A Földön a 3. legnépszerűbb gyógymód a fitoterápia, mely során növényekkel, növényi részekkel, azokból előállított készítményekkel (krém, tinktúra stb.) végeznek kezelést. Az „igazi” gyógyszer biztosan jobb – mondhatod erre. Bizonyos esetekben kétségtelenül arra van szükséged, egyes betegségek kezelésére, vagy kiegészítő terápiaként.

 

Megelőzés céljából azonban kiválóak a természet kínálta „gyógyszerek”. Próbáld ki! Kirándulás közben is begyűjtheted őket !
 
Előnyök, kockázatok
•A növényi eredetű gyógyszerek, vagy más néven fitofarmakonok előnye a szintetikusan gyártott hatóanyagokkal szemben az, hogy általában hosszabb ideig történő használatuk során sem alakulnak ki súlyos mellékhatások.
•A gyógynövények többféle hatóanyagot tartalmaznak, így gyógyító koktélként is felfoghatók, amik kedvezőbb hatás kifejtésére képesek, mint az egyes hatóanyagok külön-külön.
FONTOS!
•Nem szabad elfelejtened, hogy számos gyógynövény tartalmaz erős hatású kémiai anyagokat, amik, akár kis mennyiségben a szervezetedbe jutva, súlyos tüneteket okozhatnak, egyéb gyógyszerek hatását befolyásolhatják.
•Különösen fontos, hogy az orvosoddal vagy a gyógyszerészeddel konzultálj, mielőtt fitoterápiával próbálkozol.
 
Nézzük, milyen jótékony füvekkel és fákkal segít a nyár egészségesnek lenned, melyek a nyári hónapokban gyűjthető növények!
 
Körömvirág
 
A Földközi-tenger vidékéről származó körömvirág az egyik legkedveltebb gyógynövény: a bőrbetegségek gyógyítója, a szépségápolás nélkülözhetetlen alapanyaga.
Virágzata sárgás, narancsos színű, szára és levele ragacsos hatású.

MIKOR SZEDD?

Igénytelensége miatt szinte mindenhol megterem, kertekben és szántóföldeken egyaránt. A körömvirágot – szárat, levelet, virágot – egész nyáron gyűjtheted. Tudnod kell, hogy a legtöbb hatóanyag a szirmokban található.
Mire használhatod?
Gyulladásgátló, antibiotikus, immunstimuláns, sejtvédő, hámosító és bőrképző hatású; emiatt rosszul gyógyuló sebek, visszerek, napégés és egyéb bőrelváltozások felületi kezelésére kiváló.
A körömvirág számos módon alkalmazható; készíthetsz kenőcsöt vagy akár tinktúrát is belőle.

TIPP

Körömvirág-kenőcs: 2 marék körömvirágot /szárastól, levelestől, virágostól/ össze kell vágnod. Valamilyen növényi olajat (pl. napraforgóolaj) melegíts fel, és tedd bele a felaprított növényt. Hagyd egy kicsit sercegni, sülni, közben persze kevergesd, majd másnapig tedd félre. Egy nap állás után melegítsd fel, és vászonkendőn szűrd át. Ha kihűlt, üvegekbe töltheted, és hűvös, fénytől védett helyen tárolhatod.
FITT TESZT
Magam is megtapasztaltam a saját készítésű krém hatását. Csodálatos gyógyhatása van a műtéti sebek utókezelésében. A kezemen egy balesetből származó sebet gyönyörűen meggyógyított. Mindenkinek ajánlom, készítsen a körömvirágból kenőcsöt.

TIPP

Tinktúra: 1 marék virágzatot 1 liter pálinkában/alkoholban két hétig a napon kell érlelned. A tinktúra forralt vízzel hígítva zúzódások, izomrándulások, vérömlenyek borogatására alkalmazható.
 
Kamilla
 
Talán a legismertebb gyógynövény az áprilisban virágzani kezdő, és még június közepén is nyíló kamilla. Ha az időjárás kedvező, szeptemberi másodvirágzás is előfordulhat.
Vetésekben, elhagyott helyeken, utak mentén, szikes talajokon tömegesen nő az apró termetű, szálas levelű növény. Virágzata közepén tömötten sárga apró virágok vannak, szélén nyelves, fehér virágok.
 
MIKOR SZEDD?
Virágait akkor kell gyűjtened, amikor a fehér virágszirmai vízszintesen állnak, lehetőleg napos időben, a déli órákban.
 
