A strandszezon a nők számára nemcsak a felhőtlen nyaralás, a pihenés időszaka, hanem a gyakori felfázásoké és a gombás hüvelyfertőzéseké is. Hólyaghurut? Hüvelygomba? Tényleg nem sok olyan nő van, aki még egyiket sem tapasztalta!

 

 {idozito3}

 

 

FELFÁZÁS
A felfázás, vagy más néven hólyaghurut, a húgyhólyag nyálkahártyájának gyulladása. A húgyúti fertőzések és gyulladások tipikus tüneteit könnyen felismered: állandó, sürgető vizelési inger, amit csak kis mennyiségű, szúró, nyilalló fájdalommal járó vizeletürítés követ, emellett kismedencei fájdalom, izzadás, elesettség érzés, illetve egyes esetekben láz is kialakulhat. A vizelet szemmel láthatóan zavarossá, opálossá válhat, esetleg vér is megjelenhet benne.
• Mit tegyél? Felfázás vagy gyanúja esetén javasolt minél hamarabb orvoshoz fordulni, hogy a bakteriális fertőzés súlyosabbra fordulása megelőzhető legyen. Mivel a hólyaghurut és egyéb húgyúti fertőzések hátterében leggyakrabban baktériumok (Escherichia coli, illetve Enterococcus baktériumok) állnak, általában öt-hét napig tartó antibiotikum terápiát ír elő az orvos. A húgyúti fertőzések kezelésére alkalmas antibiotikumok csak receptre kaphatók, leggyakrabban ofloxacin, norfloxacin vagy ciprofloxacin hatóanyagú készítményeket kapunk rá.
• Megelőzhető? Tudományosan bizonyított, hogy a húgyúti fertőzések megelőzésre az amerikai vörös áfonya vagy más néven tőzegáfonya alkalmas. (Nem keverendő össze a fekete áfonyával, amit kiemelkedően magas antioxidáns tartalma miatt a szem látásélességnek a javítására kiváló.) A tőzegáfonya hatóanyagai meg tudják akadályozni a kórokozó baktériumoknak a húgyhólyag és/vagy húgycső falához való kitapadását, ami a fertőzés és gyulladás első lépése. A tőzegáfonya hatásossága nemcsak a megelőzés területén fontos, de a kezelésben is lényeges. Gyorsítja a gyógyulás folyamatát, és az antibiotikum terápia melletti kiegészítő kezelésére is használható.

Megelőzés áfonyával
Zsófi 34 éves, és tudja magáról, hogy hajlamos a felfázásra, így évente akár két-három alkalommal is tapasztalja a hólyaghurut kellemetlenségeit. Nála egy strandolás, légkondicionált helységben tartózkodás vagy csípőnadrág, szabadon maradt derékkal, elegendő lehet a felfázáshoz. Megelőzés céljából egy éve rendszeresen vörösáfonyát fogyaszt vagy aszalt gyümölcsként, ami enyhén savanykás ízével kellemes nassolnivaló, vagy gyógyszertárakban, drogériákban kapható kapszulaként, porként. Mióta odafigyel erre, kevésbé érzékeny és könnyebben gyógyul!

Egyéb módszerek
A tőzegáfonya mellett a vizeletfertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású medveszőlőlevél is javasolható felfázás esetén. A medveszőlő-levél teaként vagy teakeverékként is megvásárolható; illetve újabban tablettaként is forgalomba került.
A hólyaghurut kezelésére vízhajtó, húgyúti fertőtlenítő hatású gyógynövények is használhatók, így például a cickafarkfű, csalánlevél, mezei zsurló, nyírfalevél vagy ezek alkoholos kivonata.
FITT.TIPP: Készíts ülőfürdőt: erre a kamillavirágzat a legalkalmasabb. A még elviselhetően meleg vízre szórt kamilla gyulladáscsökkentő és elősegíti a gyógyulást.
Felfázás során kiemelt figyelmet kell fordítanod a bőséges folyadékfogyasztásra (lehetőleg tea), ami a veséket és a húgyhólyagot is „átmossa”.
Jó tanács: sose ülj vagy feküdj a parton nedves fürdőruhában, bikiniben, minél előbb cseréld szárazra!

