Tavasz van! Vagy ez a munkahelyed ablakából alig látszik? Itt az idő, hogy kimozdulj. Szervezz magadnak egy szabad hétvégét, és indulj el arra, ahol a virágok nyílnak. Utánajártunk, mit csinálhatsz a friss levegőn a szállodákban és környékükön, és milyen remek edzési lehetőségek várnak rád – végre a szabad ég alatt.

 

Tekerj!
Helyismerettel rendelkező túravezetővel, megfelelően karbantartott kerékpárokkal várnak a szállodák. Válassz egy neked tetsző és edzettségednek is megfelelő útvonalat, és fedezd fel a csoportos kerékpározás élményét!
• Indulás a Balaton közeléből
A balatoni körút az egyik legismertebb útvonal, az ország legszebb panorámájában gyönyörködhet, aki ezt választja. Napi 60–70 km tekerésével 3 nap alatt körbejárható a tó, de a kiránduló kerékpáros, főleg, ha kezdő, tervezzen rövidebb túrákat!
 Indulás Hévízről
A sport és a kultúra találkozik a 25 km-es Festetics túrán. A Festetics Kilátó mellett egy 1300 méter hosszú, 16 állomásból álló erdei tornapályán tehetik próbára ügyességüket kicsik és nagyok, a folytatásában pedig a Festetics kastély sem marad ki!
• Indulás Zalakarosról
Családoknak is ajánljuk a Kis-Balaton túrát! A bivalyrezervátumban közelről megfigyelhető akár 200 békés bivaly, a Kis-Balaton természetvédelmi területén pedig jólesik egy kis kerekezés.
• Indulás Bükfürdőről
Innen akár kerékpárral is elhagyhatod az országot, hiszen csak 14 km az a határátkelő, ahol autóval nem, csak gyalogosan vagy biciklivel haladhatsz át a híres osztrák lutzmannsburgi fürdőbe, ami a határtól csak 2 perc séta! (Figyelj arra, mikor „zár be” a határ, különben Ausztriában kell töltened az éjszakát!)
• Indulás Sárvárról
Egy 25 km-es túra során vár, kastély, csónakázó tó és arborétum is útba esik. Ha mindent látni szeretnél, ne tervezz úgy, hogy hamar visszaérsz a hotelbe!
• Indulás Sopronból
A Fertő-tónál 120 km-es kerékpárúton választhatod ki magadnak a megfelelőt. A természet szépségein, a két nemzeti parkon kívül érdemes a Fertő-táj Világörökség épített értékeit is megtekintened. A vállalkozó kedvűek akár 3-4 napos túrán is részt vehetnek.

wellness2
2 in1

Eddz és szórakozz egyszerre!
A szabadban űzött sportoknak, különösen a bezárva töltött tél után, sok pozitív hatása van, arról nem is beszélve, hogy a hangulatunknak is milyen jót tesz. Ha azonban nem romantikus andalgásra használod az aktív pihenés óráit, komoly edzésben is részed lehet!

• Élménygyaloglás
Fedezd fel a környéket gyalogosan! Hogy a látvány minden méteren a természet szépségét hirdesse, arborétumot válassz terepnek.
Tipp! Időzítsd az utazást egy különleges virág virágzási idejéhez. Az ország legnagyobb arborétumában, a Jeli Arborétumban májusban és júniusban nyílik a rododendron!
• Több mint gyaloglás – Nordic walking
Ez az a sport, amit a nulláról is nyugodtan elkezdhetsz, többévnyi mozgásszegény életmód után is. A helyes technika elsajátításában érdemes szakember segítségét kérni. A legtöbb szállodában felszerelést és szakembert is találsz az első úthoz.
• Még több – Power walking
A plusz erő- és állóképesség-fejlesztő szakaszokkal tarkított gyalogláson talán kevesebb időd lesz a tájat nézni, de a sportteljesítmény kárpótol érte!
• Mássz!
Kis túlzással úton-útfélen erdei kötélpályákba botlunk. A gyerek- és felnőttpályák igazi élménydús kikapcsolódást ígérnek a család minden tagjának. Biztonságos védőfelszerelésben mindenki kipróbálhatja merészségét és erejét.

