Frissen szedett saláták és fűszernövények, ropogós zöldségek, lédús, napérlelte, a saját kertünkben termelt vagy a piacon vásárolt gyümölcsök, egy csipetnyi könnyedséggel fűszerezve: ez a nyár íze!
Te is kint töltenéd az estéket, költenéd el a vacsorákat? Receptjeinkkel segítünk, hogy emlékezetessé tedd ezeket a pillanatokat és élvezhesd a friss alapanyagokból készült ízletes falatokat.

 

Pácolás zamatos fűszerekkel
Fehérboros pác
3 ek tárkonyecetet 3 ek olívaolajjal, valamint 250 ml száraz fehérborral elkeverünk. Hozzáadunk 1 ek kapribogyót, 4-5 darab fehér szemes borsot, 1 db citrom reszelt héját és 2 kakukkfűágat. Jól illik szárnyasokhoz, halakhoz és marhahúshoz
Olasz pác
250 ml száraz fehérbort felfőzünk 1 ek Marsalával (édes desszertbor) és 3 ek fehérborecettel. Hozzáadunk 1 fej felkockázott hagymát és néhány zsályalevelet. A forralás után hagyjuk teljesen kihűlni. Zöldségekhez és halakhoz ajánlott.
Indiai pác
250 g joghurtot elkeverünk 5 e. étolajjal, 1 tk curryporral, 1 tk fekete római köménnyel, ¼ tk őrölt kurkumával, ¼ tk zúzott fehér borssal és egy nagy csipet gyömbérporral. Különösen ajánlott bárányhoz és szárnyasokhoz.
Paradicsomos-zöldfűszeres pác
125 ml étolajat elkeverünk 100 g paradicsompürével és 100 ml száraz vörösborral. Hozzáadunk 2-2 felaprított fokhagymagerezdet és mogyoróhagymát, valamint 2 ek frissen felaprított zöldfűszert (petrezselymet, oregánót, turbolyát). Halakhoz, húsokhoz és zöldségekhez is remekül illik.
Pác íróval
200 ml írót elkeverünk 1 tk balzsamecettel, 2 babérlevéllel, ½ tk borókabogyóval, 3 szem megroppantott szegfűborssal, és 1 ek frissen aprított mentalevéllel. Bárányhoz és vadhúsokhoz ajánljuk.

Garnéla nyárson
Különleges, egyedi ízélmény: porhanyós garnéla koktélparadicsommal, fűszeres pestóval és fenyőmaggal tálalva.
Hozzávalók 4 személyre
16 db nagyobb, tisztított garnéla (scampi)
2 ek citromlé
frissen őrölt bors
16 szem illatos koktélparadicsom
4 ek olívaolaj
4 gerezd fokhagyma
A pestóhoz:
100 g szárított paradicsom olajban
3-4 ág bazsalikom
50 g paprikával töltött, zöld olajbogyó
100 ml olívaolaj
50 g darabolt fenyőmag
Az elkészítéshez szükséges idő: 30 perc + 30 perc pácolás + 10 perc grillezés.
Így készül
1. Ha szükséges, a garnélákat kibelezzük, megmossuk, és megtörölgetjük. Citromlevet csepegtetünk rájuk és megborsozzuk. A koktélparadicsomokat megmossuk, majd éles késsel egy-két helyen mindegyiket bemetsszük, hogy grillezés közben ne repedjenek ki.
2. Négy nyársra tűzünk 4-4 scampit és 4-4 paradicsomot. Az olívaolajat kis tálkába öntjük. A fokhagymákat megpucoljuk, fokhagymanyomóval összezúzzuk, majd az olajhoz keverjük. A nyársakat mindenhol bekenjük a fokhagymás olajjal, fóliával letakarjuk és felhasználásig a hűtőbe tesszük.
3. A pestóhoz az aszalt  paradicsomot finomra aprítjuk. A bazsalikomot megmossuk, megszárogatjuk, a leveleket lecsipkedjük és csíkokra vágjuk. Az olajbogyót nagyon apróra vágjuk. Az előkészített hozzávalókat elkeverjük az olívaolajjal, tálba öntjük, fóliával letakarjuk, és a felhasználásig szobahőmérsékleten állni hagyjuk.
4. A scampinyársakat kivesszük a pácból, grilltálra tesszük, és a forró rácson többszöri forgatás mellett 8-10 percig grillezzük.
5. A fenyőmagot feldaraboljuk, és rövid ideig teflonserpenyőben, zsiradék nélkül megpirítjuk. A pestóra szórjuk, és a rákkal együtt tálaljuk.
ÍGY IS FINOM
Ha nem szeretjük a fokhagymát, ecseteljük be a scampinyársakat 2 ek citrom- vagy lime lével és 2 ek olívaolajjal.
Ami igazán fontos
A garnélarák pucolása: A garnélarák általában kibelezve kapható. Ha mégsem, a hátán bemetsszük, és kiszedjük a belét, ami egy vékony, fekete szál. Ha szeretnénk, rajtahagyhatjuk a grillezéshez a páncélját, ez megvédi a túl nagy hőtől. A páncélt a nyársra húzáskor toljuk félre, és a rákot a háta felől szúrjuk át.
Nyársra húzás: A kis paradicsomokat úgy tűzzük a nyársra, hogy illeszkedjenek a scampik félhold alakjához.

