Bár Kína úgy került be a köztudatba, hogy ott az életszínvonal alacsony, az emberek soványak, ma már a gyors gazdasági fejlődés következtében az elhízás egyre gyakoribb betegség.
Az emésztési zavarokkal összefüggő elhízást a hagyományos kínai orvoslás (HKO) a gyomor és a lép rendellenességének tartja. Különböző okai lehetnek. Például ilyenkor az ősz beköszöntével a nedvesség felhalmozódik a testben (külső ok), de elhízhatunk azért is, mert rosszak a táplálkozási szokásaink és ez a középső melegítő (a gyomor és a lép) stagnálásához és elzáródásához vezethet. A fenti szerveink a táplálék megemésztésében, a felszívódásban érdekeltek, ha ebben zavar támad, pl. elakadás, haspuffadás is lehet a következmény.
Az akupunktúra a fogyasztást, az egyensúlyi állapot megteremtésével éri el. Ez azt is jelenti, hogy bár nagyon hatékony, nem vezet kóros lesoványodáshoz. De van még egy jellemzője: az induláskor lassabban hat, később a folyamat – tekintve, hogy átállítja az anyagcserét – már „magától is” előrehalad, és ilyenkor már az életmód-változás is elegendő.
Első és alapvető különbség és különlegesség, hogy nem kívánunk speciális diétát az akupunktúrás fogyasztás mellett. Az akupunktúra belső anyagcsere átállítást végez, ennek következményeképpen elveszi az éhségérzetet, azaz nem eszünk sokat, mert rosszul leszünk tőle. Ugyanakkor teljesítőképességünk sem csökken, sőt nő, kezdünk visszatérni a régen kihízott ruhadarabjainkhoz.
A fogyasztást ajánlatos kúraszerűen végezni: 10-20 kezelés jelent egy kúrát. Ha a testi akupunktúrás pontokat választjuk, a kúra ideje lerövidül, naponta kérhetünk kezelést. Fülakupunktúra esetében (a fülön használatos pontokat ld. az ábra mellékleten), a kezeléseket elég 2-3 naponta végezni. Érdekes, hogy a gyakorlatban ez a kezelési forma terjedt el, számos előnye miatt. Nem kell hozzá levetkőzni (gyakran szégyelljük elhízott testünket), nem szúrják itt mélyre a tűket és gyorsabb a hatás, mint a test-akupunktúra esetében.
A fülakupunktúra, azok számára, akik viszolyognak a tűktől, felcserélhető a fülakupresszúrával. Ilyenkor a tűk helyett egy speciális kínai gyógynövény magjait ragasztják be a megfelelő pontokba és a páciens a beragasztott magok nyomkodásával, presszúrájával saját magát stimulálja a nap folyamán. Érdemes az étkezések előtti percekben végezni ezt a stimulációt, az éhség-érzet hatékonyabb csökkentése érdekében.
Régebben tartós tűk beragasztásával értek el hasonló eredményt, de ez a technika kezd kiszorulni a divatból, mivel a fertőződés veszélye nem zárható ki. A jelenlegi gyakorlat – akár a testi, akár a fül-pontokkal dolgozunk – nagyon hatásos és az általános egészségjavítás szempontjait is figyelembe veszi (pl. csökkenti a gyakori magasvérnyomást, a vérzsír szintet, stb.). Ez a kívánalom találkozik a modern orvosi szemlélettel, amely az elhízást úgy tekinti, hogy az része egy „anyagcsere szindrómá”-nak.
Lássuk hát, hogy melyek a főbb fogyasztó pontok. Mindenekelőtt a Shen men, ami magyarul azt jelenti: a Lélek kapuja. A másik fontos pont, amit a német irodalom Eßverlangen-nek nevez, a gyomor képviselete a fülkagylón, itt stimulálva közvetlenül a gyomor működését javítjuk (és a bolygóideg közvetítésével hatékony éhségcsökkentést érhetünk el). Fontos még a Hungerpont, a fülcsapon és más pontokon a hormonális szabályozást is befolyásolhatjuk.
Dr. Eőry Ajándok