Nézzünk néhány ötletet, melyek segítségével nem csupán változatosabbá tehetjük táplálkozásunkat, de vitalitásunk, általános egészségi állapotunk is jobbra fordul ebben a téli, szürke, borongós idõben. Némelyik alapanyag mindenki számára jól ismert, míg az amaranttal, a csicsókával vagy a kölessel már sokkal kevesebben találkoznak.

 

KÁPOSZTA

A káposzta az egyik legrégibb és legelterjedtebb természetes gyógyszerünk. Nyersen, fõve vagy savanyítva is felhasználhatjuk és hasznosíthatjuk vitalitásunk és általános egészségi állapotunk javítása érdekében. A savanyú káposztát már az ókori Rómában ismerték, de készítésének módja feledésbe merült, azt késõbb a Kínából erre vándorló mongolok hozták el ismét Európába.
A fejes káposzta táplálkozási értékét elsõsorban a benne található B1-, B2- és C-vitamin adja. C-vitaminból l50 mg/100 g található benne, melybõl savanyított állapotban is 80–85%-ot õriz meg.
Kedvezõ hatásához hozzájárul még kén-, klór- és jódtartalma.
 
TIPP!
A levében elõforduló tejsavbaktériumok, amelyek természetes savanyításához szükségesek, a bélbe jutva fermentációjukkal puffaszthatnak. Ennek megakadályozására blansírozzuk a káposztát vízben, a forrás után számított mintegy 5 percig. Szûrjük le róla a levét, öntsünk rá friss vizet, és abban fõzzük tovább.
A káposztát vásárláskor, de legkésõbb a felhasználás elõtt mindig kóstoljuk meg. Ha túl savanyú, akkor annyi hideg vizet töltsünk rá, hogy ellepje. Egy-két perc múlva öntsük le róla. Ezt az öblítõ vizet hasznos lehet, ha félretesszük, mert a káposzta savanyúsága a hõ hatására még változhat, és ezzel a késõbbiekben tudunk még módosítani az ízhatáson.
A káposztából, fõzés közben kellemetlen szagú kénes gázok szabadulnak fel. Ennek elkerülése érdekében tegyünk a fõzõlébe egy szelet gézbe kötött, száraz kenyeret.
 
HASZNÁLD!
Erõsíti a bélflórát, a levelében ugyanis élõ tejsavbaktérium van.
A savanyú káposzta magas rosttartalma növeli a bélpasszázst, ami a bélrendszerben felgyülemlett káros anyagok gyakori kiürítését, és a szervezet további méregtelenítését eredményezi.
A savanyú káposzta levét a kozmetikában is alkalmazzák, mert vitaminokkal és enzimekkel táplálja a bõrt, segít a pattanások kezelésében, hatékony a zsírréteg eltávolításában, tejsavtartalma pedig fertõtleníti és finomítja a bõrt.
Fogyasztása szénhidrátszegény étrendnél is megengedett.
Étkezés után hosszabb ideig a jóllakottság érzetét kelti, ezért fogyókúrázóknak is ideális táplálék.
 
Savanyúkáposzta-saláta
1 db közepes alma 1 db közepes hagyma 4 szelet ananász 50 dkg savanyú káposzta 1 evõkanálnyi jogonéz 4 evõkanálnyi joghurt 1 evõkanálnyi reszelt torma édesítõ 1 evõkanálnyi citromlé só bors 2 teáskanálnyi kapribogyó
Az almát megmossuk, magházát eltávolítjuk és héjastól felkockázzuk, a hagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, az ananászt lecsepegtetjük, kockázzuk, a káposztát összevágjuk. A jogonézt, joghurtot, tormát, édesítõt, citromlevet, egy kis ananászlevet és az összevágott kapribogyót elkeverjük a többi hozzávalóval, sózzuk, borsozzuk, s tálalásig (legalább 1-2 órát) hûtõben érleljük. Hirtelen sült szárnyas húsokhoz önálló köretként fogyasztható, de sajtcsíkokkal könnyû vacsora is lehet.
 