Bulgursaláta paradicsommal és paprikával
Rövid párolási idő, rengeteg zöldség és fűszer kombinációja: a bulgur ideális alapja az ízletes és laktató salátáknak.
Hozzávalók 4–6 személyre
200 g bulgur
5 ek olívaolaj
tengeri só, frissen őrölt bors
1 l zöldséglevesalap (leveskockából)
3 db paradicsom
1 db piros kaliforniai paprika
1 db kígyóuborka
3 szál újhagyma
1 db chili
1 tk római kömény
1 tk koriandermag
1 csipet fahéj
1 kis csokor menta
1 kis csokor koriander- vagy petrezselyemzöld
2 ek fenyőmag
4 ek citromlé
1-2 ek borbolya ízlés szerint
Az elkészítéshez szükséges idő 40 perc.
Így készül
1. A bulgurt egy lábosban 1 ek olívaolajon üvegesre pároljuk, sózzuk, borsozzuk, a levesalappal felöntjük, és lefedve kis lángon 10 percig tovább pároljuk. Hűlni hagyjuk.
2. A paradicsomokat megmossuk, félbevágjuk, a szárát és a magokat eltávolítjuk. A húsát felkockázzuk. A paprikát megmossuk, a magházát kivágjuk, majd kockára vágjuk. A kígyóuborkát meghámozzuk, majd szintén felkockázzuk. Az újhagymát megtisztítjuk, felkarikázzuk. A chilit félbevágjuk, kimagozzuk és apró
csíkokra szeleteljük.
3. A feldarabolt zöldségeket – a chilit ízlés szerint használjuk – a már kihűlt bulgurhoz adjuk. A római köményt és a koriandert mozsárban összetörjük, és a fahéjjal együtt hozzákeverjük a salátához. (A fűszereket szárazon meg is piriíthatjuk az összetörés előtt, hogy jobban kiadják az aromájukat.)
4. A zöldfűszereket megmossuk, megszárogatjuk és durvára aprítjuk. A fenyőmagot zsiradék nélkül serpenyőben megpirítjuk. A citromlevet és a maradék olívaolajat összekeverjük és a bulgursalátára öntjük. Sózzuk, borsozzuk. A fűszernövényeket is hozzákeverjük, a fenyőmagot és a borbolyát pedig a tetejére szórjuk.
ÍGY IS FINOM
 Bulgur helyett használhatunk kuszkuszt vagy aszalt tönkölyt is. A kis, félérett búzaszemeket, amelyeknek az aszalás miatt kellemes, dióra emlékeztető ízük van, legalább egy éjszakára be kell áztatnunk, a főzésre pedig szánjunk kb. 40 percet.
Ami fontos:
Fenyőmag: megpirítva különösen ízletes. Ehhez serpenyőben, zsiradék nélkül, állandóan kevergetve, közepes lángon aranybarnára pirítjuk. Közben ügyeljünk arra, hogy nehogy megégjen, mert keserű lesz.
A bulgursaláta előre is elkészíthető. Az újhagymát azonban mindig csak a tálalás előtt adjuk hozzá, és a salátát még egyszer ízesítsük sóval, borssal, citrommal és olívaolajjal.

