A nyár annyi mindennel csábít, tejes parfé, gyümölcsleves, hideg madártej, stb. De ha nem vigyázol, ebből hasmars is lehet. Nyáron az egyik leggyakoribb megbetegedés a hasmenéssel, gyomor-bél huruttal járó , úgynevezett gasztroenteritis. A betegséget mikroorganizmusok okozzák, melyek károsíthatják a bélcsatornát.
A kórokozó az esetek nagy részében baktérium, de az egyéb kórokozók (vírus, élősködő) előfordulása sem ritka. Az okot, ha lehetséges, minden esetben érdemes tisztázni.
Hogyan kerülhetünk kapcsolatba a kórokozókkal?
A legtöbb esetben élelmiszerrel, vízzel kerül a szervezetünkbe a betegséget kiváltó mikroorganizmus. Megbetegedést nem minden esetben okoznak, hiszen számos tényező befolyásolja a kórkép kialakulását. Bizonyos életkorban, pl. csecsemők, idősek, és egyes betegségben szenvedők, gyenge immunrendszerrel rendelkező egyének, cukorbetegek, esetében nagyobb a fertőzés kialakulásának a veszélye, ezért esetükben fokozott óvatosság és körültekintés szükséges.
Néhány élelmiszer különösen veszélyes lehet.
•A tojás (elsősorban a nyers, ill. a kacsatojás ),
• gyümölcsleves,
•fagylalt kiemelt szerepet tölt be a fertőzések terjedésében.
Problémát jelent, hogy semmi sem jelzi a kórokozó jelenlétét az adott élelmiszerben , általában annak sem a szagát , sem a küllemét nem változtatják meg.
FONTOS!
Nyáron az élelmiszerek egyébként is könnyen és gyorsan romlanak, ezért fontos a megfelelő tárolás (tisztítva, hűtőben ).
5+1 ÓVINTÉZKEDÉS
- Mindig tartsuk be az alapvető higiénés szabályokat, mossunk kezet!
- Használjunk megfelelő konyhai technológiát ( friss alapanyagokat, a gyümölcsöket mindig mossuk meg, sőt, ha lehet, pucoljuk meg), a dinnyét mossuk meg , mielőtt felszeleteljük!
- A lassú lehűlés és az újramelegítés kedvez a kórokozók szaporodásának, ezért, amennyiben az étel azonnal nem kerül fogyasztásra, gyorsan le kell hűteni , és hűtve kell tárolni vagy fagyasztani! Ismételt fogyasztás előtt – amit lehet -, forraljunk !
- Fontos a megfelelő hőmérséklet elérése főzésnél és tárolásnál egyaránt!
- Nagy hőségben óvakodjunk a romlandó ételek fogyasztásától!
- Vegyük komolyan a szavatossági időt!
Tünetek
A tünetek sokrétűek lehetnek.
•Az enyhe hányástól,
•a hasmenésen át súlyosabb formát is ölthet a baj .
•Időnként kiütés,
•láz ,
•hasi fájdalom, hasi görcs is színezheti a képet.
VIGYÁZZ!
A folyadék- és ásványianyag-vesztés legsúlyosabb következménye a kiszáradás, melynek jelei a szájszárazság , beesett szemek, sötét, kellemetlen szagú, kevés vizelet, valamint a gyenge és szapora szívverés.
TUDTAD?
Bizonyos esetekben annak ellenére, hogy teljes a gyógyulás, kialakulhat, az úgynevezett
hordozó állapot (pl. Salmonella), melynek során a korábban fertőződött személy a székletében üríti a kórokozót, ezáltal esetleges veszélyt jelentve környezetére.
Mit tegyünk, ha megbetegszünk?
- Legfontosabb a megfelelő folyadék- és ásványianyag pótlás . Felnőtteknek óránként és minden székletürítés után 1 pohár víz fogyasztása javasolt a kiszáradás megelőzésére.
Folyadékpótlásra alkalmas a víz, a tea, és egyes gyomorfertőtlenítők.
TIPP!