Savanyú káposzta köret kivivel
 Olajspray 1 fej vöröshagyma 4 db kivi 2 dl száraz fehérbor, 1 babérlevél õrölt bors kevés köménymag 1 kg savanyú káposzta
A hagymát vékonyan felkarikázzuk, a kivit megtisztítjuk, a hagymával és a köménymaggal együtt kevés olajban aranysárgára pároljuk. Ráöntjük a bort. Babérlevéllel és õrölt borssal ízesítjük. Ha felforrt, hozzáadjuk a savanyú káposztát, és fedõ alatt puhára pároljuk. Ha szükséges, kevés vizet is adhatunk hozzá.
 
Rakott káposzta
100 dkg savanyú káposzta 40 dkg darált pulykacomb 10 dkg köles 2 dl kefir olaj pirospaprika só bors
A savanyú káposztát és a darált húst kevés olajon megpároljuk, majd pirospaprikával bõven megszórjuk, sózzuk, borsozzuk. A kölest puhára fõzzük. A tepsi aljára lerakjuk a savanyú káposztát, rá a fõtt kölest. Meglocsoljuk a kefir felével, a tetejére rétegezzük a darált húst, savanyú káposztaréteggel fedjük le, amit ismét kefirrel locsolunk meg. Forró sütõben kb. 30 percig sütjük.
 
CSICSÓKA
Észak-Amerika keleti tájairól származik, Európában Amerika felfedezése után terjedt el. Gumói rendkívül értékes összetett szénhidrátot (14–16% inulin, laevulin, cukor) tartalmaznak. Az inulin fontos tulajdonsága probiotikus hatása, mely a vastagbélflórára hat jótékonyan. Ezen kívül a magas rostbevitel összes pozitív hatása érvényesül a csicsóka fogyasztásakor is.
 
TIPP!
Érdemes mindig annyi gumót vásárolni, amennyit rövid idõn belül felhasználunk, mert a gumók nehezen tárolhatók, száraz körülmények között gyorsan fonnyadnak, nedves helyen pedig megpenészednek.
 
HASZNÁLD!
– Nyersen kiváló csemege, gyermekek, idõsebbek kedvence.
– Használhatjuk a lényegesen magasabb szénhidráttartalmú burgonya helyett.
– Elkészíthetjük fõzeléknek; sütve, fõzve is ízletes.
– Diétára, diabetikus készítmények elõállítására is alkalmas, sok értékes, könnyen emészthetõ anyagot tartalmaz.
– Tápszer, pótkávé is készíthetõ belõle, csecsemõk, betegek táplálására kiválóan alkalmas.
– Levét kipréselve rostos inulinitalként fogyaszthatjuk!
 
Csicsóka roston sült lazaccal
 80 dkg csicsóka  80 dkg káposzta  60 dkg lazac fél citrom só
A csicsókát megmossuk, megtisztítjuk, majd citromos vízbe dobjuk, hogy a színét ne veszítse el. Sós vízben negyven percig fõzzük, ha megfõtt, kiszedjük, lecsöpögtetjük, roston sült lazaccal és káposztasalátával tálaljuk. (Sült zöldséggel – cukkinival, paprikával, póréhagymával is tálalhatjuk.)
 
Rakott csicsóka
A megfõzött, lehámozott csicsókát karikára szeljük és tûzálló tálban egy sort rétegzünk belõle. Erre fûszeres darált pulykát teszünk, ismét csicsókát, majd keményre fõtt tojáskarikákat helyezünk. A rétegezést addig ismételjük, amíg a tál megtelik (közben vékony mustár rétegeket is kenhetünk). Ekkor kefirrel vagy joghurttal leöntjük, és pirosra sütjük.
 
Csicsókafõzelék
80 dkg csicsóka 2 dkg zabkorpa 40 ml kefir fûszerek
A megmosott, héjától megtisztított csicsókát kockára vágjuk, sóval és babérlevéllel puhára fõzzük. Kefires, zabkorpás habarással besûrítjük, borsikafûvel és növényecettel ízesítjük. Zabkorpás fasírttal tálaljuk.
 
AMARÁNT
Az inkák igazi kincse, a Föld egyik legõsibb kultúrnövénye. A különbözõ amarántfajták magjainak átlagos fehérje-, zsír-, rost- és ásványianyag-, valamint az esszenciális aminosavak közül a lizintartalma (izomépítésben és regenerációban szerepet játszó aminosav!) nagyobb, míg a szénhidráttartalma kisebb a hagyományos gabonafélékénél. A vitaminok közül az amarántmag jó riboflavin-, niacin- és tokoferolforrás. Karotint nem, viszont a többi gabonafélétõl eltérõen aszkorbinsavat tartalmaz. A mag zsírtartalma az emberi szervezet számára elõnyös telítetlen zsírsavakban gazdag.
 
