A borokat csaknem azóta alkalmazzák gyógyszerként, amióta a szőlőt ismerik, már az ókori görögök orvosai felismerték terápiás hatását. Ma már azt is tudjuk, hogy a bor mértékletes fogyasztása kedvezően hat a légzésre, a szív- és érrendszerre, az emésztőnedvekre, a központi és perifériás idegrendszerre, az egész testre.
A kutatások rámutattak arra, hogy akik mértékletesen, de rendszeresen vörösbort fogyasztanak, közel 50 százalékkal kisebb valószínűséggel kapnak szívinfarktust vagy agyvérzést. Az adatok a vörösbor tartalomanyagainak kedvező egészségügyi hatásait igazolják, amelyekért a szervezet oxidációs folyamatait gátló anyagok a felelősek. Ezek az antioxidáns hatás révén megakadályozzák az LDL-koleszterin oxidációját, és ezzel az érelmeszesedéshez vezető anyagcsere-termékek lerakódását az erekben. Tehát az a paradoxon, hogy az egészségtelenebb életmód ellenére ritkább a szívinfarktus Franciaországban, mint más európai országokban, tudományos magyarázatra talált.
A soproni borvidék
A soproni borvidék története a keltákig vezethető vissza. A történelem során azonban a poncichterek, a XIX. századi német ajkú gazdák voltak azok, akik szorgalmas munkával készítették boraikat, és messze földön híressé tették a soproni bort. Pincéiket Sopronba, saját házaik alá építették. Ez akkoriban kiváltságot és nagyobb biztonságot jelentett. Pincéik ma a római alapokon nyugvó város kulturális értékei közé tartoznak.
A Monarchia idejében a magyar–osztrák–szlovák szőlőterületek egy borvidéket alkottak sopron–ruszt–pozsonyi néven és hasonló fajták, művelési módok jellemezték őket.
A szőlőskerteket pusztító járványok és a történelem viharai aztán külön fejlődési pályára állították a borvidéket: míg ma Ruszt elsősorban a fehér szőlőfajtákról és az aszúról (Ausbruch) híres, addig a soproni borvidéken a kékszőlő, főleg a Kékfrankos termelése kiemelkedő, de jelentősek még a Zweiget-, Cabernet sauvignon-, Merlot- és Pinot noir-ültetvények is. A fehérborfajták közül pedig a Zöld veltelini, a Chardonnay, a Tramini, a Zenit, a Sauvignon blanc és a Korai piros veltelini emelhető ki.
A soproni borvidék érdekessége, hogy az itteni klíma a késői szüretelésű édes borok előállításának is kedvez. Ezek a borok nem új keletűek vidékünkön, jelenlétük 1524-re vezethető vissza. Ma a hagyományok ápolása és a modern borkészítés tudománya egyesül gazdapolgáraink hordóiban, s szép boraink bizonyítják az egykoron európai hírű termőhely adottságait. Az elmúlt évben a soproni borvidék borai számos aranyérmet nyertek a Challenge International Du Vin bourdeux-i, a VinAgora és a MundusVini nemzetközi borversenyen.
Napóleon bora
A legenda szerint, ahogyan a nép megőrizte, a XIX. században Napóleon katonáit a soproni poncichterek lakásaiban szállásolták el. A kötelező ellátmányon túl a katonák vásárolták a jófajta bort, és próbálták feledni a háborús idők veszélyeit. A borosgazdák hamar felismerték, hogy a francia katonák kétféle pénzzel rendelkeznek, egy fehér színű háborús pénzzel, melyet a hadikiadások fedezésére készíttetett Napóleon és egy kék színű pénzzel, mely még a régi időkből származott, és értékesebb volt. A poncichterek a legjobb boraikat csak a kék színű pénzért voltak hajlandók kimérni, és fizetéskor csak annyit mondtak: kék frankot. Erre a kiváló borra ragadt rá a név, Kékfrankos, melyet azóta is így emlegetnek Európa számos vidékén.
A Soproni kékfrankos gyógyhatása
A soproni borvidékre jellemző kékfrankos szőlőfajta a Kaszpi-tenger mellől érkezett hazánkba, és gyógyító erejéhez kétség sem férhet. A vörösbor pozitív élettani hatása bizonyított, és a bécsi orvosok a két világháború között azt is megállapították, hogy a soproni szőlőben a borkősavas sók a bél- és gyomorproblémákat kiválóan gyógyítják. A bécsi gyógyturisták nagyszámban ellepték a várost. Kúrálták magukat, kirándultak, és ha a Várhely-kilátóból megpillantották az Alpok havas csúcsait, kicsit otthon is érezték magukat.
Borvidék a világörökségben
A soproni borvidék sokszínűsége évezredek során alakult ki. A kiváló, nemzetközi elismerésnek örvendő borok alapanyagát a Fertő tó környéki lankákon termeljük, amely terület a Fertő – Neusiedler See kultúrtáj, a világörökség része. A vidék egyedülálló természeti változatosságot mutat. Számos részre osztják a klimatikus határok, így a területen rendkívüli módon változatos állat- és növényvilág található: kontinentális alföldi sztyeppei tó, szubmediterrán dombok és szubalpin hegyek, értékes szikes puszták, valamint magashegységek. A Fertő tó körüli magyar–osztrák városok, falvak hálózata a vendégeknek számos látnivalót kínál. A természeti értékek mellett az ókori római, a középkori és a XVIII. század építészeti öröksége várja a látogatókat.
„Kékfrankos nyár 2005”
programsorozatról információ:
Bormarketing Műhely Kht.
(9400
Telefon: 99-508-835
Fax: 99-508-836
e-mail: info@soproniborvidek.hu
Kapcsolódó elérhetőségek:
Kép és szöveg: Rigler Zsolt
Bormarketing Műhely Kht. ügyvezetője
Taschner Tamás
Fertő-táj Világörökség Magyar Tanácsa
Közhasznú Egyesület ügyvezetője
JANDL BORÁSZAT