Hasznos lehet az úgynevezett házi keverék is (4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1 liter forralt vagy palackozott – nem szénsavas !- vízben feloldva ).
- Lehetőség szerint hagyjuk távozni a káros anyagokat, ha muszáj, csak akkor vegyünk be hasfogót , vagy hányáscsillapítót.
- Antibiotikumot ne, vagy csak nagyon indokolt esetben vegyünk be, mert tönkreteheti a bélflórát és bizonyos esetekben elősegítheti a hordozás kialakulását!
- Fontos a megfelelő diéta! Kerüljük a nehéz, fűszeres ételeket, a tejtermékeket. Ételeink legyenek vitaminokban, rostokban és ásványi anyagokban gazdagok. A megszokott táplálkozáshoz fokozatosan térjünk vissza!
A bélflóra
A bélflóra egyensúlyát nemcsak az antibiotikumok rontják, hanem a mindennapi étkezés is. A hazánkban ismert túlzott só – , cukor – , és alkoholfogyasztás egyértelműen károsítja a bélflóra egyensúlyát. A növényi rostokban gazdag táplálkozás nemcsak a velünk együtt élő baktériumok számára fontos, hanem emésztésünket is javítja.
A bélflóra egészségének helyreállítását segítik az úgynevezett probiotikumok. A probiotikumok olyan készítmények, amelyek több , természetes baktériumot tartalmaznak, ezáltal alkalmazásuk segíti a normál bélflór a helyreállítását .
UTAZÓK HASMENÉSE
Néhány rossz higiénés körülménnyel rendelkező országban gyakran jelentkezik ez az utazók mintegy felénél hasmenéssel járó megbetegedés . Előzd meg, és legyen jó utad!
A kórokozó legtöbb esetben baktérium (pl. E. coli, Shigella, Salmonella, Campylobacter), de egyéb mikroorganizmus is előfordulhat (pl. rotavírus , Gardia lamblia, Entamoeba histolytica ).
Panaszok
A panaszok általában rövid lappangási idő után jelentkeznek. Naponta többször híg széklet, görcsös hasi panaszok, puffadás, hányás, esetleg láz, súlyosabb esetben kiszáradás, gyengeség alakulhat ki. Általában néhány nap (48 óra ) alatt, tüneti terápia mellett gyógyul. Ha a hasmenéssel vér is távozik, lázzal jár, vagy néhány napnál tovább tart, orvoshoz kell fordulni!
Tanácsos kivizsgáltatni magunkat akkor is, ha a trópusokról visszatérve a bélműködésünkben tartós változást észlelünk.
Veszélyforrások: víz , nyers hús, hal, kagyló, osztriga, zöldség, gyümölcs, majonéz, tejtermékek, fagylalt.
A megelőzés érdekében célszerű a következőket betartani:
- Ne nyeljünk a fürdővízből, előtte , utána zuhanyozzunk le!
- Palackozott vizet fogyasszunk mindig, még a fogmosáshoz is!
- Olyan gyümölcsöt fogyasszunk , mely meghámozható!
- Átfőtt, friss ételt együnk mindig!
- Kerüljük a jégkockát!
- A vizet mindig forraljuk fel!
Teendők, utazás előtt
- Utazás előtt mindig tájékozódjunk az esetleges veszélyekről, valamint az adott országban kötelező és ajánlott védőoltásokról!
- Mindenre kiterjedően állítsuk össze az úti patikánkat, melynek tartalmazni kell görcsös fájdalom esetén javasolt szert , aktív szenet (ebből 4 óránként 4-5 szem javasolt) vagy gyomorfertőtlenítőt .
- Amennyiben antibiotikumot viszünk magunkkal , típusát és alkalmazási feltételeit orvosunkkal egyeztessük!
- FONTOS!
- … tudni, hogy amennyiben elkezdjük az antibiotikumot , legalább 5 napig szedni kell, egyébként fennáll annak a veszélye, hogy a kórokozók rezisztenssé 6199db74-ba58-412e-8fcc-d1bf89842c3f