Az egészséges konyha kihagyhatatlan része: a káposzta. Itthon különösen népszerű a savanyú káposzta, elkészítésének számtalan változata létezik. Mára nem csupán őszi-téli egészségforrásként, hanem ínycsiklandó diétás ételként tartják számon a káposztaféléket. Különösen a savanyú káposztának van egészségmegőrző, sőt kifejezetten gyógyító hatása.
Az erjedés folyamán a tejsavbaktériumok és élesztőgombák a káposzta cukortartalmának nagy részét tejsavvá alakítják, ami a bélrendszert fertőtleníti, ezáltal segít megelőzni a megbetegedéseket.
Az emberi szervezet számára rendkívül fontosak a ballasztanyagok is, mivel ezek az emésztés folyamatát segítik. Érdekes módon a fejes káposzta 28 napig tartó erjesztése során a ballasztanyagok mennyisége nem csökken. A tejsav képződése az erjedő káposztában olyan értéknövekedést eredményez, ami a többi beltartalmi anyagra nincs káros hatással. Az utóbbi években több élelmiszernek – így a savanyú káposztának is – vizsgálják a „bioaktív anyagtartalmát”, amelyek rendszeres fogyasztása esetén nemcsak kivédik a rákos megbetegedéseket, hanem a betegség előrehaladását is gátolják.
Egészséges csemege
A, mint antibakteriális
Táplálkozástudománnyal foglalkozó tudósok kutatásai kimutatták, hogy a nagy ballasztanyag-tartalom és a fontos tejsavbaktériumok mellett antibakteriális hatású anyagok egész sorát tartalmazza, így:
– vitaminokat,
– ásványi anyagokat
– folsavat
– és nem utolsósorban glükozinolátokat.
A savanyú káposzta ideális alapanyaga az energiaszegény diétának. 17 kalória/100 g energiatartalmával kalóriaszegény tápláléknak számít, amelynek jó telítő hatása van, és különösen a téli hónapokban, amikor gyakran kényszerülünk import zöldségek fogyasztására, jelentős C-vitamin-ellátást jelent.
B, mint ballasztanyagok
A káposztában rejlő, nagy molekulájú szénhidrátok az emésztési folyamatban részt vevő enzimek révén nem bontódnak le, de igen jelentős szerepük van. Élénkítik a bélmozgást és a bélben vizet vesznek fel, ezáltal a bélfalra nagy nyomást gyakorolnak, mely a béltartalom gyorsabb kiürülését segítik. Ez azzal az előnnyel jár, hogy a nem kívánatos salak- és méreganyagok, valamint a betegséget okozó baktériumok a szervezetből gyorsabban kiürülnek. További fontos mellékhatásuk, hogy pl. a zsírok emésztéséhez nélkülözhetetlen epesav megkötésére is képesek.
Ballasztanyagokban gazdag diétával kimutatható módon csökkenthető az anyagcsere-megbetegedések és funkcionális zavarok, pl. túlsúly, bélrenyheség, sérv, cukorbetegség, szív- és keringési betegségek, köszvény súlyossága.
C, mint C-vitamin
Valóságos vitaminbomba a savanyú káposzta, jelentős mennyiségű C-vitamint, folsavat, B6– és K-vitamint tartalmaz. A felnőtt ember napi szükséglete 75 mg C-vitamin, így egy adag, köret formájában elfogyasztott káposztával a napi szükséglet egyharmada fedezhető. Akut megbetegedések, magas láz esetén a napi fogyasztást 1000 mg-ra kell emelni. A C-vitamin antioxidáns, erősíti az immunrendszert, óv a teljesítőképesség-csökkenéstől és javítja a vas felvételét a táplálékból. A folsav a sejtosztódásban és a sejtmegújulásban játszik szerepet. B6-vitamin a testfehérjék felépítésében, az idegrendszer funkcióiban, az immunrendszer működésében és a hemoglobin szintézisében (a vér festékanyagának képzésében) vesz részt.
A B6-vitamin nem hőérzékeny, így főzés során nem bomlik le. A K-vitaminnak komoly szerepe van a véralvadásban, így közrejátszik sérülések során keletkező nyílt sebek hegesedésében.
T, mint tejsav
Az emberi szervezet a savanyú káposzta tejsavtartalmát jó hatásfokkal képes felvenni, amely ezáltal hozzájárul az egészséges bélflórához. Az enyhén savanyú közeg nem kedvez a káros bélbaktériumoknak.
Ny, mint nyomelemek
Ide tartozik többek között a cink és a vas. Egyoldalú táplálkozás, pl. szigorú diéták esetén a nyomelemek pótlásáról gondoskodni kell. A vasnak a hemoglobin (vörösvértest) képzésében és az oxigénellátásban van fontos szerepe. Hiánya befolyásolja a fizikai aktivitást, valamint növelheti az infarktus veszélyét. Emellett a savanyú káposzta 100 grammonként kb. 2,5 g ásványi anyagot tartalmaz, ebből 288 mg/100 g káliumtartalom, 14 mg/100 g magnéziumtartalom és 50 mg/100 g kalciumtartalom.
