A sushi köztudottan nagyon egészséges étel: finom, könnyű, alacsony kalóriatartalmú. A sushi mint minden nagy felfedezés, véletlenül született. Ahhoz, hogy az ember sushi itamae legyen, hosszú évek tanulása szükséges. Mi egy japánban tanuló ifjú mestert, Hiroe-Shouji-t (Shódzsi) kérdeztük a sushi készítés művészetéről.
Magyarországon születtél, a családod is itt él, te mégis Japánban tanulsz egy ősi, tradicionális mesterséget, honnan az ötlet?
Azzal kezdeném, hogy édesapám japán, így érthető, hogy vonzódom ehhez a világhoz. 12 évesen egy barátommal elhatároztuk, hogy szakácsnak tanulunk, és el is végeztük a magyar vendéglátóipari szakiskolát, célom azonban a japán tradicionális szakácsművészet megismerése volt. Magyarországon kevés japán szakács van, főleg olyan, aki eredeti japán konyhában sajátíthatta el a mesterséget, így az iskola elvégzése után kiutaztam, hogy később, itthon kamatoztathassam majd a tudásomat. Három éve élek kint. Szerencsém volt, mert Yokohamában, egy jó nevű étteremben dolgozom, a mesterem a megyei Fugu Szövetség elnöke, a japán halételek elkészítésének neves specialistája. Az étterem tulajdonosa szereti Magyarországot, és egyik álma az volt, hogy az ő éttermében kitanítson egy magyar fiút, aki majd hírét viszi ennek a szép mesterségnek a távoli Európába is.
Japánban is iskolába jártál, hogy kitanuld a mesterséget?
Japánban egész mások a tanítási technikák, mint Magyarországon. Szinte semmit nem magyaráznak el, nem mutatják meg személyre szólóan, egyszerűen beállsz mosogatni és figyelsz, ez a tanterv. Van a szakácsoknak Japánban is iskolája, de csak a gyakorlatban megszerzett tudás alakulhat mesterivé. Ahogy a tudásod nő, úgy kerülhetsz egyre magasabbra a ranglétrán. Japánban a vendég az „Isten”, akkor leszel jó itamae, ha a vendég teljes mértekben elégedett a munkáddal. A japán konyha nagyon zárt világ, sok hazai fiú sem bírja végigjárni a ranglétrát, olyan szigorúak az elvárások. Amikor kijöttem, a nyelvet minimális szinten beszéltem, ezért úgy viselkedtek velem, mint egy Gaijin-nal (Gajdzsin, idegen). A Tv-ből és szótárból tanultam a nyelvet és a helyes viselkedést, nehéz volt a kezdet. Sokszor hónapokig nem szólt hozzám senki, csak a kitartásomon és az elszántságomon múlt, hogy még mindig kint vagyok. 18 évesen kerültem ki ebbe az országba, itt lettem felnőtt és önálló ember, sok mindent köszönhetek Japánnak, a mesteremnek.
Beszéljünk a sushiról. Milyen étel ez?
Vannak zöldséges, avokádós, uborkás sushik is. Valami olyasmit jelent a szó magyarul, hogy ecettel pácolt halhús. Az eredete egy véletlenen múlt. Szállítás közben a halételekbe egy ehető baktérium került, ami megerjesztette, így egy kellemes ízű, könnyű, jól emészthető étel lett.
További kísérletek eredményeképpen, egy speciálisan ízesített ecetet kevernek öszsze a rizzsel, ezt minden mester másképpen készíti. Három fajta rizsből keverik, különböző mosási technikákkal, ami szintén mesterenként változik, ez lesz maga a sushi alapja, a rizságy. A Nori nevű alga a következő lépés, majd ebbe kerülhetnek a különböző halak, zöldségek: tonhal, lazac, angolna, tigrisrák, tarisznyarák, jégretek, torma. Az elkészítésnek 70 százalékát az előkészítés, a halak filézése, a rákok elkészítése, zöldségpucolás teszi ki, ezeket a munkákat igen gyorsan kell végezni, mert az alapanyagok hamar megromlanak a levegőn. Japánban az emberek nagyon spórolósak és mindent felhasználnak, amit csak lehet, szinte semmit nem dobnak ki, minden nyesedékből, aprólékból készül valami előétel, vagy nassolni való.
Többfajta sushi is létezik. Segíts nekünk eligazodni ebben a színes kavalkádban.
A sushinak három fő fajtája van. A Nigiri Sushi: kézzel formázott rizsgombócot készítünk, amit a szeletelt halra teszünk, ezt formázzuk meg. Általában méretét tekintve a nigiri-k kicsik, szinte csak egy falat. A nigirik közé soroljuk a Makisushit, amelyben a rizst és a halat tekercsekké formázzák. Ezen belül vannak, a hossomaki vékonytekercsek, és a stomaki vastagtekercsek. Oshi sushi: ezt a fajtát különböző formákba préselik. Chirashi Sushi, melyet egy speciális edényben készítenek. Japánban főételként és előételként is fogyasztják a sushit, általában a levessel együtt tálalják. Ehhez tudni kell, hogy kevés fajta leves van Japánban, a leggyakoribb a miso leves, ami szintén egy hallé, melyet változatossá a betétek tesznek, ilyen lehet a vakme nevű alga, az újhagyma, vagy a szójasajt. A világ halfogyasztásának 60-65 százalékát a Japánok teszik ki, szinte mindennap fogyasztanak valamilyen halételt.
Ha már mindent elsajátítottál Japánban, hogyan tovább?
Ahhoz, hogy valaki átérezze ezt a mesterséget, kint kell elsajátítani, látni kell a tradíciókat, érezni kell, mennyi munka, elszántság van mögötte. Szerintem ez egy művészet. Kihasználhatom a fantáziámat, a kézügyességemet és egy kicsit beletehetem a magam stílusát is egy-egy falatkába. Mindig próbálok újat mutatni a vendégeknek, színekben, ízekben, formákban, ezt a mesterséget egy életen át kell tanulni, fejleszteni. Életem végéig emlékezni fogok Japánra és a mesteremre, szeretnék hazajönni majd Magyarországra, és minden tudásomat megmutatni itthon. Természetesen én szeretnék lenni a legjobb és a legismertebb japán és sushi-szakács. A sushi nem egy megszokott fogás Magyarországon, de hiszem, hogy egyre több ember vágyik majd különleges ízekre és elterjed ez a finom étel Európaszerte. Ennek szeretnék a részese lenni magam is.
H. É.