A színe lehet sárga, piros, a formája gömbölyded, szilva, gerezd, lapított alakú, felülete sima vagy gerezdes. Íze megszokott, mégis mindig különleges. Amíg tart a szezonja ne múljon el nap úgy, hogy asztalunkra ne kerüljön paradicsom.
A hazánkban is kedvelt paradicsom őshazája Dél-Amerika. Őshonos Kolumbiától Chiléig az Andokban. Európába csak 1500 körül került be a kultúrváltozata, de étkezési célokra csak a XVIII. század végétől használták. Hazánkban elsőként 1651-ben említették. A burgonyafélék családjába tartozik. A fagyérzékeny növényt a forró égövi hegyvidékeken, a szubtrópusokon egész évben termesztik, folyamatosan szüretelik, a mérsékelt övben azonban csak egynyári, lágy szárú növényként, illetve üvegházakban termesztik. Számtalan faj került forgalomba, amelyek mind ökológiai igényükben, mind a bogyók nagyságában, alakjában, színében, ízében eltérnek egymástól. Közkedvelt, hazánkban is kapható fajtái, például a kúszóparadicsom, a Beefsteak paradicsom, a koktél, a lukullusz, a kúszó cseresznye paradicsom, és a bébilukullusz.
A zamatos paradicsom kitűnő önállóan fogyasztva, de önálló salátának, saláták részeként, levesnek, mártásként, töltve, vagy sütve, savanyítva, sűrítve (fűszerezve vagy anélkül), üdítőitalként és koktélok részeként egyaránt élvezetes. A paradicsom adta lehetőségek tárháza szinte kimeríthetetlen. Csak fantáziánk szab határt az ételeknek, amelyeket elkészíthetünk belőle. Számos ételt díszíthetünk vele, amelynek szintén csak kézügyességünk szab határt (paradicsomkorona, -rózsa, -tulipán varázsolható belőle, amely az ünnepi asztalunk fő dísze lehet).
Az üvegházi egész évben kapható, azonban különleges aromája, íze, és tápanyagtartalma csak a szabadföldi paradicsomnak van. Főszezonja júliustól szeptemberig tart. A sértetlen héjú, egyenletes színű, nem túl érett paradicsomokat vásároljuk meg. Hűtőszekrényben napokig eltartható.
Gazdag C-vitaminban (25-35 mg), folsavban (37 mg), biotinban (2,4 mg), káliumban (240 mg). Ezentúl pedig kiemelendő az antioxidáns hatású karotinoidtartalma (0,8 mg). Alacsony az energiatartalma (23 Kcal), 3,7 g cukrot, és 93 százalék vizet tartalmaz. A tápanyagtartalmánál ki kell emelni, hogy nagyban függ a termesztés helyétől, módjától. Jellegzetes zamatát a 0,3 – 0,8 százalék természetes savtartalmának köszönheti. De ezáltal a savtúltengés, gyomorgyulladás, fekély esetén panaszt okoz.
Különösen forró nyári napokon hűsítő, üdítő hatású, behűtött, savanykás leve. Gyümölcs helyett is fogyaszthatjuk!
Pálfi Erzsébet
dietetikus