Kicsit régi, kicsit alternatív
Ha megvan benned a szándék, hogy egészségesen táplálkozz, a konyhád polcai természetes eredetű élelmiszerekkel vannak tele és a takarításhoz is szívesebben használsz szódabikarbónát meg ecetet, akkor már csak egy lépés, hogy a gyógyszeres dobozod is természetes szerekkel legyen tele. Neked mennyi ilyen van benne?
{idozito2}
Kerti gyógyszertár
Sok esetben a természetes eredetű gyógyszerek legalább olyan hatékonyak, mint a gyári készítmények. Előnyük sok évszázadra visszatekintő használatuk, hiszen a generációk által összegyűjtött tapasztalatok bőséges tárháza a biztonságos alkalmazásuk alapja. Egyes betegségek, kisebb háztartási sérülések esetén célravezető a természetes eredetű gyógyító szerekkel teli ládikót kinyitni és abban megkeresni a megfelelő szert. Összegyűjtöttük, hogy melyek azok a szerek, amelyeket mindenképpen érdemes otthon tartanod.
Körömvirág krém
Mire használható?
Kisebb bőrsérüléseket követő hegesedési, hámosodási folyamat elősegítése, rovarcsípések okozta bőrpirosság, viszketés mérséklése. Napégés kellemetlen tüneteinek csillapítása.
Miért hatásos?
Az évszázadok során bebizonyosodott, hogy az aranysárga színű virágokkal pompázó növény baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatású, olajos jellegű hatóanyagokat tartalmaz.
Hogyan használd?
A krém vagy kenőcs napi 4-5-szöri használata javasolt.
TUDTAD?
A növény arra érzékenyeknél a bőrön allergiás tüneteket (pl. bőrvörösség, viszketés) produkálhat. Első alkalmazást megelőzően célszerű kis bőrterületen tesztelni az érzékenységedet. A nagyi körömvirágos kenőcse disznózsírral készül(t), és annak hatását nem múlja felül egyetlen szintetikus vivőanyagú körömvirág kenőcs sem.
Teafaolaj
Mire használható?
Használata bőrgyulladás, égés és szúrás okozta sérüléseknél nagyon elterjedt; az apró bőrsérülések fertőtlenítésére a teafaolaj kitűnően alkalmas, mivel a seb nem ég tőle. Gyakran megtalálható a teafaolaj aknés bőrre készült termékekben, és újabban a bőr és a köröm gombás fertőzései, így lábgomba esetén is terjed a használata.
Miért hatásos?
A teafából lepárlással nyert illóolaj baktérium-, gomba-, és vírusölő tulajdonsággal rendelkezik. Hatékonyságát klinikailag kontrollált vizsgálatok bizonyítják a lábgomba okozta égő és viszkető érzés csillapításában.
Hogyan használd?
Lehetőleg hígított (kb. 0,5 -5 %-os töménységű) teafaolajat alkalmazz napi 2-3 alkalommal, mivel a tömény olaj allergizálhat. Ha csak töményet tudsz beszerezni, gyógyszertárban vásárolható hidratáló kenőccsel keverheted. (Ellenben a tömény olajat szükség esetén a körmeidre csepegtetheted.)
TUDTAD?
A teafa nem rokona a teacserjének, azaz a délutáni teázáskor elfogyasztott tea teafaolajat nem tartalmaz. A vízbe csepegtetett néhány csepp teafaolajat spray-es szórófejjel a lakás fertőtlenítésére is használhatod, a kilincsekre spriccelheted, sőt a jóga matracodra hintve az olajos permetet, azt frissé és baktériummentessé teheted.
Árnika krém
Mire használható?
Aki sportol, azt bizony kisebb-nagyobb sérülések is érhetik. Ezeknek a zárt sérüléseknek a kezelésében segít az Európa magas hegyeiben őshonos árnika. Hatásos gyulladás- és fájdalomcsökkentőként ismeretes, emellett sebgyógyító hatású. Vérömlenyek, csonttörések okozta ödémák, zúzódások, rándulások kezelésére is ajánlott. A homeopátia a túlerőltetés okozta izomfájdalmak kezelésére alkalmazza az árnikát.
