-2, -5, -10? Te hány évet tagadhatsz le?
Annyi éves vagy, amennyinek érzed magad – szokták mondani. Ám az, hogy hány évesnek érzed magad és mennyinek mutat a tükör, nagyban múlik azon, hogy mi kerül a tányérodra nap mint nap. Elképzelhető, hogy az ételeid is öregítenek? Könnyen lehetséges!
{idozito}
Minőségi ételek
Mire gondolsz, amikor reggel a tükörbe nézel? Jól nézek ki! vagy Hmmm, nem is vagyok annyira öreg! Nos, melyik vagy te? Ha az utóbbi, akkor érdemes vetned egy pillantást a konyhaszekrényedbe, a hűtőszekrényedbe és az étkezőasztalodra. Bár az öregedés természetes folyamat, mindenkiben zajlik, de egészségtelen táplálkozással sokat ronthatsz az állapotodon és évekkel öregebbnek nézhetsz ki a korodnál. Rengeteg bizonyíték áll a kutatók rendelkezésére, melyek megerősítik azt, hogy ha rossz minőségű ételeket fogyasztunk, megsokszorozódnak a gyulladásos folyamatok. A rossz minőségű élelmiszerek, mint például a transzzsírok, gyulladást okoznak – és az öregedés tulajdonképpen egy krónikus gyulladásos állapot.
TUDTAD? A túl sok cukrot és feldolgozott szénhidrátot tartalmazó ételek fogyasztása esetén túltermelődik egy glikációs végtermék, az ún. A.G.E. (advanced glycation end products). Ezen végtermék túltermelődése számos betegség kialakulását segíti elő, például a szívbetegségekét és a cukorbetegségét, de károsítja a bőr kollagén rostjait is.
De ez csak a jéghegy csúcsa! Ha túl sok olyan élelmiszert fogyasztasz, amelyek serkentik a szervezet gyulladásos folyamatait, akkor az egész érrendszeredben kárt teszel: elősegíted az agyér elzáródást, a koszorúér elmeszesedést, a visszeresedést és az ezekből levezethető betegségek sorozatának teszed ki magad. Gyakorlatilag az egész anyagcseréd felborul.
Limitálj!
Íme, öt példa azokra az élelmiszerekre, amelyeket érdemes háttérbe szorítanod, ha egészséges és nemcsak fiatalos, de a korodhoz képest kívül-belül fiatal akarsz maradni!
1. Burgonyachips, hasábburgonya A bő zsírban sült ételek, így a krumpli is rengeteg transzzsírsavat tartalmaznak. Ezt nem csökkenti az sem, ha leitatod a felesleges olajat sütés után. Ha finom szalmakrumplit szeretnél, 180 °C-nál melegebb olajban kell sütnöd, ennél magasabb hőfokon pedig ugrásszerűen megnő a telítetlen olajok transzzsírsav tartalma! A burgonya mértékkel fogyasztva egészséges. Köretként sokkal előnyösebb, mint a tészta vagy a rizs, de csak egészségesen elkészítve! Chips-et és sült krumplit maximum havonta egyszer fogyassz, bő zsírban sült húst hetente egyszer.
2. Fánk és édes sütemények Több negatív hatásuk is van: üres kalóriák, vagyis az energiabomba mellett semmi tápláló nincs bennük, tele vannak sütőzsiradékkal, vagyis transzzsírsavval, és természetesen finomított szénhidráttal és cukorral. Ezek mind a szervezet gyulladásos folyamatait erősítő tényezők, valamint növelik a szervezet öregedését serkentő A.G.E. szintjét.
3. Hot dog, bacon, felvágottak, szalámik, virslik és egyéb feldolgozott húsáru Hiába nagy kedvenc a hús, feldolgozva nem sok előnyre tehetsz szert vele: magas a telített zsírsav szintje, sok benne a só, és a nitrátok. Ezek mindegyike betegségekre hajlamosít; gyorsítják a szervezet öregedését, erősítik a gyulladásos folyamatokat.
4. Kevesebb húst, kevesebb koleszterint! A vörös húsok nem túl előnyösek, ha fiatal akarsz maradni. Ha már húst fogyasztasz, az elsősorban szárnyas legyen, lebőrözve, eltávolítva a zsiradékot. A zsírbevitelnél az egészséges növényi zsiradékra és a csíraolajakra helyezd a hangsúlyt. A telített zsírok szintjét kevesebb, mint napi 7% alatt tartsuk; beleszámítva az összes állati eredetű forrást.