A szállodai sportanimátor tippjei:
• Kerüljön a bőröndbe sportruházat. Ha csak a helyszínen jut eszedbe, hogy mozogni szeretnél, már egy sportcipő hiánya is megakadályozhat ebben.
• Készülj arra, hogy a szállodákban szervezett sportprogramokon nem mindig azonos edzettségűek vesznek részt. Sokan talán ekkor próbálnak sportos életmódra váltani. Ne morogj, ha valaki miatt lassabban halad a kerékpártúra! Kikapcsolódni jöttél!
• Ha konkrét elképzeléseid vannak, érdeklődj előre a részletekről. Terepre alkalmas bicikli nem biztos, hogy lesz a kölcsönözhetőek között!
• Ha eddig csak alkalmanként sportoltál, ne két nap alatt akarj minden mozgásformába belekóstolni.
• Érdemes a szervezett programokon időben megjelenni, mert ha lemaradsz a bemelegítésről, akkor veszélyezteted a testi épségedet és a hétvége sikeres végkimenetelét!
FITT TIPP
Ha szállodába indulsz, biztos lehetsz benne, hogy tengernyi program vár rád. Ne feledkezz meg a környékről sem! Ha a hotelben éppen nincsen a kiszemelt kikapcsolódási lehetőség, biztosan tudnak ajánlani neked megoldást a hotel közelében: csónakázás, lovaglás, golf, sárkányrepülő, hőlégballonozás, quadozás, vitorlázás, barlangtúra…

Ki a szabadba!
Tavasszal a szállodák – mihelyt az időjárás engedi – a hagyományos beltéri programokat pl. a stretchinget, jógát, tai chit, Pilatest, gerinctornát is kiviszik a szabadba. Hidd el, teljesen más lesz így, mint egy fitneszteremben, lámpafénynél! Képzeld magad elé, ahogy a hotelparkban napüdvözlő jógával kezded a hétvégét, és amint tudatos légzéstechnikát követve ébred a tested. Alig várod a nap további részét? Indulás!

Szöveg: Kutai Dóra

Bónusz!

• Kerékpár
A szabadidősport kényelmes túratempója 18–20 km/h sebességtartományban van. Ha huzamosan, akár 2-3 órát tekerünk, biztosítani kell a kerekezés alatti folyadékpótlást (lehetőleg izotóniás itallal), ill. a szénhidrátbevitelt, ezért banánt, energiaszeletet, müzliszeletet stb. feltétlenül vigyünk magunkkal.
A kerékpározással nemcsak kidolgozott, formás lábakra tehetsz szert, hanem javítja a szív- és érrendszer állóképességét, gazdaságossá téve a szív munkáját, fokozza a szervek vérellátását, javítja a légzőrendszer munkáját és az anyagcsere paramétereket, vagyis csökkenti a vérzsírszintet, emeli a védőkoleszterin (HDL) szintjét, fokozza a cukortoleranciát, és még hosszasan sorolhatnánk. Szép tájakon, nyugodt környezetben kiváló ellenszere a stressznek!

• Nordic walking
Szabadban, kellemes környezetben, jó levegőn gyalogolni: így fokozottan érvényesül a nordic walking stressz-csökkentő hatása. Mozgás közben fokozódik a szív és a keringési rendszer működése, fokozza az aerob teljesítményt, növeli a vitálkapacitást és az oxigénfelvevő képességet.
Az izomzatra, anyagcserére kedvezően hat, javítja a végtagok vérellátását, rugalmasabbá teszi az ízületeket, szalagokat, inakat és fokozza az izomerőt. A pulzusszám a nordic walking során a karmunka révén minimum 10%-kal magasabbra emelkedik, mint erőgyaloglás alatt. A magasabb pulzusszám gyorsabban fejleszti az állóképességet és nagyobb a kalóriafelhasználás is, tehát hatékonyabb a zsírégetés. Késlelteti vagy visszafordítja a mozgásszervi panaszokat, kifejezetten segít az ülő életmód által okozott másik fő problémán: a megrövidült izmokat eredeti hosszúságúra nyújtja a botokkal való mozgás. Csoportosan, családdal, barátokkal jókedvűen végezhető sportmozgás, ezért különösen javasolt azoknak, akik szeretik a társaságot, és nem szívesen sportolnak egyedül.

