A megfázások, az influenza, a különféle makacs baktérium-fertőzések igenis elkerülhetők. Időben kell azonban lépned: a jól ismert mondás, miszerint a megelőzés fontosabb, mint a kezelés, nagyon helytálló ebben az esetben. Kívül-belül fel kell magad vértezned, meg kell erősítened a szervezeted!
Az immunrendszer erősítésében kiemelkedő szerepe van
•a helyes táplálkozásnak,
•a rendszeres fizikai aktivitásnak,
•a lelki egyensúlynak,
•a pihenésnek, alvásnak és
•számos gyógyhatású növénynek, amelyeket most sorra veszünk, és sok-sok hasznos javaslattal látunk el, hogyan használhatod azokat.
Vitaminok
Vitaminokra mindig szüksége van a szervezetnek. Szent-Györgyi Albert szavainál hitelesebb senki sem lehetne: „A vitamin egy anyag, melyet enni kell, hogy meg ne betegedjünk”. Az őszi időszakban fokozottabban van szükséged vitaminbevitelre. Gyümölcsök, zöldségek formájában a legideálisabb bevinni a szervezetedbe a vitaminokat, mivel szervesen kötött formából a jótékony hatású molekulák könnyebben felszívódnak és jobban hasznosulnak. Valószínű, hogy elegendő mennyiségben nem tudsz fogyasztani friss gyümölcsöt és zöldséget, ezért lehet, hogy a létfontosságú vitaminokat mesterségesen is be kell a szervezetedbe juttatnod.
A vitaminok közül az őszi időszakban kiemelkedő a C-, D- és E-vitamin szerepe.
•A vízben oldódó C-vitaminból a megszokottnál magasabb dózisú napi bevitel csak hasznodra válhat. Napi 500 mg C-vitamin segít megelőzni a megfázást, kialakult betegség esetén pedig napi kétszer 500 mg aszkorbinsav hozzásegít ahhoz, hogy hamarabb kilábalj a betegségből. C-vitamin bombának számító növények és táplálékok a következők: csipkebogyó, fekete ribizli, zöldpaprika, kiwi, citrom, petrezselyem, fejeskáposzta, fekete retek. A fejeskáposzta, a fekete retek, citrom és a petrezselyem vitamintartalmához a növények kipréselésével juthatsz. A növényi levek egymással tetszés szerint kombinálhatók, és meglátod, reggeli után milyen frissé, aktívvá tesz egy pohár frissen facsart zöldséglé.
Fitt.tipp
Tea készítése esetén ügyelned kell arra, hogy a C-vitamin magas hőmérsékleten elbomlik, és hatástalanná válik, ezért a C-vitaminban gazdag gyógynövényekből langyos vízzel kell teát készítened.
•A D-vitamin képződéséhez elengedhetetlen az éltető napfény. A borongós őszi időszakban, amikor a napsugarak csak ritkán járulnak hozzá e létfontosságú vitamin kialakulásához, szükséged lehet D-vitamin pótlásra.
Fitt.tipp
Olajos halak, csukamájolaj, margarin, tojás, juhtúró és sajtok fogyasztásával sikerül elegendőre kiegészítened a kevés napfény miatt kisebb mennyiségben rendelkezésre álló D-vitamint.
•A szintén zsírban oldódó E-vitamin a C-vitaminnal együtt, egymás hatását erősítve, véd meg az oxidatív károsodásoktól és az azok következményeként jelentkező immunrendszeri gyengeségtől. E-vitaminhoz igazán kellemes, élvezetes módon juthatsz, mégpedig nassolással: a tökmag, a mogyoró, a mandula, a marcipán, a dió, a pisztácia a fő E-vitamin források.
Fitt.tipp
Főzz búzacsíra-, szója- vagy napraforgóolajjal, hogy a készített ételek több E-vitamint tartalmazzanak!
Nyomelemek
A nyomelemek közül a cink és a vas szerepe kiemelkedő az őszi immunerősítő programban.