Friss.info
A káposzta nagy számban tartalmaz ún. másodlagos növényi anyagokat, pl. aromáját, színét, ízét befolyásoló, ill. meghatározó vegyületeket. Többek között antimikrobiális, antioxidatív és immunfunkciókat befolyásoló hatásuk befolyásolja a véralvadást, segíti az emésztést, és a rákos megbetegedéseket is gátolja.
Fogyaszd fogyókúra helyett!
Hozzávalók:
80 dkg savanyú káposzta
teljes kiőrlésű kenyér
méz
1 alma
1 sárgarépa
Reggel: 2 szelet pirítós kenyeret megkenünk mézzel összekevert túróval.
Első köztes étkezés: 120 g nyers savanyú káposzta.
Délben: 250 g nyers savanyú káposztát 1 almával megmelegítünk. Ehhez kifőzünk 150 g burgonyát, meghámozzuk, pürésítjük és a 2 ek. tejföllel ízesítjük.
Második köztes étkezés: 120 g savanyú káposztát 1 ek. tejföllel elkeverünk. Hidegen vagy melegen fogyaszthatjuk.
Este: A maradék savanyú káposztát tetszés szerint ízesítjük. Feltétként a 100 g pulykaszeletet sóval és borssal fűszerezzük, grillezzük.
A diéta napokon át folytatható. A változatossághoz lehet a reggeli kenyérre méz helyett lekvárt kenni, vagy egy főtt tojással helyettesíteni. Ebédnél az almát körtével felváltani, vacsorához pedig helyezzünk egy szelet sovány füstölt oldalast a káposztára, és így melegítsük össze.
Az így végrehajtott salaktalanítás után továbbra is ügyelni kell a zsírszegény és növényi alapanyagokban gazdag táplálkozásra, és egyidejűleg naponta 2-3 l szénsavmentes vizet, vagy gyógyteát inni.
Savanyúkáposzta-lé
Szükséges eszközök: egy gyümölcsprés és egy fényvédő barna üvegpalack, megfelelő zárással. A káposztát a levével együtt a présbe töltjük, összetörjük és leszűrjük. Figyelembe kell venni, hogy a lé tárolása során a C-vitamin jelentős mértékben lebomlik, ezért érdemes azonnali fogyasztásra készíteni.
Fitnesz ital
½ banán
50 ml savanyúkáposzta-lé
50 ml sárgarépalé
50 ml multivitaminlé
Valamennyi hozzávalót összeturmixoljuk, majd pohárban kínáljuk.
Savanyú káposztás muffin
Hozzávalók 12 db muffinhoz
Tésztához:
2 tojás
csipet só
3 ek. tej
Töltelékhez:
3 mogyoróhagyma
2 ek. étolaj
1 tk. kömény
vaj a forma kikenéséhez
100 ml tejszín
3 tojás
só, bors
A lisztből, vajból, tojásokból, sóból és tejből sima tésztát készítünk, és befedve 30 percig hideg helyre állítjuk. A savanyú káposztát lecsepegtetjük, apróra vágjuk. A mogyoróhagymát meghámozzuk, kockázzuk, forró olajban vagy vajban a hozzáadott káposztával együtt megpároljuk, majd köménnyel fűszerezzük. A muffinformákat kivajazzuk. A tésztát egy jól belisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk, és a formákba nyomkodjuk. A káposztát a formákba töltjük, a tejszínt a tojásokkal jól összedolgozzuk, sóval és borssal ízesítjük, és a káposztára öntjük. Előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük 200 C-on. Engedjük lassan lehűlni, majd a muffinokat óvatosan kicsúsztatjuk a formákból.
Savanyú káposztás egytálétel
Hozzávalók 4 személyre
2 burgonya
2 sárgarépa
1 póréhagyma
½ l zöldségalaplé
2 tojássárgája
só, bors
A burgonyát és a sárgarépát megmossuk, meghámozzuk és durvára reszeljük. A póréhagymát félbevágjuk, megmossuk és karikákra vágjuk. A savanyú káposztát vékonyra szeleteljük. A zöldségeket és az alaplevet 15 percig főzzük, majd levesszük a tűzhelyről. A tojássárgáját összedolgozzuk a tejszínnel, és bekeverjük az ételbe. Sóval, borssal ízesítjük.
Tanács: Betétként teljes kiőrlésű gabonából kétszersültet kínálunk, fokhagymával bedörzsölve és felkockázva.
Susanne Martin: A savanyú káposzta
f9542719-efee-4fc0-ae3f-2291ac91344e