Mire használhatod?
Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, szélhajtó, emésztésserkentő, izzasztó, hámosító és enyhe nyugtató hatású. Külsőleg: szem-, torok-, és bőrgyulladásokban öblögetőként, illetve borogatásra használhatod. Emellett kedvelt inhaláló szer a téli időszak náthái közepette, és arctisztításra is ideális.

 

TIPP

Arctisztító tej: Szükséged van 2 dl langyos tejre és 2 evőkanál friss, vagy 1 evőkanál szárított kamillavirágra, illetve 1 evőkanálnyira a következő gyógyfüvek valamelyikéből: ha zsíros bőrre készül a tej, akkor csalánra; ha öregedő bőrre, akkor gyermekláncfűre; ha érzékeny bőrre, akkor citromfűre. Emellett használhatsz körömvirágot is az arctisztító készítésekor.
Lassú tűzön melegítsd meg a tejet. Add hozzá a gyógynövényeket, és melegítsd tovább folyamatos kevergetés mellett, amíg a főzet erős kamilla-illatot nem áraszt (kb. 5 perc). Ne hagyd, hogy a kamillavirágok szétfőjenek, időben vedd le a tejet a tűzről! Várd meg, amíg langyosra hűl, szűrd le, majd töltsd palackba. Hűtőszekrényben 2-4 napig eltarthatod.
A tejes kamilla tisztítja, hidratálja a bőröd. Hagyd rövid időre az arcodon, majd mosd le tiszta vízzel.
 
Gyermekláncfű vagy pitypang
 
A pitypang üde, zöld levelei jellegzetesen fogazottak. Ha a növényt bárhol felsérted, keserű ízű, fehér tejnedvet ereszt.
MIKOR SZEDD?
Élénksárga virágzata kora tavasztól virít utak mentén, kertekben. Fehér pihéit gyermekként biztos gyakran „elfújtad” Te is.
Mire használhatod?
Gyógyászati célra a növény levelét és gyökerét gyűjtheted, amelyek hatóanyagtartalma a virágzás idején a legnagyobb. Keserűanyagainak köszönhetően a gyermekláncfű étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövény, de gyulladáscsökkentő hatása is van. Kutatások bizonyítják, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékonyak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfüves borogatás. Frissen szedett levelei a reformkonyhák salátáinak különleges és ízletes alkotóelemei.
 
TIPP
Borogatáshoz : 3 evőkanálnyi gyermekláncfű-gyökeret tegyél 0,5 liter vízbe, forrald fel, és főzd 5 percig. Elpépesítve – kendőre téve –  a fájó, sajgó testrészre helyezhető.

TIPP

Pitypang „méz”: k észíts pitypang mézet, mert nagyon finom és egészséges!
Hozzávalók: 2 marék pitypang virág, 1 liter víz, 1 kg cukor, 2 karika citrom
2 maréknyi pitypangvirágot 1 liter vízben főzz fel. Amikor a víz bugyogni kezd, vedd le a tűzhelyről, és másnapig hagyd állni. Leszűrés után nyomkodd ki a főzetet. Az 1 liternyi léhez add hozzá a cukrot, a citromkarikákat, és fedő nélkül, közepes hőmérsékleten főzd fel. Vigyázz, hogy ne forrjon, és ne legyen nagyon sűrű!
Ha kihűlt, üvegekbe töltheted, ínyencek tehetnek az üvegbe egész diószemeket is.
 
Fekete bodza
 
A bodza magas cserjeként vagy alacsony faként fordul elő erdők szélén, tisztásokon, félárnyékos helyeken. Levelei 5-9 ágúak. Virágzata májusban, júniusban az ágak végén fejlődik ki, sárgásfehér, kellemes illatú. Termése feketés-lilásvöröses, édes, savanykás bogyó.
MIKOR SZEDD?
A bodza virágának gyűjtését a bogernyő szélső virágainak nyílásakor, a középső virágok bimbós állapotakor kezdd el.
Fehér, illatos ernyős virágait teának készítheted el.
Mire használhatod?
Nagyon jó izzasztó és vizelethajtó, meghűlésnél, reumás panaszoknál kedvező hatású. Üdítőital is készíthető belőle. Az ősszel érő bogyójából is lehet készíteni teát, de lekvárnak is kitűnő. A kissé kesernyés lekvár izzasztó és vizelethajtó hatású.

