Aki diétázott, fogyókúrázott, méregtelenített, az pontosan tudja, milyen fontos szerepe van a folyadékpótlásnak. Egy fogyókúra sem lehet sikeres, ha ugyan a súlyveszteség megvan, de a bőröd közben petyhüdt, ráncos lett. A víz tisztítja meg leggyorsabban és legalaposabban a szervezetet a méreganyagoktól.
Edzés előtt 1,5-2 órával 500 ml folyadékot igyál, de 10 perccel edzés előtt ismét el kell fogyasztani 125-200ml-t.
A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás nemcsak sportolóknak fontos, hanem mindenkinek – az egészség és mindennapos munkavégzés fenntartása érdekében.
• A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás eredményeként hatékonyabb a szervezet oxigén-és tápanyagszállítása,
•hatékonyabb a vese működése,
•csillapítja az éhségérzetet,
•jobb a zsírégetés,
•erősebbek, hajlékonyabbak lesznek az izmok, •fokozottabbá válik a koncentráló- és állóképességünk, •lelassul az öregedés folyamata,
• segít a stressz, kimerültség kezelésében.
Mikor?
– A folyadékot a legcélszerűbb a nap folyamán egyenletesen elosztva fogyasztani.
Mit?
– A legmegfelelőbb a víz lenne, de fontos, hogy a vizet tartalmazó folyadékok nem egyenértékűek a vízzel. Minden ital, ami édesítőt, szénsavat, színezéket tartalmaz, már nem minősül víznek!
– A víz mellett szénhidrát, koffein és mesterséges édesítőtől mentes italok, gyógynövényteák fogyasztása ajánlott.
– Kerülendők a koffein- alkohol tartalmú italok, szénsavval dúsított üdítők, magas cukortartalmú italok.
Mennyit?
-A folyadékpótlás általános elve szerint leadott kalóriánként 1-1,5 ml folyadékot kell fogyasztanunk naponta, ami kb. 1,5-
-Edzés előtt 1,5-2 órával 500 ml folyadékot igyál, de 10 perccel edzés előtt ismét el kell fogyasztani 125-200ml –t.
-Sportolás közben minden 10-20 percben 125-250 ml folyadék fogyasztása ajánlatos, míg edzés után 2 órán belül
Sport és víz
Fontos tudni, hogy a sportolásból származó testsúlycsökkenés a testfolyadék szintjének csökkenéséből származik, nem pedig az elégetett zsírból. Szükségünk van tehát folyadékra, hogy a tápanyagokat az izmokhoz és belső szervekhez továbbítsa, egyben eltávolítsa a salakanyagokat a szervezetből. Ráadásul a megfelelő mennyiségű folyadékfelvétel segít megőrizni a test és a bőr fiatalságát. A bőrnek egész évben szüksége van a figyelemre, de tavasszal a hosszú tél után az ember duplán vágyik a testi- lelki megújulásra. Semmi értelme a fogyókúrának, ha bőröd cserben hagy. A bőr megszenvedi az egészségtelen táplálkozást és életmódot, tehát a jó megjelenés alapja az élelmiszerekre fordított figyelem, melynek segítségével a bőr ragyogó lesz. Az, hogy mit eszünk, az kívülről is, a bőrünkön is meglátszik, tehát változtassunk életmódunkon.
Bőrbarát étrend
Nos, milyen is az a bőrbarát étrend, milyen vitaminokra, ásványi anyagokra van szükségünk.
A-vitamin: újjáépíti a szöveteket, csökkenti a túlzott faggyútermelést. A bőrben tárolt béta-karotin antioxidáns, melyet a test A-vitamin termelésre használ.
Forrás:tej, vaj, máj, olajos halak, tojás, sárga és narancsszínű gyümölcsök, sötétzöld levelű zöldségek.
B-vitaminok: energiát szabadítanak fel az élelmiszerekből a bőr anyagcseréjéhez, hidratálják és megőrzik a bőr simaságát.
Forrás: tej, olajoshalak, szárnyasok, vörös húsok, tojás, banán, szójabab, hántolatlan gabonafélék, búzacsíra.
C-vitamin: a kollagén előállításában játszik nagy szerepet, mely a kor előrehaladtával elöregszik. A dohányzás, a stressz és a túlzott napozás kivonhatja a C-vitamint a bőrből, mely így ki van téve a káros hatásoknak.
Forrás: citrom, kivi, eper, paradicsom, paprika, vörös áfonya, burgonya, brokkoli.
E-vitamin: legismertebb bőrtápláló vitamin, mely a szelénnel fejti ki hatását, a szabad gyökök megszüntetésével tartja karban bőrünket. Segít a bőr nedvességtartalmának helyreállításában, és a sérülések helyén az új sejtek termelésében. Hiányát jelzik a korai ráncok, a sápadt, pattanásos, sérülékeny bőr, és a bőr lassú gyógyulása.
Forrás: növényi olajok, diófélék, magvak, búzacsíra, hántolatlan gabonafélék.