HASZNÁLD!
Étrendünkbe való beillesztése többféle módon is lehetséges:
– a mag fõzve, enyhén fûszerezve kitûnõ köretként szolgál, a rakott és töltött ételek is gazdagíthatók vele.
– Az õrölt magot a búzaliszthez keverve – 1:3 arányban – jó minõségû, kissé sötétebb színû, laza, kellemes ízû kenyér kapható.
– Ugyancsak felhasználható teasütemények, kekszek, piskóta alapú termékek és pudingfélék készítéséhez.
– Hozzájuthatunk puffasztott formában is, melynek felhasználhatósága szintén sokrétû lehet. A reggeli müzlinket gazdagíthatjuk vele, vagy belekeverhetjük a tejbe, joghurtba, gyümölcslébe, ezenkívül a sütõipari termékeken, a leveseken, a salátákon, a különbözõ édességeken keresztül étrendünket az amaránttal változatosabbá tehetjük.
 
Ínyenceknek
Amarántos gyümölcskrém
2 csésze víz 1 csésze nyers amarántmag 1-1 csésze friss tisztított aprított szeder és grapefruit 2 evõkanál méz fél citrom héjával nagyon apróra vágva
Kisebb serpenyõben forraljuk fel a vizet. Adjuk hozzá az amarántot, a mézet, a szamócát, a grapefruitot és a citromot. Kevergessük, míg újra forrni kezd. Ekkor kisebb lángon fõzzük 45 percig, míg az amaránt megpuhul.
 
Amarántkása
2,5 pohár puffasztott amaránt 2,5 gerezd finomra vágott, vagy passzírozott fokhagyma 2,5 közepes méretû apróra vágott vöröshagyma 7 pohár zöldségleves vagy víz ízlés szerint tengeri só
Tegyük az amarántot, a fokhagymát, a vöröshagymát és a zöldséglevest egy serpenyõbe. Forraljuk fel, majd lassú tûzön pároljuk, amíg a folyadék nagy része el nem párolog, kb. 20 percig. Kavarjuk jól meg. Ha túl híg lenne, állandó kevergetés közben forraljuk fel újból, míg besûrûsödik. Ízlés szerint adjuk hozzá a sót és egyéb zöldfûszereket, illetve gazdagíthatjuk még kerti zöldségekkel is.
 
Amaránt palacsinta
2,5 csésze amaránt 1 csésze búzaliszt 1 csomag sütõpor 2,5 tojás 2 csésze rizs vagy dió 2 csésze tej.
Töltelék: idénygyümölcs vagy túró, de káposztával is finom Egy közepes méretû tálban keverjük össze az amarántot, a lisztet, a tojást, a riszt és a sütõport. Öntsük hozzá a tejet és kanállal jól keverjük össze. Ha túl sûrû a tészta, adjunk hozzá még egy kis tejet.
 
HAJDINA
A hajdina, más néven pohánka Ázsia középsõ részén honos. Tápanyagokban gazdag, kellemesen fûszeres aromájú és különleges formájú növénynek élelmirost-tartalma kiemelkedõen magas.
– Emiatt növeli a bélperisztaltikát, és csökkenti a tranzitidõt, így jól alkalmazható a székrekedés étrendi kezelésében és egyes daganatos megbetegedések megelõzésében.
– Élelmirost-tartalmának köszönhetõen a benne található szénhidrátok felszívódása elhúzódóbb, így a cukorbetegek számára is kitûnõ választás.
– A hajdina alkalmazható a Candida albicans fertõzés étrendi kezelésében is.
– A krónikus májbetegségekben, a máj elzsírosodási folyamatának megelõzésében a kéntartalmú aminosavak, mint pl. a metionin is jótékony hatású, ennélfogva magas metionintartalma miatt a hajdina jótékony hatású.
 
TIPP!
Javasolt a hajdinát az elkészítés elõtt néhány órával beáztatni, melynek hatására a szemek jelentõs mértékben megdagadnak, a fõzési idõ így 20-30 percre rövidül.
 
