Fáradt, túlhajszoltnak napok? Nem tudsz rendesen pihenni? Nem fogysz úgy, ahogyan szeretnél?
Lehet, hogy ennek is a szabadgyökök az okai, amelyekről sokat hallunk, de mik is valójában?
{idozito5}
A lebontási folyamatok részeként, illetve az anyagcsere köztes folyamataiban minden ember szervezetében keletkeznek úgynevezett szabad gyökök, amelyek a nevüket azért kapták, mert általában van egy olyan része ezeknek a molekulának, ami instabil (egy párosítatlan elektront tartalmaz), oxidációra hajlamos, és emiatt nagyon reakcióképes. Ez az jelenti, hogy a szervezetben kapcsolatba lépnek a sejtek falaival, akár a genetikai állományával is, azt károsítva, például a sejtek falát alkotó zsírokat oxidálva, ami ezután nem tudja betölteni szerepét. A szabadgyökök többek között csendes gyulladást hoznak létre a test különböző pontjain: az érrendszerben érelmeszesedést okoznak, a test különböző részein a gyulladás kontrolálatlan sejtszaporodást hoz létre, lassítja a fogyókúrát, illetve hízást okoz, ami társult betegségként cukorbetegséget, magas vérnyomást eredményez.
A szabadgyökök káros hatásai ellen védekezve a szervezet maga is állít elő antioxidánsokat, de ezekhez leginkább az ételekkel jutunk hozzá. Ne felejtsd azonban, hogy az étrenddel szabadgyök képző anyagok is kerülnek a testünkbe!
Gyulladás és fogyókúra
Ha nem méregtelenítek, akkor hízhatok? Igen!
Sőt, nem csak akkor, ha elmarad a méregtelenítés, hanem akkor is, ha az étellel túl sok szabadgyököt viszünk be és/vagy túl kevés antioxidánst. Ezért tévedés lehet az, hogy a meglévő étrend mellett egészségesen le lehet fogyni. Ha a gyulladás és a szabadgyökök folyamatosan lekötik az immunrendszert, illetve kárt tesznek, akkor az összetételt mindenképpen javítani kell, hiszen a szervezet folyamatosan a hibák kijavításán dolgozik, miközben folyamatosan veszíti a fehérjéket. Ha a táplálékkal drasztikusan csökkentjük a fehérjebevitelt, a hiányt az izombontással fedezi. A folyamatos izomvesztés miatt csökken az a terület, ahol a zsírok eléghetnek.
Zsírpárnák – csak óvatosan!
A zsírpárnák minden olyan anyagot elraktároznak, amik zsíroldékonyak, és éppen akkor a szervezetben vannak, amikor az úszóguminkat növesztettük. Ezek között vannak növényvédő szerek, nehézfémek, transzzsírsavak stb. Ha gyorsan olvadnak le a kilók rólunk, akkor a zsírban oldott káros anyagok is gyorsan kerülnek be a szervezetbe. Gondoljuk csak el: hogy az évek alatt apránként felhalmozott méreganyagokkal hirtelen elborítjuk a keringést. Ez hihetetlen károkat tud okozni egy olyan szervezetben, ami antioxidánsokban szegény, és leterhelt, mert éppen koplal. Ha a testünk észleli, hogy nem képes ezzel a méreganyag mennyiséggel megbirkózni, védekezni kénytelen: nem bont zsírt, még akkor sem, ha ez komoly fizikai és mentális megterhelést ró az diétázóra.
Tévedés lehet az, hogy a meglévő étrend mellett egészségesen le lehet fogyni.
Mit tegyünk, és mit kerüljünk?
A legfontosabb, hogy
• lassan fogyj,
• és a fogyókúra alatt különösen ügyelj a vércukorszintedre,
• csökkentsd a káros anyagok bevitelét, és
• emeld meg a gyulladást csökkentő anyagok valamint az antioxidánsok mennyiségét a táplálékodban!
