A nátha különleges megjelenési formája az influenza, ami tömegesen jelentkező, gyakran világméretű járvány. Ez a fertőzés nagyon magas – akár 40°C-ot is elérő – lázzal, fáradékonysággal, levertséggel, gyengeségérzéssel, fejfájással jár. Ilyen volt a félelmetes hírű, 1916–1918 között pusztító, spanyolnátha is, amelynek milliók estek áldozatul. De mi is az a nátha?
Napjainkban majdnem minden ember átesik évi egy-két náthás megbetegedésen. Ez általában kettőtől öt napig tart, és orrváladékozással, orrdugulással, tüsszögéssel, esetleg hőemelkedéssel, vagy enyhe lázzal, fejfájással jár. Ezeket leggyakrabban vírusok okozzák. Megelőzni egyelőre még nem tudjuk, többek között azért sem, mert kétszáznál is több vírus okozhat hurutos fertőzést, és ezek a vírusok is nagyon gyorsan változnak. Az ilyen fajta banális nátha az őszi-téli időszakban gyakoribb. Ennek oka egyrészt a hirtelen, gyakori, nagyobb hőmérsékletváltozás, pl. amikor a fűtött, meleg helyiségből kimegyünk a hideg levegőre, másrészt ilyenkor több időt töltünk többedmagunkkal zárt helyen, így könnyebben fertőződhetünk. A nátha ugyanis általában cseppfertőzéssel terjed, aminek jelentősen kedvez, ha sok ember tartózkodik közös helyen. Egy zsúfolt busz, vagy villamos is igen alkalmas terep a nátha terjedéséhez. Ismert, hogy a fertőzés fizikai érintkezés útján is terjed.
A nyolcvanas években, jelentős világjárványt okozott az úgynevezett hong kongi vírus, melyet szintén az influenza A-vírus egyik agresszív mutációja okozott. Az influenza okozta fertőzésben jelenleg is évente több százezren betegszenek meg hazánkban, és ebből sajnos néhány eset még ma is halállal végződik.
A leginkább veszélyeztettettek az újszülöttek, csecsemők és az idősek. E két korosztály fertőzésekkel szembeni ellenálló képessége ugyanis gyengébb az átlagosnál. Az influenza megelőzésére szolgál a várható influenza vállfajok ellen kifejlesztett védőoltás. Ez az oltás az idősebb korosztálynak feltétlen javasolt.
A náthának van allergiás formája is, az úgynevezett. szénanátha. Mint a neve is utal rá, ez különböző füvek, fák, gyomnövények virágpora, pollenje által okozott túlérzékenységi reakció következménye. Ahogy ezek a virágporok is az év jellegzetes időszakában találhatók a levegőben, az allergiás tünetek is szezonálisan jelentkeznek. Ezek a tünetek: gyorsan kialakuló extrém fokú orrdugulás, híg orrváladékozás, tüsszögési rohamok, kötőhártya-gyulladás. Kialakulhat azonban allergiás nátha, a környezetünkben az egész év során megtalálható anyagokra, allergénekre is. Ezek leggyakrabban a háziporban található poratka, különböző állati szőrök, gombaspórák. Ezt az egész évben fennálló náthát hívjuk állandó, vagy perenniális náthának. Ilyen tünetek jelentkezése esetén feltétlenül érdemes felkeresni a fül-orr-gégészt, aki egy allergológiai teszttel tudja kimutatni, hogy mire allergiás a páciens. Ha ezt már tudjuk, akkor feltérképezhető, hogy mikorra várható az allergiás jelenségek megjelenése, és időben adott gyógyszeres kezeléssel a tünetek jelentősen csökkenthetők, vagy megelőzhetők.
Ha évente kettőnél többször betegszik meg valaki enyhe tünetekkel járó náthában, akkor is érdemes szakorvoshoz fordulni. Gyakran kiderül, hogy ennek hátterében műtéttel korrigálható anatómiai elváltozás, orrsövényferdülés, orrpolipozitás, orrkagylótúltengés áll.
A náthára való fogékonyságot az életmód is befolyásolja. A dohányzás okozta krónikus felső-légúti hurut a náthával szemben is esendőbbé teszi a dohányosokat. Ugyanígy a túlzott alkoholfogyasztás is legyengíti a szervezet ellenálló képességét, megkönnyítve a fertőző vírusok dolgát. A feszült, hajszolt életmód, mozgáshiány, az ülőfoglalatosság, a helytelen, egészségtelen táplálkozás esetén is gyakoribbak a náthás megbetegedések.
Általánosan elmondható, hogy a „közönséges” nátha különleges kezelést nem igényel. Az egészséges szervezet három-négy nap alatt minden külső segítség nélkül legyőzi a kórokozókat. Ilyenkor is javasolt azonban vitamin tabletták, különösen a C-vitamin szedése, mely meggyorsíthatja a gyógyulást. Ha az orrváladékozás sűrűvé, zöldessárgává, gennyessé válik, baktériumok okozta felülfertőződés következett be, és ilyenkor feltétlenül keressük fel a fül-orr-gégész szakorvost. Ezekben az esetekben ugyanis kezelésre szoruló arcüreggyulladás, homloküreg gyulladás is fennállhat, ami antibiotikum alkalmazását is szükségessé teszi.
Dr. Horvai Géza
fül-orr-gégész szakorvos, Szent Imre Kórház