Hideg uborkaleves korianderbe forgatott lazaccal
Ez a frissítő leves előre is elkészíthető, és az uborka íze igazán a hűtés alatt bontakozik ki.
Hozzávalók 4 személyre
2 db kígyóuborka (kb. 50 dkg)
1 db kisebb, piros kaliforniai paprika
4 szál kapor
150 g tejföl
1 tk citromlé
frissen őrölt bors
250 g lazacfilé (bőr nélkül)
1 ek koriandermag
1 ek vaj
2-3 ek száraz fehérbor
késhegynyi Cayenne bors, só
Speciális eszköz: turmixgép vagy botmixer.
Az elkészítéshez szükséges idő 30 perc.
Ez a frissítő leves előre is elkészíthető, és az uborka íze igazán a hűtés alatt bontakozik ki.
Így készül
1. A kígyóuborkát megmossuk, meghámozzuk, hosszában félbevágjuk, a magokat eltávolítjuk. A húsát nagyobb darabokra vágjuk, enyhén megsózzuk és 10 percig állni hagyjuk egy szűrőben, hogy a leve le tudjon csepegni.. A paprikát is megmossuk, a magházát kivágjuk, majd felkockázzuk.
2. A kaprot megmossuk, megszárítjuk, a száráról leszedjük és felaprítjuk. Az uborkadarabokról leitatjuk a sós vizet, majd a tejföllel és a citromlével együtt pürésítjük. Megborsozzuk, fóliával letakarjuk és a hűtőbe tesszük.
3. A lazacfilét kb. 1 cm-es kockákra vágjuk, sóval és borssal fűszerezzük. A koriandert mozsárban összetörjük, és a lazackockákat megforgatjuk benne.
4. A vajat serpenyőben felmelegítjük, majd rátesszük a lazacdarabokat és minden oldalukon 1-2 percig sütjük. Meglocsoljuk fehérborral, majd lehúzzuk a tűzről a serpenyőt.
5. A lazacot szétosztjuk poharakba vagy tálkákba. Az uborkalevest jól megkeverjük, a kaprot és a paprikát hozzáadjuk, majd ráöntjük a lazackockák tetejére. Cayenne borssal enyhén megszórjuk.
Az uborkalevest nagyon dekoratívan díszíthetjük a kertünkben szedett sarkantyúka virágjával, amit akár meg is ehetünk. Két kis, felaprított cukkinivirágot is szórhatunk a leves tetejére, de jól illik hozzá a durvára reszelt retek is, aprított zöldjével együtt.
Ami fontos:
Kígyóuborka: kb. 80 %-a víz. A sózás során a víz egy része eltávozik, és az íze intenzívebb lesz. A fölösleges levet ezért öntsük le az uborkáról.
Lazacfilé: Amikor a lazacot megforgatjuk a tört korianderben, utánozhatatlan ízt kapunk. Ha pikánsabbat
szeretnénk, 1-1 teáskanál koriandermag és zöld bors keverékét használjuk.