•Tudományos kutatások kimutatták, hogy a cink a C-vitamin hatását elősegíti, így különösen javasolt az együtt történő alkalmazásuk. Az ősszel és télen külső hatásoknak, hidegnek fokozottan kitett bőr megújulásához feltétlenül szükséges a cink. Cinkdús élelmiszer a rozscsíra, a búzakorpa és -csíra, a borjúmáj, a parmezán sajt, a lencse, a kakaó valamint a tenger gyümölcsei.
•A vas a sejtnövekedés és -regenerálódás elősegítése mellett az ellenálló-képességet is fokozza. Spenót, sóska, rókagomba, cékla, élesztő, pisztácia, mandula és dió étrendbe történő beiktatásával több vashoz juthatsz.
Fitt.tipp
Ha vaskészítményekkel próbálkozol, tudnod kell, hogy azokat C-vitaminnal kell bevenned, mivel csak ebben az esetben tud a vas a bélcsatornából kellő mértékben felszívódni.
Rostok
A helyes, kiegyensúlyozott táplálkozásnak döntő szerepe van ellenálló-képességed fokozásában.
• Az inulin egy természetes étkezési rost, ami előfordul zöldségekben és gyümölcsökben (articsóka, spárga, hagyma, fokhagyma, mazsola, banán). Az inulin egyben prebiotikum, ami azt jelenti, hogy szervezeted jótékony hatású baktériumainak, a probiotikumoknak növeli az aktivitását, és egyidejűleg segít megelőzni a betegséget okozó baktériumok elszaporodását emésztő rendszeredben. Az inulin úgyszólván “felturbózza” a probiotikumok hatását, amelyek segítenek megerősíteni tested természetes védekezését, így megelőzik a hétköznapi emésztőrendszeri betegségek kialakulását, és elősegítik az egészséges emésztést.
•A prebiotikumok mellett probiotikumokat is bejuttathatsz a szervezetedbe. A probiotikum Lactobacilus GG közelmúltbeli, nagy jelentőségű felfedezése új kapukat nyit a fertőzések, megbetegedések elleni harcban. Néhány kefír és joghurt jótékony, probiotikus tejsav-baktériumokat tartalmaz; a bevásárlásnál figyelj oda ezekre a termékekre, és fogyassz belőlük rendszeresen!
Gyógyító növények
•Az ellenállóerő növelésében verhetetlen a bíborszínű kasvirág (Echinacea purpurea) kivonata. A kivonat rendszeres szedése hozzásegít a nátha, köhögés, megfázás, influenza és egyéb őszi kellemetlen betegségek megelőzéséhez.
•Az általános erősítőszerek közé tartoznak a méhészeti készítmények is (méz, méhpempő, virágpor, propolisz), amik közül a propolisz a legkoncentráltabb vitaminforrás. Tabletta, csepp és számos más formában is használhatod a propoliszt vitaminok, ásványi anyagok pótlására.
•Az immunrendszer felvértezése szempontjából segítségedre vannak a fűben-fában található orvosságok. Akár természetes „antibiotikumnak” vagy mellékhatásoktól mentes vírusellenes szernek is nevezhetnénk a hagymaféléket (fokhagyma, vöröshagyma stb.), a grapefruitmag kivonatát vagy a mustárolajat tartalmazó növényeket (mustár, retek, torma). Ezeknek a házi patikaszereknek a rendszeres fogyasztása a megnövekedett ellenálló-képesség záloga. Ha minden kollégád köhög és gyengélkedik körülötted, ne riadj vissza esténként egy-kétgerezd fokhagyma elrágcsálásától! A paradicsomsaláta szerepeljen az őszi receptjeid között is, mert komplex védelmet nyújt számodra! A likopinban gazdag paradicsom a szadad gyökök ellen veszi fel a harcot. Minél pirosabb a paradicsom, annál gazdagabb ebben az értékes hatóanyagban, ami még hőkezelés hatására sem veszíti el rendkívül előnyös hatását. A paradicsomsalátához adott vöröshagyma illetve fokhagyma elbánik a vírusokkal és a baktériumokkal. A telítetlen zsírsavakban gazdag olívaolaj az ereid rugalmasságát és egészségét védi, és jobb vérkeringést biztosít a hideg téli időszakra, a fázós végtagok napjaira.
