Illatok, amelyek felmelegítenek, téli esték, ünnepek hangulatát idézik fel, elandalítanak. Bárkit megkérdezünk, nagyjából ugyanazt a sort állítja majd fel, hogy melyek ezek. De azt tudod, hogy ezek a fűszerek, a fahéj, ánizs, kardamom és társaik gyógyhatással is bírnak?
{idozito}
Ánizs
A fűszerboltok vagy patikák illatát idéző ánizs édeskés, aromás illata könnyen felismerhető.
MIRE JÓ? Az ánizs és teája a puffadással járó görcsös állapotok oldására és a hurutos köhögés kezelésére alkalmas. Jótékony hatását mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy hasfájós újszülötteknek is adható, már 2-3 hetes koruktól fogva. Az ánizs az emésztőnedvek elválasztását fokozza, így az ánizsos ételekből bátran szabad a szokásosnál többet is enned. Az ánizs hatásait tovább dicsérendő, egyesek afrodiziákumnak tartják azt.
HOGYAN KÉSZÍTSD EL?Tea készítéséhez egy teáskanálnyi szárított ánizst kell egy csészényi vízzel leforráznod.
Cayenne-bors, más néven chili
A név csalóka, ugyanis a cayenne-bors nem bors, hanem a csípős ízű chili paprika durva őrleménye, a chili fűszerkeverékek meghatározó alkotója. Erős, csípős, maró, forró ízű, ezért óvatosan adagold, csak mértékkel!
MIRE JÓ? Magas kapszaicin tartalma miatt hatásos keringésfokozó, kipirosítja a bőröd, átmelegíti a tested. Jó tudni, hogy a paprikából kivont kapszaicint bőrre kenve keringésserkentőként alkalmazzák, akár bemelegítéskor használható sportkrémek összetevőjeként is.
TUDTAD? Azt, hogy mennyire koncentráltan található a kapszaicin a cayenne-borsban, jól szemlélteti az, hogy 20-szor vagy akár 40-szer több kapszaicin található 1 g fűszerben, mint 1 g kapszaicines sportkrémben.
Fahéj
A dél-ázsiai fűszert mintegy 5000 évvel ezelőtt láz és menstruációs problémák kezelésére használták. A XVII. században „csak” fűszernek, ízesítőnek tekintették a Bibliából is ismert fa kérgét, és azt a gyógyszerek keserű ízének elfedésére használták. A XX. században a fahéj visszakerült régi, megérdemelt helyére: ma már több mint egy sajátosan kellemes ízt biztosító barnás por.
MIRE JÓ? Klinikai vizsgálatok bizonyítják baktérium-, gomba- és vírusölő hatását. Egyes vizsgálatok alapján légúti kórokozó baktériumok ellen akár egy nagyságrenddel erősebb hatású, mint a közismert baktériumölő hatással rendelkező levendulaolaj vagy teafaolaj. (Nem véletlenül alkalmazzák a fahéjolajat fogkrémekben vagy fogselymek bevonása során.) Emellett a cukorháztartás szabályozására szolgáló termékekben is előfordul, szerepe lehet a vércukorszint csökkentésében. Az egyik legnevesebb tudományos folyóiratban, a Nature-ben, jelent meg a fahéjról, hogy elősegíti a zsírok bontását azáltal, hogy a zsírbontó enzimek aktivitását növeli. Bár sok tudományos vizsgálat tárgyát képezte és képezi a fahéj, rá vonatkozó pontos adagolási útmutató egyelőre nem ismert.
FONTOS! A fahéj olaja a bőrön töményen alkalmazva vörösséget okozhat, égő érzetet kelthet; belsőleges használata nem javasolt. Fűszerként fogyasztva azonban bárki élvezheti jótékony hatásait.
Gyömbér
Az egyszerre kesernyés és csípős, picit citromos ízű, italok összetevőjeként is ismert gyömbér serkenti a vérkeringést, valósággal életet visz a szervezetedbe. Tudományos érdekesség a magnolia (más néven liliomfa) kérgének és a gyömbér gyökértörzsének a keveréke, aminek az antidepresszáns hatására vonatkozóan ígéretes kutatások folynak.
MIRE JÓ? Klinikai vizsgálatok sora igazolja, hogy a terhesség alatt jellemző hányinger és hányás csillapításában hatásos; a hatása a B6-vitaminéval összemérhető mértékű. Sokak szerint hatásos ellenszere a másnaposságnak is.