Omega-3 zsírsavak: leküzdik a bőrgyulladást, és megnövelik testszöveteink rugalmasságát.
Forrás: tengeri halak, lenmagolaj.
Szelén: a szabadgyökök támadásai ellen védi a sejteket, táplálja a száraz bőrt.
Forrás: gabonapelyhek, tengeri ételek, hús, sajt, tojás, hántolatlan gabonafélék, búzacsíra.
Cink: felgyorsítja a foltos, sérült bőr gyógyulását és egyenletesen oszlatja el a pigmentet. Hiányában az anyajegyek megnagyobbodhatnak.
Forrás: tengeri ételek, vörös húsok, pulyka, sajt, tojás, diófélék, hántolatlan gabonafélék, búzacsíra.
Vas: fontos a hemoglobin előállításában. A vértelen arcszín és a szem alatti tartós sötét karikák a vas hiányára utalnak.
Forrás: vörös húsok, tengeri ételek, tojás, zöld levelű zöldségek.
Szépség étrend
A tápanyagban gazdag étrend mellett a teljes bőrvédelemhez a megfelelő arcápolás is hozzátartozik. Bármilyen is legyen bőrtípusunk, rendszeres ápolásra van szükség ahhoz, hogy szép, egészséges maradjon.
•A tej, joghurt, eper és a növényi glicerin kíméletesen, szárítás nélkül tisztítja, a levendula megnyugtatja az arcbőrt, és kiegyensúlyozza a zsírok termelődését.
•A mogyoró, borsmenta, cickafark és zsálya természetes összehúzókat tartalmaz.
•Hidratálásra nagyon jó a növényi olajokban gazdag kakaóvaj.
•A grapefruitmag-kivonat nemcsak szépíti a bőrt, de megelőzi a baktériumok elszaporodását is.
•A legegyszerűbb hámlasztó: finomra őrölt gabonából, zab-és kukoricadarából, mandulából, dióból készül.
•Enzimes hámlasztó a papaya.
•Arcgőzölésnél nyugodtan használjuk a gyógynövényeket és az illóolajokat.
•Tisztításhoz és összehúzáshoz agyagalapú, hidratáláshoz természetes növényi olajokban gazdag maszkot használjunk.
•A rózsavíz, bodzavirág, körömvirág és a kamilla megnyugtatja és tisztítja a bőrt.
A bőr külső tisztítása
•A bőr alapos tisztítása segít egyensúlyban tartani a bőr nedvességtartalmát, kitisztítja a pórusokat és eltávolítja az elhalt hámsejteket, javítja az egész test vérkeringését, segíti a bőrt megszabadulni a méreganyagoktól, s hatékony szerepet tölt be a narancsbőr megelőzésében, eltüntetésében.
•A bőr külső tisztításának módszere a bőrradírozás. A legegyszerűbb, ha durva sót összekeverünk olíva- vagy szezámolajjal. De kitűnő hatást érhetünk el, ha őrölt zabdarát és mandulát összekeverünk egy kis vízzel.
A bőr belső tisztítása
A bőr belső tisztításának módszere a méregtelenítés. Sajnos, az élelmiszerek a főzés és a feldolgozás során sokat veszítenek tápértékükből, ezért a méregtelenítő diéta alapja, hogy minél természetesebb állapotban fogyasszuk ezeket. A nyers gyümölcs és a zöldség, a magvak, a hüvelyesek, a hántolatlan rizs játszanak szerepet ebben az étrendben. Ezekhez főleg tavasszal, nyáron jutunk hozzá, ezért célszerű ebben az időszakban elkezdeni a kúrát. A méregtelenítésnél folyadékként ihatunk vizet, melybe citromot csavarunk, így serkentjük a beleket.
•A víz tisztítja meg leggyorsabban és legalaposabban a szervezetet a méreganyagoktól.
•De ihatunk friss gyümölcsökből és zöldségekből készült leveket: cseresznye-, szilva-, mangó-, dinnye-, alma-, szőlő-, zeller-, cékla-, répa-, málna-, őszibarack-, ananász-, eperlevet.
•A gyógynövényteák is hatásosak, melyek készülhetnek gyömbérből, gyermekláncfűből, édesköményből, cickafarkkóróból.
•Kitűnő méregtelenítő hatása van a zsázsának, petrezselyemnek, póré-, vörös-, fokhagymának, articsókának, magvaknak, barnarizsnek, cayenne-borsnak, gyömbérnek.
TILOS!
• Ne igyunk túl sok alkoholt, mert kiszárítja az arcbőrt, és vizelethajtó hatása miatt a szervezet gyorsan elveszíti a folyadékot. Az arcon az alkohol hatására finom vérerek jelenhetnek meg.
•A bőr szépségét fokozza, ha nem eszünk túl sok füstölt, olajban készült ételt,
•nem fogyasztunk túl sok sót,
•cukrot, mert mindez akadályozza a szervezet természetes méregtelenítését.