Sosem gondoltak rá, hogy rossz közérzetük, levertségük vagy depressziójuk oka a szervezetben meglevő természetes sav-bázis egyensúly felbomlása?
A túlsavasodás a szervezet sokféle működési zavarához vezethet. Mik okozhatnak a szervezetben savasodást? Elsősorban a környezeti károsító tényezők, melyeknek hatása ugyanolyan, mint a savas esők által okozott erdőpusztulás. Ezen kívül a stressz, a rendszertelen életmód, az ember által választott káros „élvezeti” szerek, mint a nikotin, az alkohol, a koffein, de savas hatást eredményeznek a különböző betegségek (reuma, cukorbaj, köszvény, allergia) és ugyancsak sav képződik fizikai megterheléskor is, amikor az izomtevékenység következtében fokozódik a tejsavtermelés. A kiegyenlítetlen sav-bázis háztartás hosszú időn keresztül rejtve maradhat. Az alábbi panaszok esetén feltétlenül gondoljon túlsavasodásra:
- fáradékonyság, levertség, motiváció hiánya,
- idegesség, nyugtalanság,
- izomgörcsök és izületi panaszok,
- csökkent teljesítő képesség, koncentrációs zavarok,
- alvási zavarok, pszichés lehangoltság, fejfájás,
- csökkent ellenállóképesség, gyakori fertőzések,
- anyagcsere problémák,
- gyomorégés, étvágytalanság,
- a bőr, a haj és a körmök töredezettek, a nyelv lepedékes.
Mit tehetünk a túlsavasodás megelőzése érdekében? Hangsúlyozni szeretnénk, hogy táplálékunk 80 százalékának kellene bázikusnak lennie és csak 20 százalékának savasnak. Valójában azonban táplálékaink jelenleg főként savas hatású alkotórészekből állnak. Különösen jó bázisforrások a gyümölcsök, a zöldségek, tejtermékek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a köles stb. A táplálkozás önmagában a legritkább esetben biztosítja a megfelelő mennyiségű bázikus anyagot. A magyar étkezési kultúrára jellemző, magas hús-, édesség- és alkoholfogyasztás, egyáltalán a mai kapkodó és rendszertelen étkezési szokások, a szervezet savas túlterheléséhez vezetnek. A természetes állapot visszaállítása érdekében a szervezetben, a felesleges savakat bázikus anyagok pótlólagos bevitele révén semlegesíteni kell. Optimálisak azok az anyagok, amelyek kiegyensúlyozott formában az összes ásványi anyagot tartalmazzák. Hiába viszünk be csak egynéhányat ezek közül, egymagában alkalmatlanok az optimális sav-bázis egyensúly helyreállításában. Ezért hiába nézzük, hogy vérünkben melyik ásványi anyagból vagy nyomelemből van a megadott átlagnál kevesebb, mert a vér az, amelyiknek összetétele csak utoljára változik. A problémák megelőzése érdekében komplex bázikus készítményeket kell szednünk, melyeknek összetétele hasonlít a friss zöldségben és gyümölcsben előforduló ásványi anyagok öszszetételéhez. Az ilyen készítmények rendszeres fogyasztása megfelelő életmóddal – bázikus túlsúlyú táplálkozás, rendszeres sportjellegű fizikai aktivitással párosulva, számos olyan kellemetlen tünet megszűnéséhez vezethet, amelyekkel esetleg évek óta orvoshoz járunk és az orvos minden igyekezete ellenére sem találta meg nálunk eddig a probléma gyökerét.
dr. Bakanek György