A gyömbér azon kevés gyógynövény egyike, amelyik hatásos a tengeribetegség csillapításában. A gyömbér a repülőn, a hajón vagy netán az autóban való utazáskor fellépő hányingert, hányást egyaránt orvosolja. Egyéb biztató eredmények arra utalnak, hogy a gyömbér a migrénes fejfájás csillapításában is hatásos, bár széleskörű klinikai vizsgálatok eddig még nem történtek.
HOGYAN SZEDJEM? A gyömbér gyökértörzs szárított porából napi 250-1000 mg az ajánlott dózis; két-három részre elosztva. 1 g szárított gyömbérpor körülbelül 2 g friss, nedves gyömbérnek felel meg – ennek megfelelően adagolhatod a frissen reszelt vagy darabolt gyömbért.
FONTOS! A gyömbér szedésekor esetleg fellépő mellékhatás lehet a szájnyálkahártya csípő, égő érzése, gyomorégés és hasmenés, de ezek meglehetősen ritkán tapasztalhatók.
Kardamom
A sütemények íze még ínycsiklandóbbá tehető, ha kardamomot is adsz hozzájuk a fahéj és a szegfűszeg mellett. Használata nagy múltra tekint vissza, már az ókori rómaiak is alkalmazták az emésztés elősegítésére, a puffadás orvoslására. A kardamom napjainkban Indiában a második leggyakrabban használt fűszer; hangulat- és vágyfokozót tisztelnek benne. A kardamom a drága fűszerek közé tartozik, a sáfrány és a vanília után a harmadik legborsosabb árat kell érte fizetni a világpiacon.
MIRE JÓ? Mára bebizonyosodott, hogy a kardamom szabályozza a gyomorsav termelődését és könnyebben emészthetővé teszi a zsíros ételeket. Néhány szem elszopogatása eltünteti a kellemetlen szájszagot, de óvatosan bánj vele, mert nagyobb mennyiségben égető, forró érzést vált ki a nyelven.
Szegfűszeg
A XVIII. századig az emberek az életüket kockáztatták a szegfűszeg megszerzéséért. Halálbüntetés járt annak, aki a fűszert az őshazájából, a Fülöp-szigetektől délre található Maluku-szigetekről, ki akarta csempészni. Mit nyújt a szegfűszeg a kellemes ízélmény mellett? Az eugenolban gazdag illóolaj tartalmának köszönhetően intenzív illatú és ízű szegfűszeget a tibeti és kínai gyógyászatban is alkalmazza.
MIRE JÓ? Hatóanyagai természetes baktériumölő és fertőtlenítő hatásúak. Teáját belsőleg fogyasztva féregűzőként, olaját a bőrre kenve szúnyogriasztó szerként is alkalmazzák. Fogfájásnál két szegfűszeg elrágcsálása vagy egy szegfűszegolajjal töményen átitatott vattapamatnak a fájó helyre történő helyezése segíthet a fájdalomcsillapításban és a gyulladáscsökkentésben. A szegfűszeges ételek fogyasztása segít megelőzni az étkezések utáni hasi feszítő érzést, a puffadást.
Szerecsendió
Kicsi, kemény diócska, erős ízzel és illattal. Még inkább igaz ez akkor, ha nem porként vásárolod meg, hanem frissen reszeled. A krumplis és sajtos fogásokhoz passzoló íze mellett étvágyjavítóként ismert. MIRE JÓ? Egyes források hurutos köhögés kezelésére is ajánlják, illetve idegnyugtatóként, hisztéria, hipochondria és tériszony kezelésére is alkalmas szerként emlegetik.
TUDTAD? Nem szabad túlzásba esni a szerecsendió alkalmazásával, mert nagy dózisban (marokszámra) fogyasztva hallucinogén hatású!
Vanília
A vanília semmivel össze nem téveszthető édes illatát afrodiziákumnak tartják. Bár ennél több „gyógyhatás” nem írható a számlájára, mégis mindenki kedveli.
FONTOS! Vaníliából is mindig válaszd az eredetit, a természetest!
A természet komplex aromáinak a másolása nagy kihívás és nagy üzlet: a mesterséges illat- és ízanyagok gyártásához szinte minden utánozandó komponens ismert, de a lényeg a részletekben rejlik. Igaz ez a vaníliára is: a két fő komponense a vanillin és az etil-vanillin; azonban a kettő megfelelő arányú kombinációja sem képes versenyezni a természetes vanília ízével és illatával.