Apa és fia „poncichter” szőlőtermelő család vagyunk, szőlőink zöme, a Fertő mentén található, ahol az egyedülálló talajviszonyok és mikroklima – a sok napfény, a magas páratartalom – különleges körülményeket biztosít az itt termett boroknak. Szőlőtermelésünkre a radikális terméskorlátozás, figyelmes zöldmunka, a szőlő kíméletes feldolgozása jellemző.
Eredményeink:
2000 Páneurópa Nemzetközi Borverseny – Kékfrankos – arany
2001 Soproni borvidék versenye – Kékfrankos – arany, Cabernet – arany
2002 Országos Borverseny (Magyar Borok Háza) – Kékfrankos – arany, Kékfrankos – ezüst
2004 Orszagos Takarék Szöv. Borverseny – Kékfrankos – arany
2004 Challange International du Vin. Bourg – Bordeux – Franciaország – Kékfrankos – arany
Jandl pince
9421 Fertőrákos
Tel.: +36 99 355048
E-mail: jandl.boraszat@axelero.hu
PFNEISZL PINCÉSZET

A PFNEISZL PINCÉSZET 25 hektáron gazdálkodó családi gazdaság, a hagyományos Kékfrankos mellett Shiraz, Merlot, Cabernet Sauvignon és Zenit alkotja fajtaválasztékunkat. Borainkkal tavaly májusban jelentünk meg, ennek ellenére mind a hazai, mind a nemzetközi borversenyekről szép eredményekkel tértünk haza. Legnagyobb elismerésünk a Hamburgi Borszalonban elnyert „AZ Év Nemzetközi Felfedezettje” díj.
Cabernet Sauvignon 2002
VinAgora és Páneurópa borverseny arany-, MundusVini Németország ezüstérmes bora.
Mély, extrém vörös színű, tömör és bódító, ugyanakkor elbűvölően gyümölcsös bor. Ízében kávélikőr, sűrű szilvabefőtt és leheletnyi fahéj köszönt ránk. Rendkívül komplex bor, ezt teszi kerekké a magas alkoholtartalom, és foglalja keretbe a barrique érlelés.
Pfneiszl Hungarian Vineyards Kft.
9400 Sopron, Kőszegi út 81.
Tel.: 99/505-073
Web: www.pfneiszl-vineyards.com
Mail: wine@pfneiszl-vineyards.com
WENINGER PINCÉSZET

Franz Weninger 1997-ben vásárolta meg azokat a szőlőterületeket, melyek a Fertő tó délnyugati szegletében találhatók, s csodálatos gyümölcsöt hoznak. A délkeleti lejtésű dűlők és a gneiszes, csillámpalás ritka ásványi összetételű talaj teszik a szőlőskerteket különlegessé. A Soproni-hegység védelmében és a tó párás-meleg mikroklímájának köszönhetően a Spern Steiner és Frettner dűlőkben lévő 20 ha termő szőlő nagyon meleg, érett és harmonikus borokat eredményez.
Ma már a birtok irányítását Franz Reinhard Weninger végzi fiatalos lendülettel.
Soproni kékfrankos Spern Steiner 2003
Illatát rendkívüli gyümölcsösség jellemzi, melyben a meggy dominál.
Gyümölcsössége élénk, friss savakkal párosul, ízét kerti fűszerek teszik gazdaggá. Húsos, krémes textúrája és érett tanninja után pepperónis, fűszeres utóízét érezzük.
Weninger Pincészet
9494 Balf, Fő u 23.,
Tel. +36 99-531-082
E-mail: balf@weninger.com