Miért hatásos?
Az illóolajok mellett flavonoidokat is tartalmaz. Egyes kutatások szerint az árnika gélek terápiás hatása a gyulladáscsökkentő hatású ibuprofént tartalmazó gélekével közel azonos.
Hogyan használd?
Napi 3-5 alkalommal javasolt a kezelendő bőrterületet gyengéden masszírozva bekenni. Homeopátiás árnika tabletták is vásárolhatók a gyógyszertárakban, amelyek a kenőcsökkel kombinációban használhatók.
TUDTAD?
Az árnika amellett, hogy védett növény, nyersen fogyasztva mérgező hatású, így több szempontból is indokolt, hogy csak a feldolgozott termékeit vásárold és használd. Nem szabad gyűjtened a növényt!
Úgy tartják, hogy az állatok ösztönösen felismerik a betegségeik gyógyításához szükséges gyógynövényeket. Megfigyelték, hogy a hegyi kecskék árnikát legelnek, ha valamilyen sérülés éri őket.
Aloe vera
Mire használható?
Az enyhe és közepes erősségű napégés okozta bőrtünetek kiváló kezelője az aloe vera. A növény présleve a háztartási égési sérülések esetén is segítségedre van. Ha kisebb főzési-forrázási vagy vasalási balesetet szenvedsz, kenegesd aloe verával a bőröd!
Miért hatásos?
Az aloe vera gél magas víztartalmánál és kiváló hidratáló tulajdonságánál fogva hűti és hidratálja a sérült bőrt. A nyákos jellegű gél gyulladáscsökkentő hatóanyagai előnyösek a kisebb helyi irritációknál. Mint azt Petri-csészés laboratóriumi kísérletek is mutatják, kisebb sérülések után a bőr-újraképződés, a hámosodás folyamata gyorsabb, ha aloe vera is jelen van.
Hogyan használd?
Égési sérülésekre csak alkoholmentes, magas víztartalmú aloe készítményeket használj! Az égést követően azonnal, majd 2-3 órás időközönként ismételten be kell kenni a sérült területet. A kezelésnek addig kell tartania, míg a bőr fájdalma csillapodik és hőérzete újra normális lesz.
TUDTAD?
Jól jársz, ha a konyhádban tartasz egy cserepes aloe vera növényt, hiszen akkor mindig kéznél van a kezeléshez szükséges jótékony növényi nedv. A szélső, alsó levelek egyikét kell levágnod, és a vágás mentén kicsorgó sűrű, kocsonyás nedv közvetlenül az égett bőrre tehető.
Eukaliptuszolaj
Mire használható?
Felső légúti fertőzések esetén a légutak átjárhatóságát fokozza, könnyebben levegőhöz jutsz a megfázásos, hurutos betegségek idején is. Az eukaliptuszolaj bedörzsölőkben, fürdőolajokban is használatos, de mozgásszervi betegségek és sportsérülések (izomfájdalmak, zúzódások stb.) kezelésére is kiváló. Gyakran kenik az illóolajat közvetlenül a mellkas és a hát bőrébe légzési nehézségek esetén.
Miért hatásos?
Az eukaliptusz fa leveleiből nyert, kámforra emlékeztető illatú olaj baktérium- és gombaölő, valamint gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Az eukaliptusz olaj köptető hatású is, azaz szerepe van a légutakban lerakódott nyákos váladék feloldásában és annak szervezetből való eltávolításában.
Hogyan használd?
Hagyományosan: tegyél 2-3 csepp eukaliptuszolajat egy lábas forró vízbe, és óvatosan fölé hajolva inhalálj, azaz orron át lélegezz be- és ki. A fejed fölé helyezett törölköző segít abban, hogy a forró gőz minél több ideig forró maradjon.
Modernebb megoldás az arcszauna vizébe csepegetett 1-2 csepp eukaliptuszolaj.
Napközben az olaj szagolgatása segít a légutak átjárhatóságát megtartani.
TUDTAD?
Azonban légy óvatos, töményen ne kend az olajat a bőrödre, az orrod alá, mert az irritálhat. Ügyelj arra, hogy a szemedbe se kerüljön az eukaliptuszolaj!