Ételed és italod döntően befolyásolja erőnléted, egészségi állapotod. Ételeid fűszerezéséhez használd változatosan a növényi fűszereket! A vitamindús friss zöld petrezselyem mellett a gyömbér, kakukkfű, szegfűszeg is szerepeljenek a palettán. Ezek a fűszerek amellett, hogy finomak, segítenek a szájban található baktériumok elpusztításában.
Édességek, italok
•Fogyassz sok folyadékot, aminek döntő része ásványvíz legyen! Érdemes kipróbálnod a bodzaszörpöt, aminek a jellegzetesen finom íze sok C-vitamint és rengeteg erősítő hatású flavonoidot takar.
•Ha a teázás mellett voksolsz, és a teáspolc előtt hezitálsz, ősszel essen a választásod gyakrabban az antioxidánsokban dús zöld teára és a C-vitamin egyik fő forrásának számító csipkebogyóteára. A teák édesítésére mézet használj, és frissen facsart citromlével savanyítsd azokat! A részletekre ügyelve láthatod, micsoda vitamin- és erőforrás lehet akár egy csésze, munka közben elfogyasztott tea is!
•Ha a dermesztő hidegben is édességre vágysz, gondolj a zsályabonbonokra, amik a torkodra vigyázó őrök az őszi-téli időben. Mindig tarts magadnál pár szemet belőlük.
Bónusz: Pihenj!
A pihenésnek kulcsszerepe van szervezeted megújulásában. A kipihent, erős szervezet sikerrel harcol bármilyen vírussal és baktériummal.
•A napi 8 óra alvás segít a másnapi viszontagságok leküzdésében.
•A kényelmes, nem túl puha, egyenes ágy és a jól szellőző, ugyanakkor melegséget adó paplan ehhez alapfeltétel.
•Az esti elalvást tökéletesen segíti egy felmelegítő, relaxáló fürdő, amihez a fürdősót házilag előállíthatod.
TIPP
Készíts
+ 3 melengető tipp
•Az őszi hideg szelek után semmire sem vágysz jobban, mint az átmelegedésre. Sok helyen beszerezhető manapság infravörös lámpa, aminek a meleg sugaraival naponta 5-10 percen át besugarazva arcod, füleid, esetleg fázó végtagjaid számos betegség előzhető meg. Jelentősen csökkentheted ily módon az arcüreg- és homloküreg gyulladás valószínűségét, és a fület érintő kellemetlen panaszok is mérséklődnek.
•Ha még testet-lelket melengetőbb hatásra vágysz, szaunáznod kell: a szauna a gőzfürdőhöz hasonlóan segíti szervezeted a salakanyagoktól való megszabadulásban, hatékony immunerősítő és érregeneráló hatású. A szaunában forró és száraz a levegő, amelyben elpusztulnak a baktériumok és a vírusok. Az infraszaunát sokan azért szeretik, mert a hőmérséklete nem éri el a kilencven fokot. Tény, hogy a gyógyhatáshoz ennek a valóban magas hőmérsékletnek a fele is elegendő.
EXTRA!
•Az infraszauna jobban kíméli szívünket, mint a klasszikus finn szauna. A láthatatlan sugarak behatolnak a bőrödbe, hőenergiává alakulnak, majd a vérkeringés segítségével minden szervedhez eljutnak. A szakértők állítják, hogy amíg a hagyományos szaunákban az izzadással szervezetünkből víz távozik el, s csak három százalékban salakanyagok, addig az infraszauna hője mintegy húsz százalékos salakeltávolítást tesz lehetővé. Ártalmas nehézfémek, tejsav, koleszterin, zsírfelesleg távozik el a szervezetedből, és még a testsúlyod is csökken.
Végül…
Mint látod, számos kellemes, ízletes, pihentető módja van annak, hogy immunrendszered megerősítsd, és sikerrel dacolj az ősz hozta kellemetlen betegségekkel. Szánj egy kis időt magadra és egészséged megóvására; töltsd el az őszi, téli napokat is a napfényes oldalon!
Dr. Budai Marianna – Pápai Katalin
gyógyszerészek