• Gyaloglás
A gyaloglásnak a futással szemben számos előnye van. Egyrészt, sokan nem bírják szusszal a kocogós kilométereket, másrészt ízületeinket is alaposan megterhelhetjük, ha nem a megfelelő talajon futkározunk. Immunerősítő, testsúlycsökkentő vagy éppen testsúlymegőrző hatása mellett csökkenti a vérnyomást Az ízületi gyulladásban szenvedőknek is segít, főként a térdízület kopása esetén, mivel erősíti a térdkörnyéki izmokat, így csökken az ízületek terhelése. Többszörösen is jó a szívnek. A szív tiszta izom, és minden, ami a véráramlást fokozza, segít karbantartani az izomszövetet. Ezenkívül az artériákra nehezedő nyomás is csökken, továbbá megakadályozza a vér „besűrűsödését”, így a vérrögképződést is. Ezekkel a hatásokkal körülbelül felére csökkenti a szívinfarktus kialakulásának valószínűségét, valamint ugyanezen hatásának köszönhetően 40%-kal csökkenti a stroke (szélütés) bekövetkezésének lehetőségét. Kedélyállapot-javítóként is üzemel, mert hatására vidámabbak, kiegyensúlyozottabbak lehetünk, a stresszhormonok gyorsabban ürülnek a szervezetből. Nem véletlenül nevezik a sportot szaknyelven egyre gyakrabban hangulatstabilizátornak, kedvesünkkel, családunkkal bármikor felkerekedhetünk, és közben jókat beszélgethetünk.

 Power walking
Ezzel az intenzív, gyors, huzamosabb ideig tartó gyaloglással ugyanannyi kalóriát égetsz el, mintha kocognál, csak ízületeidre nem nehezedik akkora nyomás. Hatékony módszer arra, hogy gyorsan fogyj, miközben kifejezetten jó hatással van a szervezetre és az egészségre is.
Az ilyen gyaloglás aerob edzés, ami segít a sejtek oxigénszintjét növelni. Ezzel emelkedik az anyagcsere sebessége is, amivel kalóriákat égetsz el. A metabolizmust felgyorsítja és erősíti, de formálja az alsó és felső lábizmokat és a farizmot is, szálkásít. Előnye, hogy energiát ad, javítja a hangulatot, növeli a magabiztosságot és a kitartást, csökkenti a stresszt, segít lazítani. Csökkenti a szívbetegségek és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, megvéd a csontritkulás, az ízületi gyulladások veszélyeitől.

• Jóga, tai-chi
Egyre több szállodában fordítanak figyelmet a keleti kultúra jótékony módszereinek megismerésére és kipróbálására, mint például a jóga vagy a tai-chi. Ezek segítenek az egészséget és a jó közérzetet megőrizni, fenntartani. Növelik az erőnlétet, a rugalmasságot, fejlesztik az egyensúlyérzéket, serkentik a vérkeringést. A mozgáskombinációk során a nyújtáson és forduláson van a hangsúly. Minden ilyen mozgásforma nyújtja, lazítja, rugalmasabbá teszi az izmokat, erősíti az ízületeket, javítja a gerinctartást, növeli a vér és oxigén keringését, és nem utolsósorban segít az ellazulásban.

• Gerinctorna
Ideges, feszült emberekkel valóságos csodát tehet a gerinctorna, mert stresszoldó hatása kiemelkedően eredményes. Eltűnik a görnyedt testtartás, a járás könnyed és rugalmas lesz. A torna átmozgatja, mobilizálja a gerincet, nyújtja és erősíti a törzs izmait. Oldja az izommerevségből vagy izomgyengeségből adódó derék-, hát- és nyakfájdalmakat, nő a teljesítőképesség, s nagymértékben javul a közérzet. A torna következtében a gerincoszlop, valamint a szövetek anyagcseréje helyreáll, ez elősegíti a regenerációt. A gerincoszlop lassú hajlítása éppen úgy hat a belül elhelyezkedő idegpályákra, és ezáltal a belső szervekre, mint magára a csontozatra.
A gerinctorna ajánlott mindenkinek, de különösen azoknak, akiknek a háti és deréktáji gerincszakasza túlterhelt, akár a túlzott munkavégzéstől, akár a mozgásszegény életmódtól.