Mindennapi stresszhelyzeteink, de egy kiadós sport után is, mi másra vágyhatnánk jobban esténként, mint egy otthon elérhető ellazulásra? Egy félórácskára, ami csak rólunk szól. Senkinek nem kell megfelelnünk, ez a mi terepünk. Utána nem kell hazaindulni a dugóban. Az otthoni wellness kellemes formája a hidromasszázs kád vagy zuhany nyújtotta élmény.
Frissít-lazít
A hidromasszázs lényege, hogy vizes közegben erősebb víz- és levegősugarak masszírozzák testünket. A fúvókákon keresztül beáramló levegő és vízsugár a kád vizében örvénylést kelt, így masszíroz, enyhíti a testi – lelki feszültséget. A masszázs-hatást befolyásolja a víz és levegő aránya, ezek erőssége és iránya. Jellemzően a hidromasszázs egyébként a kipihentségtől, fáradtságtól függően reggel frissít, este lazít.
Ellazít, pihentet
Az izmok és ízületek fájdalmát, kimerültségét enyhíti – ha a vízzel levegő is keveredik, annak is melegnek kell lennie!
Tehermentesíti az izmokat és ízületeket.
Serkenti a bőr vérkeringését, így feszesít
A narancsbőr ellen is felveszi a harcot
Méregtelenít
Serkenti az anyagcserét
Javítja a vérkeringést
Javítja az immunrendszer működését
Endorfint szabadít fel
Friss oxigénnel telik meg a szervezet a gyorsabb véráramlás miatt
SZAKÉRTŐ SZEM
– A hidromasszázs úgy tér el a többi masszázsfajtától, ahogy a víz fizikai tulajdonságai különböznek a levegőétől – mondja dr. Bakos Judit, a Lukács fürdő orvosa. – A hidrosztatikai nyomás más mint a levegő nyomása, az áramlások intenzitása plusz hatást fejt ki, és a bőr alatti szövetekig ér a masszázs.
Ellenjavallatok!
A magasabb hőfok miatt nem javasolt szívbetegeknek, magas vérnyomásban szenvedőknek, trombózisra hajlamosaknak, de a visszeresség is kizáró ok lehet (a lábak masszírozása káros hatást válthat ki). Nekik csak olyan medence ajánlható, amelyben úgy tudnak helyet foglalni, hogy a felsőtestük kiemelkedjen a vízből.
TIPP
A fúvókák elhelyezésénél lényeges, hogy azok izomcsoportra bonthatóan helyezkedjenek el, és lényeges az is, hogy a saját testméretünknek megfelelő kádat válasszunk.
Pezsgőfürdő vagy hidromasszázs?
A két fogalom bizony nem ugyanazt jelenti: míg a pezsgőfürdőben levegő, addig a hidromasszázs kádban levegővel kevert víz váltja ki a hatást! A hidromasszázs mélyebb hatást kelt, mint a pezsgőfürdő, a levegő inkább csak kényelmi, kellemes érzésre jó, az igazi masszírozó hatásról a vízsugár gondoskodik.
Mennyi időt töltsünk hidromasszázzsal?
Körülbelül annyit, amennyit egyébként is eltöltenénk egy lazító fürdéssel. A szervezetnek kb. 20-30 perc kell, hogy kellően ellazult állapotba kerüljön. A masszírozás segít ebben.
TIPP
Ha nagyon feszült vagy, más módszerekkel segíthetsz magadon: illóolajokkal, illatgyertyákkal, letompított fénnyel vagy egy neked való meditációs módszerrel.
Mikor merüljünk a medencébe?
Egy stresszes nap után igazán ellazulhatunk segítségével, de edzés után is hasznos az izomláz megelőzésére. A mozgásszervi panaszaink is enyhülhetnek a víz alatti „gyúrástól” ( kivéve, ha orvosi ellenjavallata van a vízben való tartózkodásnak).
Figyelj oda!
A legjobb masszázskádakban te állíthatod be a vízsugár erősségét, és irányát. Ennek ellenére nem érdemes olyan kádat venni, amiben túl sok fúvóka van: ez általában a kisebb erősséggel jár együtt. A fúvókákat a legtöbb gyártó anatómiai alapon helyezi el, hogy a leginkább optimális hatást nyújtsák.
FONTOS!
Az erősség beállításánál mindenképpen érdemes arra figyelni, hogy a túl erős sugár hatására izmaink védekezésképpen összehúzódnak – ahelyett, hogy ellazulnának, így éppen az ellenkező hatást érhetjük el!
Az ideális vízhőmérséklet a fürdéshez a 36-37 fok, de egyéni szokásoktól is függ, milyen melegben vagy hűvösben szeretsz fürdeni.
FRISSÍTŐ
A hidromasszázs nem csak ellazító kádban üldögélésre alkalmas, hanem arra is, hogy igazán felfrissítsen. Ennek a legjobb módja a hidromasszázs zuhanykabin. Ez a módszer annyiban különbözik a kádaktól, hogy a vízsugár oldalról, rendszerint nagyobb erővel éri a testet, mint az ülő változatnál. A legtöbb ilyen kabin állítható fúvókákkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy kifejezetten a masszírozandó területre irányíthatjuk a vízsugarat.
Hogyan válasszunk hidromasszázst?
1. Beltéri akryl káadaknál olyan készüléket válasszunk, melynek csöveiből maradéktalanul távozik a víz: így megelőzhetjük, hogy a pangó vízben baktériumok szaporodjanak el.
2. Mindenképpen csendes motorral rendelkezzen – a zaj nem segít az ellazulásban.
3. A több fúvóka kisebb teljesítményhez vezethet!
4. Mindenképpen olyan kádat válasszunk, amelyben anatómiailag meghatározott helyre kerültek a fúvókák. A szívvel ellentétes irányba történő masszírozás pl. inkább kárt okoz, mint használ a szervezetnek.
Sose menj be közös használatú hidromasszázs medencébe, ha:
· …hab úszik a víz felszínén
· …nem kristálytiszta a víz
· …nem megfelelő a medence szűrése
FONTOS!
A legújabb EU-s szabályozások szerint a medence üzemeltetőinek fel kell(ene) tüntetniük a vízminőségi adatokat.
370f7998-79a8-46ab-ade1-881f32f6427e