Zöldségcsíkok mártogatóssal
A piknikkosár fontos tartozéka: friss, ropogós zöldségcsíkok (fajtájuk szerint külön dobozba vagy zacskóba csomagolva) különféle mártogatós szószokkal. 
A hozzávalók 4 személyre:
Zöldségcsíkok
1 kg szezonális zöldséget (pl. cukkinit, sárgarépát, zellert, édesköményt, paprikát, uborkát) megmosunk, megtisztítunk, ha kell, meghámozunk, majd vastagabb csíkokra vágjuk és dobozokba csomagoljuk. A répa mellé tegyünk 1-2 szelet almát, hogy ne száradjon ki.
Olajbogyós mártogatós
50 g zöld, magozott olajbogyót pépesítünk, majd elkeverjük 200 g tehéntúróval és 50 g tejföllel. Hozzáadunk 30 g frissen reszelt parmezánt, és 1 tk apróra vágott kakukkfüvet. A keveréket borssal, Cayenne borssal és pár csepp fehér balzsamecettel ízesítjük. 2-3 zöld olajbogyót felkockázva hozzákeverünk.
Snidlinges-retkes mártogatós
250 g zsíros túrót, 100 g tejfölt és 1 tk citromlevet elkeverünk. Hozzáadunk 250 g apró csíkokra vágott retket és ½ csokor metélőhagymát. Sóval, borssal és ízlés szerint pirospaprikával fűszerezzük. Retek helyett használhatunk jégcsapretket vagy kerekrépát is.
Gorgonzolás mártogatós
150 g gorgonzola sajtot villával összetörünk és 50 g mascarponéval krémesre keverjük. Hozzáadunk 50 g aprított fenyőmagot, és egy kis proseccoval vagy tejszínnel elkeverjük. Frissen őrölt borssal és 1 ek finomra aprított bazsalikommal fűszerezzük. Ez a mártogatós különösen jól illik az édesköményhez.

Édes gyümölcsök grillezve
Mit szólnátok egy grillezett desszerthez? A forró gyümölcsöket melegen ajánljuk, igazán édes lezárása lehet bármelyik grillpartinak.
Hozzávalók 4 személyre
4 db nagyobb, savanykás alma
1 db édús őszibarack
50 g szeletelt mandula
2 ek méz
1 csipet őrölt fahéj
2 ek vaj
alufólia
4 db banán
1 tk vaj
fahéj, cukor
kevés tört csokoládé
4 szem sárgabarack
4 db pillecukor
kevés vaj
fahéj
Így készül
1. Az almát megmossuk, megtöröljük, a magházát kiszedjük, 1 cm vastag karikákra vágjuk. Az őszibarackot megmossuk, kimagozzuk és a húsát vékonyan felszeleteljük.
2. A szeletelt mandulát a mézzel és a fahéjjal elkeverjük. 4 nagyobb lap alufólia közepére kis vajat kenünk.
Az almakarikákat és a barackszeleteket, valamint a mézes mandulát egymásra rétegezzük.
3. Az összeállított almákat az alufólialapok közepére helyezzük, a maradék vajat a tetejére kenjük. A fóliákat
felül lezárjuk, és a forró grillrács szélére tesszük. Kb. 40 percig grillezzük.
4. A banánt héjastól grilltálcára helyezzük és a forró rácson, többször megforgatva, 8-10 percig grillezzük, amíg
a héja fekete nem lesz. Tálaláskor a banánok végét bevágjuk, és a héját lehúzzuk. A forró banánokra 1-1 tk
vajat olvasztunk, majd fahéjas cukorral megszórjuk. Ehelyett – vagy akár emellett – tört csokoládéval is
kínálhatjuk.
5. A sárgabarackokat kimagozzuk és 1-1 pillecukorral megtöltjük. Majd a barackokat 1 ek olvadt, fahéjas vajjal megkenjük. Alufóliába csomagoljuk, és 3-5 percre a forró grillre tesszük.
Speciális eszköz
almamagozó
Az elkészítéshez szükséges idő: 35 perc + 40 perc grillezés.
Így is finom
Őszibarack-szeletek helyett használhatunk sárgabarackot is az alma mellé. Vagy megtölthetjük az egész almákat is: 2 ek mazsolára csepegtessünk 2 ek narancslevet. 50 g szeletelt mandulát keverjünk el 1 ek mézzel és 1 csipet fahéjjal, majd keverjük hozzá a mazsolát és töltsük meg vele az almák kivájt belsejét.
Ami igazán fontos
Az alma rétegezése Az is nagyon fontos, hogy a desszert hogy néz ki, ezért az almát rétegezzük. Tegyünk közé édes mandulát és őszibarack-szeleteket, hogy a savanykás gyümölcs ízét kiegészítsük.

Ha még több receptet szeretnél megismerni, forgasd Rose Marie: Donhauser Szabadtéri ételek c. könyvét a Sziget Kiadótól.