Testünk finom hangszer, a körülöttünk és a bennünk lévő világ
Télen a napfény hiányában és a kevesebb vitamint tartalmazó élelmiszerek miatt csökken szervezetünk és ezzel bőrünk ellenálló képessége is. Ráadásul a téli időjárás hatásai igazán próbára teszik bőrünket. A szél, az alacsony hőmérséklet, a fűtött lakás levegője szárítja szervezetünk legfelső védőrétegét. Az ilyen vízhiányos környezet hatásait érezzük a nyálkahártyákon, orrban, szemen, az ajkak érzékeny bőrén, és igaz ez a ruhával borított testrészekre is. Különösen a műszálas, és a gyapjú anyagok szárítják bőrünket.
A hideg hatására összehúzódnak a bőr apró erei. A szűkebb csatornákon kevesebb vér áramlik át, ezért az elhalványodott bőr sejtjei kevesebb tápanyaghoz jutnak. A bőr lehűlésével könnyebben fellazul a külső szaruréteg, és ezzel csökken a kívülről odajutó kórokozókkal szembeni védettség. A szél elősegíti a párolgást, vagyis tovább hűti a bőr felszínét. Ezért a bőrön finom berepedések alakulnak ki, amelyek utat nyitnak a bőrön megtelepedő baktériumok behatolásának. Ilyenkor sokan panaszkodnak viszketésről, reszelős tapintású bőrről.
A hideg hónapok elsősorban a száraz bőrűeknek okoznak nagyobb gondot. Ez érthető, mert az összehúzódó ereken keresztül a bőr faggyúmirigyei is kevesebb tápanyaghoz jutnak, így csökken a faggyútermelés is. A száraz bőrűeknek nemcsak a kellemetlen, feszülő és viszkető érzés miatt kell fokozottan védeniük bőrüket a gyors kiszáradás ellen, hanem azért is, mert korai ráncosodást okozhat.
A külső hatásokra reagáló hámréteg a szokottnál érzékenyebbé válhat, ezért a legfontosabb, hogy rendszeresen használjunk a bőrtípusunknak megfelelő testápolót és arckrémet, ha lehet színező- és illatanyagmenteseket.
A száraz, kiszáradt bőr nem képes ellátni védő feladatát. Az extrém dehidratáció során kipirosodik, fáj, és könnyen sebezhető. Ezért télen a bőrünk különösen sok törődést igényel.
Néhány fitt tipp bőrünk rendszeres ápolásához
•A tisztításhoz mindig enyhe, kímélő termékeket használjunk. A legjobbak a tisztítótejek.
•Mosdásnál óvatosan itassuk le a vizet egy frottírtörülközővel. Soha ne dörzsöljük, mert ettől még jobban kipirosodik a bőr.
•A tisztítás után alkoholmentes arcvizet kenjünk a bőrre, ez felfrissíti és táplálja.
•Használjunk ápolókrémet mindennap. Az ápoló, vitaminos krémet ne sajnáljuk magunktól. Bőségesen kenjünk belőle az igénybe vett területre, majd körkörös mozdulattal masszírozzuk a bőrbe.
•Egész testünket kényeztessük olajjal! A száraz bőrt könnyen puhává, simává varázsolhatjuk, ha néhány csepp mandula- vagy jojobaolajat teszünk rá.
•Fordítsunk különös figyelmet a szem környékére! A szemkörnyéki rész nagyon érzékeny, könnyen kiszárad (ezért elsőként ezen a részen alakulnak ki a szarkalábak). A zselét vagy krémet, mely nedvességet ad, óvatosan masszírozzuk a bőrbe.
•Mindennap, elindulás előtt kenjük be arcunkat és kézfejünket olyan közömbös, félzsíros krémmel, amely nem tartalmaz illat- és színezőanyagot. Ez ellenállóvá teszi a bőrt az időjárás viszontagságaival szemben. A bekrémezett arcra tehetünk vékony rétegben alapozót is, amely szintén védelmet nyújt.
B.G.