Mentatea, borsmentaolaj
Mire használható?
Emésztési problémák és puffadás esetén a mentatea a megoldás. Egyes vizsgálatok kimutatták, hogy irritábilis bélszindróma (IBS) esetén is hatásos a mentatea. Emellett bélben oldódó bevonattal ellátott mentaolajat tartalmazó készítmények is forgalomban vannak. Migrénes rohamok, görcsös jellegű fejfájás esetén szintén gyógyír a mentaolaj. Alkalmazása során a fájdalom szignáljai helyett a menta kellemesen friss illatával telik meg a fej.
Az eldugult orr, a meghűléssel és a náthával együtt járó nehézkes légzés esetén – az eukaliptuszolajhoz hasonlóan – a vízbe csepegetett és belélegzett borsmentaolaj gyors enyhülést hoz.
Miért hatásos?
A borsmenta levele illóolajat (benne többek között mentolt), cseranyagokat és flavonoidokat tartalmaz.
Hogyan használd?
Filteres és ömlesztett kivitelben is megvásárolhatod a mentateát, amelyet forrázással készíthetsz el. Emésztési problémák, puffadás esetén az étkezést követően egy csésze tea elfogyasztása javasolt. IBS esetén az étkezést megelőzően egy órával célszerű egy adag mentolos ízű teát meginnod.
Egy dologra ügyelned kell: ha gyomorfekélyed van, vagy túl sok a savad, nem javasolt mentolos készítményeket fogyasztanod, mivel a gyomorégéses problémáid rosszabbodhatnak tőle.
Fejfájás esetén a fejbőrre, a homlok megfelelő részére enyhe masszírozással felvitt 2-3 csepp mentaolaj is csodákra képes. Ebben az esetben nem szükséges szájon át alkalmaznod a szert.
TUDTAD?
Az ókori görögök a nagy lakomákat követően mentaágakat rágcsáltak, ily módon serkentették az emésztésüket. Az afrikai országokban napjainkban is forró mentateával hűsítik magukat a helyiek a hatalmas hőségben, és ezzel kínálják az odaérkező turistákat is.
Levendulaolaj
Mire használható?
A relaxáló, nyugtató hatású levendulaolaj egy fárasztó nap után a fürdővízbe téve csodákra képes. A párnádra permetezve az elalvást segíti, nem véletlen, hogy már a dédszüleid is készítettek Jó éjszakát! hímzéssel díszített levendulával töltött párnákat. A gombás fertőzések kitűnő ellenszere.
Miért hatásos?
Többféle antibakteriális, gombaölő, fertőtlenítő hatású összetevőt tartalmaz.
Hogyan használd?
Mint az bármilyen illóolajra igaz, a levendulaolaj hígítatlan használata nem javasolt, célszerű hígítást készítened belőle: permetezéshez vízzel hígíthatod vagy néhány cseppet a fürdővízbe tehetsz belőle. A bőr és a körmök gombaölő kezeléséhez gyógyszertári hidratálókkal, alkohollal is keverhető az olaj.
TUDTAD?
A levendula illata akár levendulapárnaként, akár levendulaolajjal lecsepegetett csecsebecseként a molyokat is távol tartja a ruháidtól. Ha szereted az illatát, tehetsz belőle a ruhásszekrényedbe is.
Macskagyökér
Mire használható?
A macskagyökér régóta ismert ellenszere az álmatlanságnak, nyugodt éjszakákat biztosító szer. Ideges nyugtalanság esetén is bevehetők a kivonatai és tinktúrái.
Miért hatásos?
A nyugtató és altató hatásért az ún. valeopotriátok felelnek, amelyek mellett illóolajat is tartalmaz a növény. A növényi szerek alkalmazásával az elalvás ideje lerövidül, és felébredéskor a „fejbevert” állapot nem jellemző.
Hogyan használd?
A lefekvést megelőzően a használati útmutatónak megfelelően adagold a gyógyító szert. Mivel számos készítmény van forgalomban, és némelyikük több gyógynövény kombinációját is tartalmazza, a termék alkalmazásakor az adagolási útmutatóra kell hagyatkoznod.
