Európában a XVIII. században kezdték alkalmazni hányás ellen, menstruációs panaszokra és megfázás esetén.
A mentanövény 60-80 cm magas, zöld vagy lilás színű, szögletes szárú. Levelei lándzsa alakúak és fűrészes szélűek, gyakran az erezet egy része antociántól (növényi festék) ibolyás színű. Kékes-lila virágai júliustól szeptemberig nyílnak. A növény minden részében jellegzetes illatú illóolaj található, melynek fő alkotórésze a mentol.
A borsmentát minden földrészen levéldrog (szárított levél) és illóolaj előállítására termesztik. A levéldrog általában 1-2 százalék illóolajat, ezen kívül cserzőanyagot, flavonoidokat és keserűanyagot tartalmaz. Az illóolajban a fő alkotórész a kikristályosítható mentol, melynek nagy része szabadon, kisebb része kötött formában található. A mentol emberi szervezetre gyakorolt hatásai:
- l fájdalomcsillapító
- l gyulladáscsökkentő
- l görcsoldó
- l emésztést elősegítő
- l epehajtó
- l fertőtlenítő
- l élénkítő, tonizáló
A bőrön hidegérzetet vált ki, mert izgatja a hidegérző idegvégződéseket. Azokon a testfelületeken, ahol a melegérző receptorok vannak túlsúlyban (a szemhéjon, a hasfalon) hatása fordított. A mentol befolyásolja a nyálkahártya és egyes külső elválasztású mirigyek működését, fokozza a nyálképződést, az epetermelést, de csökkenti az orr nyálkahártyájának váladék termelését.
A borsmenta mindennapi reggeli vagy üdítő italként, de gyógyszerként is értékes. A mentolt önmagában, vagy kombinációban az alábbi tünetek esetén alkalmazzák:
l fejfájás, migrén
- l terhesség okozta hányás
- l gyomorfájdalom
- l vastagbélgyulladás (colitis)
- l hasmenés
- l gyomoridegesség
- l emésztési zavarok (dyspepsia)
- l epetermelődés csökkenése
- l megfázás, influenza
- l felfúvódás
- l viszketés, csalánkiütés
- l torokfájás, rekedtség
- l keresztcsonttájéki fájdalom (lumbago)
- l reuma
- l húgyúti fertőzések
- l menstruációs zavarok
Teakészítés
1 evőkanál (1,5 g) szárított levélre 1,5 dl forrásban lévő vizet öntünk, 5-10 percig állni hagyjuk, majd szűrjük és naponta többször fogyasztjuk.
A hidegen, kortyolva fogyasztott tea az émelygést, hányingert csökkenti, terhesek is fogyaszthatják. Epehajtó hatása miatt, a renyhe összehúzódások, rendszertelen ürülés, pangás okozta tünetek csökkentésére, epekövek termelődésének megelőzésére, fájdalmak csillapítására kiváló. A közös epevezeték (Oddi-féle sphinter) görcsét oldja, működését szabályozza.
A mentaolaj felhasználása is széles körben elterjedt. Legnagyobb felhasználója a kozmetikai ipar és a gyógyszeripar.
A bőrgyógyászatban és a fül-orr-gégészetben mentolos kenőcsöket, hintőporokat és szeszes oldatokat használnak viszketés ellen. A mentolos orrcsepp csökkenti a nyálkahártya-gyulladás következtében fellépő fokozott váladéktermelést, ezért olajos orrcseppet rendelnek nátha (rhinitis), gégegyulladás (laryngitis) és garatgyulladás (pharyngitis) ellen is.
Külsőleges használatra szeszes-mentolos oldatokat alkalmaznak bedörzsölő szernek izomfájdalmakkor (myalgia) és reuma enyhítésére. A borsmenta illóolaja számtalan baktériumot, valamint az ajak- és nemi szervi herpeszt okozó Herpesz simplex vírust is elpusztítja. Brit kutatók megfigyelték, ha valaki munka közben borsmentaolajat szagolgat, jobban tud koncentrálni. A mentolt a kozmetikai iparban szájápoló készítményekben (fogporok, szájvizek, fogkrémek) alkalmazzák, mint hűsítő, illatosító, ízfedő anyag. Az édesipar cukorkát és rágógumit ízesít vele. A mentol igen sokoldalú felhasználása mellett azonban ki kell hangsúlyoznunk, hogy bizonyos esetekben – túladagolásnál, egyéni érzékenységnél, gyermekeknél – mellékhatások is felléphetnek, ezért óvatosan kell használni. Mentol tartalmú készítmény (orrcsepp, nyálkahártya ecsetelő) csecsemőknél, kisgyerekeknél (3 éves kor alatt) nem ajánlott, mert nehéz légzést, keringési zavart okozhat. A mentatea, érzékenyebb egyéneknél gyomornyálkahártya- gyulladást válthat ki, és csalánkiütést okozhat. A borsmenta helyett javasolhatjuk a fodormenta (Mentha crispa L.) fogyasztását, mert ez ízében hasonló a borsmentához, valamint illóolaja nem allergizáló karvont tartalmaz.
Dr. Balázs Andrea
Egyetemi adjunktusAz illóolajok élénkítik érzékeinket, javítják hangulatunkat, serkentenek vagy nyugtatnak. Elvarázsolják szaglásunkat, enyhítik panaszainkat, és gondoskodnak a jó közérzetről. Az orr érzékelte illatok által keltett ingerületek, közvetlenül agyunk érzelmekért felelős központjába, a limbikus rendszerbe jutnak. Így tehát szűrés nélkül tudatunkba hatolva képesek befolyásolni olyan vegetatív funkciókat, mint a légzés, szívverés, a keringés, vagy az emésztés. Az illóolajok pszichikai és fizikai hatása egymástól elválaszthatatlan. Egyik legismertebb és leggyakrabban használt illóolaj a borsmenta illóolaja.