 

TIPP

Tea: Csészénként 2 teáskanálnyi szárított virágot önts le forrásban lévő vízzel, majd 5 perc múlva szűrd le.
TIPP
Arclemosó tonik bodzából: 2,5 dl víz, 1 marék bodzavirág
Forrald fel a vizet, és add hozzá a bodzát. Hagyd állni két órát, szűrd le és máris kész az arclemosó. Használata a szokásos: itass át egy vattadarabot a tonikkal, és töröld át arcbőröd a vitamindús lével.
 
Cickafarkfű
 
Legelőkön, réteken, utak mentén gyakori a szürkészöld évelő cickafark. Íze aromás, kesernyés. Csak a fehér virágú cickafark-fajok rendelkeznek gyógyhatással, mégpedig a virágzó növény föld feletti részei, a vastag szárrészek nélkül.

Mikor szedd?

A cickafarkvirágot üde nyílásában kell szedned júniustól szeptemberig.
Mire használhatod?
A cickafarkfű virágának forrázata tisztítja a tág pórusú, zsíros bőrt. Gyomor-, bél- és epebántalmak, étvágytalanság, gyomorhurut, valamint menstruációs görcsök esetén ajánlható, illetve a fogíny- és szemgyulladások kiváló öblögető- és borogatószere.

TIPP

Tea : 1 púpozott teáskanál cickafarkfüvet adj negyed liter vízhez, forrázd le, majd 10 perc után szűrd le. Kúraszerűen napi 2 csészényi fogyasztható belőle 6 héten át.
TIPP
Fürdő : Forrázz le 0,5 l forrásban lévő vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot, és hagyd állni 1-2 órán át, majd szűrd le a főzetet, és öntsd a fürdővízhez. Ülő- vagy lábfürdőként is alkalmazhatod. 

Fontos!
Arra érzékeny egyéneknél a cickafark érintése allergiás reakciót válthat ki, teaként való fogyasztása viszkető, gyulladásos bőrelváltozást eredményezhet: ők semmilyen formában ne alkalmazzák ezt a gyógynövényt!
 
Diófa
 
Kertekbe, gyümölcsösökbe, házak udvarára gyakran ültetik, utak mellett is számtalan helyen megtalálható a diófa. Gyógyászati célra a növény levelét, termésének külső húsos burkát (diókopács) raktározhatod be.

MIKOR SZEDD?

A szép és egészséges leveleket csak a fáról szedd – a szárától megfosztva!-, júniustól augusztusig. A diókopácsot diószüretkor, szeptember táján kell gyűjteni. Ehhez érdemes kesztyűt húznod, mert lemoshatatlanul sötétbarnára színezi a kezed. A gyűjtött kopácsot és levelet jól szellőző helyen szétterítve alaposan meg kell szárítanod.
Mire használhatod?
 A diólevél- tea használata gyomor- és bélhurut ellen javallott.
 
TIPP
Tea : 2 teáskanálnyi levelet 1 dl vízzel főzz fel, és negyed óra állást követően szűrd le.
 
Gyűjtés
•Csak egészséges, tiszta, féregmentes növényeket gyűjtsél.
•A gyűjtést lehetőleg napsütéses időben, eső és harmat felszáradása után végezd.
•Használj vesszőkosarat, papírdobozt vagy hálót! Nem szabad műanyag tartóba szedned a növényeket, mert befüllednek és megfeketednek.
•Ne gyűjts növényeket műtrágyázott szántóföldön, szennyezett vizek partján, nagyforgalmú autópályák vagy utak, ipartelepek, illetve vasúti töltések környékén.
 
Szárítás
•A gyógynövényeket szárítás előtt NE mosd meg, hanem aprítsd fel, tiszta kendőn vagy papíron terítsd szét és árnyékban, szellős, meleg helyen szárítsd meg.
•A gyökerek, nedvdús termések, kérgek teljes kiszárításához, még feldarabolt állapotban is: mesterséges hőre van szükség, a hőmérséklet azonban ne legyen 40 °C-nál magasabb.
 
Tárolás
•Csak teljesen száraz növényeket tégy el télire.
•Tároláshoz a fényt kevésbé áteresztő zöld vagy barna üvegeket, kartondobozokat, textilzsákokat használhatsz.
•Védd az értékes hatóanyagokat tartalmazó növényi részeket a nedvességtől, a fénytől és a fémekkel való érintkezéstől.
 
Kaland!
Szeretnél egy igazi szakértővel gyógynövényeket gyűjteni? Válaszd Gyuri bácsi, a „büki füvesember” gyógynövénygyűjtő túráit a Bükben!
 
Dr. Budai Marianna – Pápai Katalin

gyógyszerészek

 

41662394-bb27-4832-abb3-5155c732cca7