TUDTAD?
A macskagyökér magyar nevét onnan kapta, hogy barna gyöktörzsének penetráns, de akár büdösnek is mondható illata erős, izgató hatással van a macskákra.
Élj a lehetőséggel!
Házi gyógyszeres dobozod természetes szerekkel való felszerelése érdekes feladat, kis utánajárást igényel, de sok új ismeretet szerezhetsz és közelebb kerülhetsz a természetes szerek nyújtotta egészséghez. Ne feledd, a természetes szerek évszázadok óta teszik a dolgukat – gyógyítanak. Az első szerek beszerzéséhez nem kell messzire menned, hiszen a konyhaszekrényedben is megtalálhatod őket. Talán nem úgy nézel a citromra, a mézre, a hagymára vagy az olívaolajra, mint gyógyszerekre, pedig ezek a természetes anyagok gyógyítanak.
Csodálkozni fogsz azon, hogy milyen egzotikusan finom gyógyító szerek lapulnak a konyhafiókjaidban. Hármat közülük ki is emelünk:
Gyömbér
A gyomorfal és a belek izmainak görcsös összehúzódásait oldja a gyömbér, így segít a hányás, hányinger csillapításában és javítja az emésztést.
Kevés gyógynövény van, amelyet a kismamáknak a reggelente jelentkező rosszullétük, hányingerük és hányásuk megelőzésére vagy kezelésére lehet ajánlani, ezek egyike a gyömbér, amelynek a szedése több-kevesebb sikerrel kecsegtet. A reszelt gyömbér éppúgy hatásos lehet, mint a patikában beszerzett gyömbérport tartalmazó kapszula, de lehet vásárolni gyömbéres italport is. Jellegzetes csípős ízét sokan kifejezetten kedvelik.
Ha úgy döntesz, hogy kipróbálod: egy pár centis darabka gyömbért reszelj le, majd öntsd le egy csészében forró vízzel, öt perc várakozási idő után, szűrést követően teaként fogyaszthatod.
Fokhagyma
A fokhagyma hatásának titka a kéntartalmú vegyületeiben rejlik. Legtöbbször az allicin nevű hatóanyagát emlegetik, ha jótékony hatásairól van szó. Immunerősítő és szívvédő hatása is kiemelendő. A fokhagyma fogyasztása a magas koleszterinszintet csökkenti, így hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez és védi a szívet a túlterheléstől.
Váljon a fokhagyma gyakran alkalmazott hozzávalóvá a főzés során! Napi 1-2 gerezd elfogyasztása megerősíti a keringést, az immunrendszert. Ha igazán jót szeretnél tenni magadnak, akkor nyersen fogyaszd.
Egyetlen esetben kell lemondanod a nyers fokhagymáról: ha a gyomrod érzékeny vagy hajlamod van a gyomorfekélyre, mert ekkor égő, fájó érzést okoznak ezek az ételek.
Kurkuma
Mitől sárgák az indiai ételek?
Általában a kurkumától, amelyet mifelénk indiai sáfránynak is neveznek. (Tudnod kell azonban, hogy a sáfrány és a kurkuma két különböző növény.) A kurkuma alapvető fűszernek számít több ázsiai országban, és kiemelkedő helyet foglal el az ajurvédikus gyógyításban csakúgy, mint a hagyományos kínai orvoslásban. A modern orvostudomány is egyre nagyobb figyelmet szentel a kurkumának és a benne található hatóanyagnak, a kurkuminnak. A legújabb tudományos eredmények alapján a hatóanyag autoimmun betegségek, így pl. reumatoid artritisz kezelésére is alkalmas lehet, illetve egyes kísérletek daganatellenes hatást is igazoltak. Nagydózisú kurkumát azonban csak orvosi javaslatra szabad alkalmaznod!
A kurkumával készült ételek segítik az emésztést, az epeelválasztást fokozzák, így a zsírok bontását teszik könnyebbé. A jellegzetes aranysárga szín, és a jellegzetes indiai illat mellett a kurkuma konyhai használata az egészségmegőrzés kulcsa is.
Szöveg: Dr. Budai Marianna Ph.D. szakgyógyszerész