5. Alkohol Nos, az alkoholnak két arca van: egy bizonyos szintig hasznos lehet, de ha rendszeresen sokat iszol belőle, akkor az ártalmas a szervezeted számára (még akkor is, ha függőség nem alakul ki). A túl sok alkohol mérgezi, öregíti a testedet. Átlagosan egy-két alkoholtartalmú ital (200 ml/adag) pl. vörösbor naponta jót tesz a szívnek. Ennél több alkohol fogyasztása felgyorsítja az öregedési folyamatokat és a hozzá kapcsolódó betegségek, mint a májbetegségek és bizonyos daganatok számát megsokszorozza. Ha eddig nem fogyasztottál, akkor nem kell most elkezdened, de ha mégis úgy döntesz, hogy esténként megiszol egy pohár minőségi vörösbort, akkor előbb beszéld meg az orvosoddal és győződj meg arról, hogy nincs olyan egészségügyi problémád, amely rosszabbodna a mértékletes alkoholfogyasztás mellett.
Fiatalító ételek
Fontos, hogy jó minőségű alapanyagokból válogass: zsírszegény húsok, tejtermékek, változatos, olajok, szárazhüvelyesek, halak, rengeteg zöldség, burgonya, teljes őrlésű pékáru, gyümölcsök. Minél többféle alapanyagból válogatsz és minél színesebb az étel, ami a tányérodra kerül, annál táplálóbb.
A másik fontos szempont, hogy próbálj a lakhelyedhez legközelebb eső gazdaságból való gyümölcsöt, zöldséget, húst, tojást választani. A tejet érdemes nyers állapotban megvenni, otthon lefölözni, felforralni, a húst tőkehús formában megvásárolni és otthon készíteni belőle ételeket. A zöldségeket, gyümölcsöket lehetőleg minél kevésbé dolgozd fel és szüret után gyorsan fogyaszd el. Igyekezz a szezonális zöldségekből, gyümölcsökből válogatni!
Naponta kerüljön a tányérra!
1. Zöldek, levelesek: A saláták magas C-vitamin- és klorofilltartalmuknál fogva szabadgyökfogók, gyulladáscsökkentők és magas antioxidáns tartalmúak. Kerüljenek tehát gyakran az asztalra: brokkoli, spenót, sóska, saláta (ruccola, endívia, fejes saláta) stb.
2. Színkavalkád: Paradicsom, görögdinnye, grapefruit, spárga és vörös káposzta: magas az antioxidáns tartalmuk, mely ebben az esetben likopint jelent. A likopintartalom főleg a paradicsomban magas, és a jó hír az, hogy főtt állapotban sokkal jobban hasznosul az antioxidáns tartalma, mint nyersen.
3. Mint hal a vízben…A lazac valamint más tengeri halak, mint a tonhal és a hering magas omega-3 tartalmuknak köszönhetően szintén hatékonyan szállnak szembe a gyulladással.
4. Egészséges fehérjék: Lencse, bab és egyéb szárazhüvelyesek: kiváló fehérjeforrások és magas a rost- és antioxidáns tartalom. A bőr alapvetően fehérjéből épül fel, így ha nem fogyasztasz elég egészséges fehérjét, a bőrödön látszani fog.
5. Csíra és rost: Tanulmányok támasztják alá, hogy a teljes kiőrlésű gabonák, mint a zabpehely és a csírák, mint a búzacsíra, a teljes kiőrlésű kenyerek és tészták, barna rizs, segítenek csökkenteni a gyulladásokat. B-vitaminokat (tamint és riboflavint) tartalmaznak, melyek fontosak a bőr számára is. Hiányukban bőrhámlás és kiütések jelennek meg, sérülékeny lesz a bőr.
FONTOS: A bőrünk folyamatosan hámlik és újra építi magát. A folyamatos hámlás során sok méreganyagtól is megszabadítja a szervezetet, de védőszerepet is betölt. Ha nem kap rendszeresen elegendő minőségű és mennyiségű táplálékot, akkor nem lesz képes új egészséges sejteket termelni. Ha viszont helyesen táplálkozol, a bőröd is szebb lesz!
Szöveg: Zámbori Zita dietetikus