A gyors fogyás több kárt tesz hosszú távon, mint amennyit használ! Ennek csak az egyik oldala az, hogy visszahízod a leadott kilókat vagy azok többszörösét.
A káros anyagok, ilyen pl. a cukor is a fogyókúra alatt, nem csak közvetlenül hizlalják a zsírsejteket, hanem olyan növekedési faktort is termelnek (un. IGF) az inzulinnal együtt, amely hormonok útján is hizlalja a zsírsejteket. Ezért is fontos alacsony glikémiás indexű tápanyagokat választani. Emellett figyeljünk a zsírbevitelre is, főleg a zsírok minőségére, hiszen, míg az omega-6 zsírsavak fokozzák a gyulladást, addig az omega-3 zsírsavak túlsúlya gyulladáscsökkentő lehet.
TUDTAD? Magas lehet a szabadgyök keltő anyagok jelenléte az iparilag termesztett növényekben, és azokban az állatokban, melyeket vegyszerezett növényekkel, szójatáppal, kukorica alapú táppal etettek. Ezeknek sem a teje, sem a tojása nem olyan egészséges, mint a fűvel, lenmaggal etetett állatoké.
Válassz jól! Melyik étel segít és melyik nem?
Akadályoz & Segít
1 Alacsony folyadékbevitel & Bőséges folyadékbevitel 2-3,5 l/nap,
2 Cukros, szénsavas italok, napon felmelegedett, műanyag szagú ásványvíz, kóla, még a light is! & víz (esetleg cirommal, mentalevéllel ízesítve)
3 Cukor (a barna cukor is!), méz, cukorszirupok (az élelmiszerekben is) & természetes édesítőszerek: sztívia, xilit
zöldtea, mely kiváló szabadgyök megkötő.
4 fehér rizs, fehér tészta, fehér liszt, és a belőle készült kenyér, croissant, fánk, vajas, leveles tészták stb. (kekszek, nassok!) & Teljes őrlésű gabonák, sok magvas lisztek és a belőlük készült pékáru, kovásszal készült kenyerek, zabfélék, köles, hajdina
5 burgonyapüré, sült krumpli & lencse, borsó, bab, édesburgonya,
6 Kukoricapehely, rizspehely és egyéb pelyhesített, cukrozott reggelire fogyasztott gabonaáru & zab, zabkása, müzli, cukormentes egész gabonamagot tartalmazó gabonapelyhek
7 Lekvár, jam és zselé, cukorban főzött gyümölcs, szirupos gyümölcskonzervek, nem bio gyümölcsök héja (ugyanis növény védőszer lehet rajta) & gyümölcsök természetes állapotukban (lehetőleg bio) különösen az áfonya, cseresznye, málna, tartósításra a fagyasztást részesítsük inkább előnyben.
8 Alkohol & Napi 1 pohár vörösbor étkezés közben
9 hidrogénezéssel készült margarinok (vigyázat, sok félkész, kész élelmiszerben is van, nem csak a frissen sütött finompékáruban), állati zsírok, napraforgó olaj, szója, kukoricaolaj & olívaolaj, egyéb csíraolajok, repceolaj, lenmagolaj, szőlőmag olaj
10 a szárnyasok bőre, zsíros húsok, túlzott vöröshús-fogyasztás & hetente 3x tengeri hal fogyasztása (makréla, lazac, szardínia, tonhal) lehet szendvicskrém is
11 tápokkal etetett, hormonokkal serkentett állatok teje, húsa, tojása, feldolgozott húsok: felvágottak, szalámik & biohúsok, fűvel táplált állatok húsa, teje, tojása, házi húskészítmények, házi tejkészítmények
13 & Magas antioxidáns tartalmú zöldség (lehetőleg bio): avokádó, olívabogyó, brokkoli, spárga, spenót, sóska, sütőtök, paradicsom stb. változatosan, minden étkezésre arányaiban a táplálék 30-40% át tegye ki.
14 mozgásszegénység, ülőmunka & MOZGÁS – kiemelkedő szerepe van a szabadgyökök semlegesítésében