HASZNÁLD!
A növény magját fogyasztjuk nyersen, pörkölve, egészben és liszt formájában is.
– Egész magjából hajdinalepényt csinálhatunk,
  lisztjébõl készíthetünk süteményeket, palacsintákat, metélt és morzsás tésztákat, spagettit, makarónit és reggeli ételeket,
– vagy 1/3 -1/3 arányban rozs- és búzaliszttel keverve: kenyeret.
 
Zöldségleves hajdinabetéttel
150 g sárgarépa 150g gomba 150g fejes káposzta 40g hajdina, olaj 40g vöröshagyma kakukkfû vasfû bors
A vöröshagymát és a zöldségeket megtisztítjuk. A hagymát és a répát apró kockákra, a káposztát pedig csíkokra vágjuk, olajon megpirítjuk. A hajdinát külön pirítsuk meg és keverjük össze a zöldségekkel. Ízesítsük fûszerekkel és öntsük fel 2,5 l forró vízzel. Kis lángon, fedõ alatt 30-40 perc alatt puhára fõzzük.
 
Töltött paprika hajdinával
80 g hajdina 800 g zöldpaprika 100 g reszelt sajt 40 g vöröshagyma olaj 600 g pulykahús 2 db leveskocka bazsalikom kakukkfû
A darált húst összegyúrjuk a megmosott hajdinával, fûszerekkel és az olajon megpárolt hagymával. A megmostt zöldpaprika
magházát eltávolítjuk, félbevágjuk és megtöltjük a töltelékkel, zöldséglevesben puhára fõzzük. Kiolajozott, tûzálló tálba teszszük, megszórjuk reszelt sajttal, és összesütjük.
 
Édes pohánka
3 dl pohánka 1/2 liter tej mirelit málna szeder áfonya fahéj olaj édesítõszer
A hántolt pohánkát kevés olajon igen rövid ideig pirítsuk meg, majd öntsük a tejbe, forraljuk fel, lassú tûzön fõzzük puhára. Mikor elkészült, keverjük bele a kiolvasztott mirelit gyümölcsöket, tetejére fahéjat szórjunk és édesítõvel ízesítjük.
 
KÖLES
Észak-Kína területén már a neolitkorban a legelterjedtebb, és talán az egyetlen õshonos gabonanövény volt a köles. Emberi fogyasztásra a hántolt kölest használjuk, így vitamintartalma alacsonyabb, de niacintartalmának jelentõs része a hántolás után is megmarad. A többi gabonaféléhez mérten ásványianyag-tartalma magas.
– A dietoterápiák közül a májbetegek diétáját érdemes kiemelni, hiszen a köles magas metionin-, cisztin- és ciszteintartalma elõsegíti a máj regenerációját, és így a beteg gyógyulását.
 
HASZNÁLD!
– Használhatjuk levesbetétként, húsok mellé köretként, rakott- töltött ételekhez, rizs helyett.
– Készíthetünk belõle rétest, kenyeret,
– mindezeken kívül töltõanyaga lehet még a hurkának.
– Az õrölt barnaköles belekeverhetõ müzlibe vagy folyadékba, mint pl. frissen préselt gyümölcslébe, levesekbe vagy joghurtba.
 
LENMAG
Elõdeink számára az egyik elsõdleges ipari növény volt, finomabb kelme készítésére használták.
– A lenmag 35 százalék zsiradékot tartalmaz, aminek 72 százaléka esszenciális, tehát a szervezet számára nélkülözhetetlen.
– Gazdag A-, B-, C-, D- és E-vitaminban. Az ásványok közül nagy mennyiségben van benne kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, nátrium, klór, mangán, szilikon, réz, fluor, alumínium, nikkel, kobalt, jód, alybdenum, króm stb.
– Pozitív hatást gyakorol az agy-, a szív- és érrendszer mûködésére, mivel csökkenti a koleszterin lerakódását, ily módon hatva a vérerekre.
– A rákos megbetegedés kezelésekor is kiegészítõje lehet a beteg mindennapi étkezéseinek, ezen esszenciális olaj fogyasztása kénes fehérjékkel, így például sovány tehéntúróval keverve.
– lenmag, illetve lenolaj a máj állapotára is gyógyító hatással van, így hozzásegíti szervezetünket a hatékonyabb
méregtelenítéshez.
– A székrekedés kezelésében is hathatós segítséget n

 

32b865f7-b5bb-4b88-bd83-84bbce24cfb3