Az antioxidánsok amellett, hogy kimagaslóan pozitív élettani hatásokkal rendelkeznek, könnyen hozzáférhetők, a természet szinte tálcán kínálja őket. Képzelj el egy színes bogyókkal telerakott tálcát – és nem színes kapszulákról beszélünk, hanem bogyós gyümölcsökről, amelyek az antioxidánsok legjobb forrásai.

 

{idozito3}

Az antioxidánsok sikeresen veszik fel a harcot a szervezetedet károsító szabadgyökökkel szemben. Azoktól védenek meg, amelyeknek a szervezeted az iparosodással együtt járó szennyeződések, a radioaktív sugárzás, az ultraibolya fény, az egészségtelen táplálékok valamint a stressz miatt fokozottan ki van téve. Az antioxidánsok a civilizációs betegségek visszaszorításában lényeges szerepet tölthetnek be. A koleszterinszintet kedvezően befolyásolják, a trombózishajlamot csökkentik, aminek köszönhetően számos szív- és érrendszeri betegség kivédhető.
FITT.TIPP A legismertebb antioxidáns a C-vitamin vagy aszkorbinsav. A C-vitamin az immunrendszeredet erősíti, a betegségekből való felgyógyulási időt lerövidíti, a bőrödet rugalmassá teszi, annak fiatalságát visszaadja. A C-vitamin a sebgyógyulást is elősegíti, megerősíti a fogínyt, javítja a vas felszívódását és a férfiak termékenyítő képességét.

 Kecskesajt saláta, dióval és áfonyalekvárral
Hozzávalók 4 főre:
rukkola saláta
15 dkg kecskesajt
pár szem dió
1 ek balzsamecet és tökmagolaj
só, bors
pár szem áfonya C-vitaminban, és antioxidánsban gazdag áfonya, áfonyalekvár
Elkészítés:
Pogácsaszaggatóval vágj korongokat a kecskesajtból, majd grillezd meg. A salátát tedd egy nagy tálba, enyhén sózzuk, borsozzuk, majd meglocsoljuk a balzsamecettel és a tökmagolajjal. Száraz serpenyőben piríts meg pár szem diót. Tedd tányérra a salátát, tetejére a kecskesajtot, önts rá áfonya lekvárt és tegyél mellé áfonyát és diót.

Antioxidánsok a tányéron
acerolaAcerola
Tudtad, hogy a C-vitamin legbőségesebb forrása a Dél- és Közép-Amerikában honos acerola vagy más néven barbadoszi cseresznye? Más gyümölcsökkel, zöldségekkel összehasonlítva, az acerola több mint kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a csipkebogyó, és mintegy tízszer annyit, mint amennyi a fekete ribiszkében van. Meglepő, de körülbelül ötvenszer gazdagabb C-vitaminban, mint a narancs vagy a grépfrút. Napjainkban terjedőben vannak az acerolát is tartalmazó, savanykás C-vitamin bombák, így a gyümölcslevek, vitaminos italporok, kapszulák. 

 
acai Acai (ejtsd: ászáí)

Az acai kékesfekete színű bogyóit egy Dél-Amerikában honos egzotikus pálmáról gyűjtik. A brazil szörfösök már évtizedek óta energiaitalként kortyolgatják az acai gyümölcs levét; hazánkban inkább szárított pora érhető el egyes étrend-kiegészítőkben. Az acai dús forrása az antioxidánsoknak, az egészséges emésztésért felelős rostoknak, és jó tudni, hogy szívbarát, telítetlen zsírsavtartalma is kimagasló.
Az acait egy tudományos magazinban magas tápértékű, értékes élelmiszernek nevezték és szuper-élelmiszerként tartják számon értékes hatóanyagai miatt.

 
Az acait szuper élelmiszerként tartják számon értékes hatóanyagai miatt.

goji2Goji (farkasbogyó)
A goji egy Ázsiában honos cserje bogyója, amely a kínai népi gyógyászatban már több mint 5000 éve ismert. Az acai mellett a gojit is szuper élelmiszernek tartják. Miért is? A goji fogyasztása jelentősen növeli a szervezetben előforduló antioxidáns enzimek szintjét, így a szervezet védekezőképességét segíti, a sejtvédelemben kiemelkedően hatékony. Egyes tanulmányok szerint már két hetes fogyasztást követően tapasztalható frissítő, fiatalító hatása.