Szöveg: Dr. Budai Marianna Ph.D. szakgyógyszerész
Receptek (nemcsak) téli ízekkel
Chili con carne
Hozzávalók:
150 g füstölt szalonna
400 g marhahús (lapocka, nyak vegyesen)
100 g darált hús ugyanebből
500 g vörös vesebab
700 ml paradicsomszósz
1 sárga és egy piros húsú kaliforniai paprika
1 doboz konzervkukorica
150-200 ml sör + valamennyi víz vagy levesalap
1 nagy fej vöröshagyma
4 nagyobb gerezd fokhagyma
2 evőkanál morzsolt oregánó
2 evőkanál őrölt római kömény
2-3 felvágott friss zöld chili, jalapeno és cayenne chili – ezek mind egyszerre
1 púpos evőkanál keserű kakaópor vagy 2-3 nagy kocka jó minőségű étcsokoládé
1 púpos teáskanál fahéj
só
Elkészítés:
A babot előző este áztasd be. Egy nagy edényben, amit sütőbe is lehet tenni, forrósíts olajt. Ebben 15-20 perc alatt süsd le a császárszalonnát és a húsokat. Tedd rá a felaprított hagymát és pirítsd üvegesre a hússal. Jöhet a fokhagyma, az oregánó, a római kömény, a chilik ízlés szerint, valamint a fahéj és a kakaó. Folyamatos keverés mellett 2-3 percig süsd tovább. Add hozzá a felkockázott paprikát, és további 2-3 percig süsd kevergetve. Öntsd rá a paradicsomszószt és a sört vagy vizet, annyit, hogy épp ellepje, ekkor tedd bele a beáztatott babot is, majd sózd meg. Keverd jól össze és 220 °C-ra előmelegített sütőbe tedd be kb. 1-1,5 órára. Közben néha mozgasd meg, ellenőrizd, hogy megfelelően van-e fűszerezve, szükség esetén adj hozzá még vizet. Ha a bab és a hús puha, vedd ki a sütőből, és keverd bele a kukoricát, tedd vissza, ha újra forrni kezd, vedd ki és tálald.
Gyömbéres-almás sütemény
Hozzávalók:
2 db közepes alma reszelve
180 g margarin
2 tk őrölt gyömbér
2 tk őrölt fahéj vagy mézeskalács fűszerkeverék
2 ek holland kakaópor
150 g barna cukor
400 g finomliszt
1 csomag sütőpor
3 db tojás
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
100 ml tej
2 marék aszalt gyümölcs (mediterrán mix)
csipetnyi só
dekorcukor
cukormáz
Elkészítés:
Egy nagy keverőtálba reszeld le az almát, add hozzá sorban a hozzávalókat: tej, cukor, só, citromhéj, puha margarin, fűszerek, tojások, liszt, sütőpor. Jól keverd át kézzel. Tegyél egy muffinsütőbe papírkosárkákat, oszd el a tésztát egyenlően. Előmelegített sütőben 180 °C-on 23 percig süsd. Ha a tészta elkészült, csorgasd rá a cukormázat és szórd meg színes cukorral.
Ánizsos sárgarépasaláta párolt hallal
Hozzávalók a salátához:
4 vastagabb szál sárgarépa 1 grépfrút 30 g napraforgómag 1 ek tökmagolaj 1 tk citromlé 1 tk méz késhegynyi őrölt ánizs
Hozzávalók a párolt halhoz:
600 g tengeri halfilé
1 citrom
só
bors
olaj
Elkészítés:
A megtisztított sárgarépát finomra reszeld le. A grépfrútot vágd ketté, a hártyákból a gyümölcs gerezdjeit kiskanállal emeld ki. A tökmagolajat keverd össze a citromlével, majd mézzel és egy késhegynyi őrölt ánizzsal. Keverd össze a saláta hozzávalóit, öntsd le a mártással és legalább 20 percig hagyd állni. Hántolt napraforgómaggal hintsd meg.
A halfiléket sóval és borssal ízesítsd, majd egy nagyobb darab alufóliára tegyél egy kevés olajat és helyezd rá a filéket. A citromot karikázd fel, tedd rá a halszeletekre és csomagold be az alufóliába. Tedd a sütőbe és 170 fokon 30 percig süsd. Az elkészült halat helyezd a salátára.
Szöveg: Vági Zsolt dietetikus, Nemzetközi Táplálkozástudományi Intézet