HÜVELYGOMBA
Biztosan hallottál a normál hüvelyflóra egyik lényeges baktériumáról, az úgynevezett Döderlein- vagy más néven tejsavbaktériumokról. Ezek a jótékony baktériumok a hüvely egészséges, savas pH-jának biztosításában kulcsfontosságúak. Amennyiben a védőfunkciót ellátó tejsavbaktériumok valamilyen okból nincsenek kellő számban jelen a hüvelyben, a hüvelyflóra egyensúlya és pH-ja felborul, ami a kórokozó gombák nagy számban való elszaporodásához és gombás fertőzéshez vezet.
Számos körülmény megzavarhatja a Döderlein-baktériumok életkörülményeit, felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát. Ezek közül strandszezonban a közös törölköző használatával terjedő kórokozók, a nem szellőző, műszálas, testhez simuló fürdőruhák, bikinik, illetve a fürdőmedencék klórozott vize játssza a fő szerepet.
A hüvelygomba okozója leggyakrabban a Candida albicans nevű gomba, ami egyáltalán nem testidegen, hiszen a normál flóra részeként megtalálható a hüvelyben is. A gond az, amikor a Candida extrém gyors szaporodásba kezd. Ekkor jelentkeznek a hüvelygomba jellegzetes tünetei: a hüvelybemenet viszketéssel, égő érzéssel, pirosodással, bűzös váladékozással, vizeletürítésnél és szexuális kapcsolatnál esetleg fájdalommal is járó elváltozásai.
Megelőzhető?
• Minden esetben csak a saját, tiszta törölköződet használd.
• Strandolás, fürdés után minél hamarabb cseréld szárazra a fürdőruhád, bikinid.
• Tartsd karban a hüvelyflórádat! Ebben segítséget nyújtanak a probiotikus hüvelytabletták, illetve az újabban kapható probiotikus tamponok.
• Felejtsd el a strandolás előtti házi praktikákat, soha ne használj kefíres tampont és hasonlókat, mert az élelmiszerek tisztasága nem felel meg a gyógyszerekkel szemben támasztott követelményeknek.
• Ne okold mindenért a strandok klóros vizét, mert a klórozatlan vízben, ha többen fürdenek benne, szintén terjedhetnek a kórokozó baktériumok és gombák.

Mit tegyél? Léteznek gombaellenes, recept nélkül kapható megoldások, azonban csak azoknak a nőknek ajánlott nőgyógyásszal való konzultáció nélkül a gyógyszertárban recept nélkül kapható hüvelygomba elleni szereket venniük, akik már korábban is szenvedtek gombás fertőzéstől és biztonsággal felismerik annak tüneteit. Minden egyéb esetben nőgyógyász szakorvos feladata a terápiás megoldás megtalálása.

Strandolás, fürdés után minél hamarabb cseréld szárazra a fürdőruhád vagy a bikinid!

Kezelés látatlanban?
Erika 28 éves és gyakori vendég nála hüvelygomba. Ismeri a tüneteket és több recept nélküli gyógyszert is használt már, amelyek megszüntették a panaszait. A hüvelygomba mégis gyakran újból kialakul nála. A legutóbb a gyógyszertárban nőgyógyász orvos felkeresését javasolták neki. Amennyiben valakinél az elmúlt egy évben négyszer vagy többször fordult elő hüvelygomba szerű panaszokkal járó probléma, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Különösen lényeges ez azoknál, akik a közeljövőben gyermekvállalást terveznek.

• A patikákban recept nélkül beszerezhető klotrimazolos vagy ekonazolos készítmények nagy része helyileg, a hüvelyben alkalmazandó (pl. hüvelykúp, hüvelytabletta, hüvelykapszula, hüvelyhab stb.). Népszerű a hüvelytablettát és krémet egyaránt tartalmazó csomagolás.
• Ideális esetben a gyógyszeres kezelést a flóra visszatelepítés követi, ami általában egy-két hetes folyamatot jelent, jellemzően esténként egy-egy pre- és/vagy probiotikus kúp vagy hüvelykapszula használatával.
• Újabban elérhetők a sérült hüvelyhám épségét helyreállító kúpok, habok, amelyek C-vitamint, ezüst-kolloidot vagy hialuronsavat tartalmaznak.
• Amennyiben a gyógyszertárban beszerezhető lokális hatású készítmények nem bizonyulnak elegendőnek, a szakorvos szájon át szedendő gombaellenes hatású készítményt rendelhet.

NE FELEDD: gombás fertőzésnél a szexuális partner(ek) kezelésére is szükség lehet, ami elsőként gombaellenes hatóanyagú krém vagy kenőcs alkalmazását jelenti. A kombinációs csomagolású (nőknél is alkalmazott) készítmények kenőcse, kréme megfelelő erre a célra.

Szöveg: Dr. Budai Marianna Ph.D. szakgyógyszerész