A közhiedelemmel ellentétben nem minden húgyúti fertőzés felfázás, viszont a felfázás húgyúti betegség. A részletekről Dr. Tenke Péter urológus főorvost kérdeztük.
Mi okozza a húgyúti fertőzéseket?
A húgyúti megbetegedéseket baktériumok okozzák, amelyek leggyakrabban alulról felfelé fertőznek és a húgycsövön át érik el a hólyagot, a húgyvezetéket és a vesemedencét.
Kik a legveszélyeztetettebbek?
Csecsemőkorban a fiúknál gyakrabban fordul elő, mivel a velük született fejlődési rendellenességek, mint például a fitymaszűkület, erre hajlamosabbá teszi őket. Ám az első életév után az esélyek megfordulnak, mert a lányoknál a nemi szerv közelebb van a végbélhez, a húgycső rövidebb és nedves, ami a baktériumok bejutását megkönnyíti. Azután a serdülőkorban, a szexuális élet kezdetekor, 30-40 százalékkal is megnőhet a fertőzésre való hajlam, ami az évek során később is egyenletesen nő. A férfiak 40 éves kor felett lépnek ismét a veszélyeztetettek körébe, ami a jóindulatú prosztata megnagyobbodással magyarázható.
Melyek a hajlamosító tényezők?
Szerepet játszhatnak genetikai tényezők és külső körülmények, rossz szokások egyaránt. Férfiaknál a szexuális érintkezés fokozott izomtónust okoz a prosztatában, aminek hatására a hátsó húgycsőben megnő a nyomás, és a kórokozók könnyebben bejutnak. Hajlamosító körülmény még a cukorbetegség és a jóindulatú prosztata megnagyobbodás is. Nőknél az ondó és a menstruáció egyaránt megváltoztatja a PH-értéket, méghozzá lúgos irányba, ez szintén növeli a kockázatot. Akárcsak a helytelen higiéniás beidegződések. A lányokat például már egész kis korban meg kell tanítani az egészségügyi papír helyes irányú használatára, mert a széklet is fertőz. Ezen kívül, ha valaki eleve hajlamosabb a fertőzésre, ne használjon tampont, mert az feszíti a hüvelyt, és a vér sem távozik.
Mik a tünetek?
Gyakori, nehéz, csípős vizelet. Ez a korai szakasz, ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni. Amennyiben nem teszik, akkor a gyulladás elérheti a húgyhólyag nyálkahártyáját, ami véres vizeletet eredményez. Ha ez sem elég intő jelnek, akkor a fertőzés a vesét is eléri, márpedig a vesemedence gyulladás már lázzal jár.
Milyen vizsgálatokat kell elvégezni, ha a beteg a fent említett tünetekkel érkezik?
Nőknél az első hólyaghurutnál csak a vizelet üledékét vizsgáljuk és általában a jól megválasztott antibiotikumos kezelés teljes gyógyulást eredményezhet. Visszatérő vagy lázas állapot esetében a vizeletből kitenyésztett baktériumok kerülnek sorra, és ilyen esetekben alaposabb vizsgálatot végzünk, majd ezt követően az antimikróbás szert célzottan alkalmazzuk
Az antibiotikumos kezelés mennyi ideig tart?
Hólyaghurut esetén három napig, felső húgyúti fertőzés esetén hét-tíz napig, prosztata gyulladáskor akár két-három hónapig is.
Gondolom legjobb a megelőzés, ennek mi a módja?
A lényeg, hogy fenntartsuk az egészséges hüvelyflórát. A nők hajlamosak rá, hogy egy kis hüvelyfolyásra csak legyintsenek, és természetesnek tekintsék. Nem az, mert az állapot megfelelő kezelés híján súlyosbodhat. Fontos, hogy sok folyadékot fogyasszunk, ne tartsuk vissza a vizeletet, mert ilyenkor a baktériumok száma óránként megduplázódik, és szexuális érintkezést követően lehetőleg menjenek el pisilni. A vegyhatást helyreállíthatjuk intimszappanokkal, probiotikumokat tartalmazó joghurtokkal, kefirekkel, gyógyteák fogyasztásával. Ezen kívül nem szabad megfeledkeznünk a kellő higiéniáról rossz szokások nélkül.
K.J.