 

Fekete ribiszke
A fekete ribiszke is értékes hatóanyagokat tartalmaz, rendszeres fogyasztása is javasolt. Az érett feketés lila bogyók dúskálnak az antioxidáns hatású, tumorellenes színanyagokban. Antociánok, flavonoidok, polifenolok és C-vitamin egyaránt megtalálhatók az összetevők között. E tekintetben magasan veri a fekete ribiszke az összes piros bogyós gyümölcsöt, így a klasszikus piros ribizlit és a málnát is. Sok található benne az A-vitamin provitaminjából, illetve a B- és E-vitaminokból is. Vashiányos vérszegénység esetén vaspótlóként javasolt a fogyasztása. Méregtelenítő kúrák részeként vízhajtó hatása miatt alkalmazhatod. A friss bogyókat nyersen, pucolás nélkül megeheted, bár sokan nem kedvelik az ízét. Ha valami télre eltehető vitamindús dologra vágysz, akkor a levét kinyomva nektárt, szörpöt készíthetsz belőle. A népi gyógyászatban is főként a gyümölcs levét használják, de készítenek fekete ribiszkés cukorkát és a szárított gyümölcsből teát is. Friss gyümölcsként vagy lekvár formájában különböző sütemények, főleg tejszínes vagy túrós torták egészséges és dekoratív alapanyaga, díszítője.

Csipkebogyó

C-vitamin és antioxidánsok bőséges forrása az erdőszéleken, tisztásokon gyűjthető csipkebogyó. A csipkebogyót gyógytea, bor, szörp vagy lekvár készítésére is használhatod. Arra azonban ügyelni kell, hogy az igazán értékes csipkebogyó-termékek hideg eljárással készüljenek. A csipkebogyót nem szabad forró vízben áztatni, sütni vagy főzni, mert a C-vitamin-tartalma 60 °C-on vagy annál magasabb hőmérsékleten megsemmisül. A csipkebogyó hibiszkusszal kevert teái – gyönyörű piros színükkel – télen-nyáron egyaránt kedveltek. A gyógyszertárakban vagy drogériákban vásárolt szárított csipkebogyóból történő tea készítésénél mindig kövesd a megadott elkészítési előírásokat (általában áztatás)!

Fekete áfonya
Magyarországon a Sopron környéki és Vas megyei erdőkben fordul elő elvétve az egyébként az erdélyi havasokban jellemző bogyós cserje. Hamvaskék termése elismert gyógyászati értéke mellett valódi gasztronómiai különlegesség is. Bogyói közkedveltek lekvárok, dzsemek, gyümölcslevesek, likőrök, torták és sütemények készítésekor. Sőt a fekete áfonya a vadas ételekhez passzoló, zamatosan pikáns, előkelő ízesítő.
A fekete áfonya nyersen fogyasztva vagy lekvárként, dzsemként jó hatású a bélflórára, ellenállóvá teszi a bél nyálkahártyáját a bélfertőzésekkel és a hasmenéssel szemben védelmet nyújt.
Beszámolók szerint a második világháborúban a brit pilóták az éjszakai légi bevetések előtt ették a fekete áfonyát, ugyanis a benne lévő antioxidánsok a szemben az éleslátásért felelős retinasejtek épségéért felelősek. Ha az éleslátás megőrzése a cél, a frissen fogyasztott feketeáfonya mellett a gyógyszertárakban forgalmazott kivonata, szárított porai is hatásosak.
 
Tőzegáfonya
A tőzegáfonya (más, mint a feketeáfonya!) nemcsak mint az antioxidánsok bőséges forrása, de mint természetes antibiotikum is ismert. A tőzegáfonya színes bogyója ugyanis a húgyúti fertőzések (hólyaghurut), felfázások megelőzésében és kezelésében az elsőként választandó növényi szer. Az Amerikai Egyesült Államokban nagy tradíciója van a tőzegáfonya fogyasztásnak – sok esetben egy antibiotikum kúra helyett vagy mellett alkalmazzák. Aszalt tőzegáfonyát már hazánkban is sok helyen vásárolhatsz, nassoláshoz bátran ajánlható kitűnő csemege, a húgyutak egészségének őre, amire minden nőnek szüksége van. Emellett a gyógyszertárakban vagy a drogériákban – különféle kiszerelésekben – a tőzegáfonya kapszulázott rózsaszín porát is megvásárolhatod.


Szöveg: Dr. Budai Marianna Ph.D. szakgyógyszerész